Kalendarz ciąży - trzeci trymestr ciąży

Zobacz w kalendarzu ciąży, jak w trzecim trymestrze, tydzień po tygodniu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i jak przebiega ciąża.
Sprawdź, jak zmienia się ciało ciężarnej kobiety i jakie badania wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

Obowiązkowe czynności w III trymestrze

  • Coraz częstsze wizyty. W III trymestrze ciąży powinnaś odwiedzać ginekologa co 4, a potem już co 3 lub 2 tygodnie. Konieczne jest przeprowadzenie minimum jednego badania USG. Lekarz powinien skierować cię na badania moczu oraz krwi. Standardowo położna zważy cię oraz sprawdzi ciśnienie krwi. U kobiet z ujemnym Rh należy ponownie skontrolować przeciwciała anty Rh, „do powtórki” są także badania w kierunku cytomegalii i toksoplazmozy, jeżeli nie stwierdzono przebytej infekcji.
  • Ważne badanie – posiew z dróg rodnych! W ostatnim trymestrze ciąży należy wykonać badanie na obecność paciorkowców z grupy B w drogach rodnych (posiew). Wykonuje się je między 30 a 37 tygodniem ciąży. To niezwykle ważne badanie – jeżeli wynik okaże się pozytywny, w trakcie porodu otrzymasz antybiotyk, zabezpieczający twoje dziecko przed groźną dla życia i zdrowia infekcją.

Zalecane czynności w III trymestrze ciąży

  • Dodatkowe USG. W ramach NFZ ciężarnej przysługuje tylko jedno badanie USG w III trymestrze. Specjaliści zalecają jednak trzy takie badania – między 28 a 30, 36 a 37 oraz po 40 tygodniu ciąży.
  • KTG. W ostatnich tygodniach ciąży, a zwłaszcza po terminie porodu, zaleca się regularne wykonywanie badania KTG, monitorującego tętno płodu. W razie potrzeby zaleca się nawet codzienny monitoring pracy serca dziecka.
  • Wybór szpitala do porodu. Rejonizacji szpitali nie obejmuje porodów – oznacza to, że masz prawo urodzić w wybranym przez siebie szpitalu. Zacznij o tym myśleć już na początku trzeciego trymestru. W razie wątpliwości dzwoń i pytaj o szczegóły – np. o możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Do rozważenia w III trymestrze 

  • Położna na wyłączność. Wiele kobiet decyduje się na opłacenie douli lub prywatnej położnej – czyli takiej, która towarzyszy ciężarnej w trakcie całej ciąży i jest obecna przy porodzie, niezależnie od godziny jego rozpoczęcia. Za takie udogodnienie należy jednak dopłacić.
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista