23 tydzień ciąży, drugi trymestr - 21 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, to jeden z etapów przygotowujących mięśnie macicy do porodu.

kalendarz ciąży dwudziesty trzeci tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 23 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 23

23 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 6

23 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

Do porodu pozostało: ok. 17 tygodni (ok. 119 dni)

Waga dziecka: 500 g

Długość dziecka (CRL): 23 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Grejpfrut

Szósty miesiąc ciąży – 23 tydzień ciąży – 21 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 23 tygodniu ciąży?

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawienie się tych skurczy jest zjawiskiem normalnym, to jeden z etapów przygotowujących mięsnie macicy do porodu. Skurcze te są nieregularne i niebolesne. W następnych tygodniach staną się silniejsze i mogą być bardziej dokuczliwe, ulgę przynosi zmiana pozycji. Wiele kobiet praktycznie nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z tymi skurczami.

Jeśli do tej pory nie poczułaś ruchów dziecka zgłoś się do lekarza.

Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży w skórze dziecka rozpoczyna się odkładanie barwnika, dzięki czemu skóra nie będzie już taka przezroczysta. Dziecko jest ruchliwe najczęściej, kiedy ty właśnie odpoczywasz lub układasz się do snu. Dziecko połykając płyn owodniowy może mieć czkawkę, a ty możesz poczuć jak podskakuje w twoim brzuchu. Do tej pory dziecko jedynie wkładało kciuk do buzi, teraz może go już ssać z pełną tego świadomością.

Japońscy naukowcy podczas badania USG w tym właśnie tygodniu wykonali zdjęcia dziecku, które przez ponad 4 sekundy uśmiechało się w brzuszku mamy (uznane jest, że uśmiech, który utrzymuje się ponad 1s jest uśmiechem spontanicznym).

Dziecko w 23 tygodniu ciąży waży około 450 gramów i ma ok. 20 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)).

Ważne badania w 23 tygodniu ciąży

Między 21 a 26 tygodniem konieczne jest wykonanie:

  • Badanie USG płodu,
  • Ogólne badanie moczu,
  • Podstawową morfologię krwi
  • Badanie na wykrycie przeciwciał odpornościowych (tylko u kobiet z Rh(-)),
  • Badanie na stężenie glukozy we krwi,
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (dla kobiet z ujemnym wynikiem),

Dieta ciężarnej w 23 tygodniu ciąży

Kontroluj swoją wagę w ciąży - jeśli przybierasz w II trymestrze więcej, niż 0,5 kg tygodniowo, to oznacza, że jesz zbyt dużo i folgujesz swojemu apetytowi. Pamiętaj, że nadmierne kilogramy w ciąży szkodą zarówno Tobie, jak i dziecku. Jeśli nie chcesz, żeby urodziło się zbyt duże, co wpływa negatywnie na jego zdrowie i przeszkadza w porodzie, ogranicz się. Łatwiej też po ciąży będzie Ci wrócić do figury, czuć się kobieco i atrakcyjnie - co pozytywnie wpływa na psychikę. Pamiętaj również, że ciąża to prawdziwe wyzwanie dla skóry, a nadmiar kilogramów tylko dodaje Ci trudności w zapobieganiu np. powstawania rozstępów. Dbaj o siebie!

Zwiększone zapotrzebowanie

W 6 miesiącu ciąży nadal dbaj o odpowiednią podaż białka, wapnia i żelaza. Ważne są również zdrowe tłuszcze dla rozwoju mózgu płodu, dlatego śmiało sięgaj po orzechy, ryby morskie i oleje roślinne. Na zdolności umysłowe maleństwa dobry wpływ ma również jod - o nim także nie możesz zapomnieć. Końcówka II trymestru to czas intensywnego rozwoju płodu, dlatego cały czas kontroluj swoją dietę i trzymaj rękę na pulsie.

Wskazówki

Pamiętaj o wapniu - to ważny składnik dla dziecka, ale i dla Ciebie. Po ciąży kobiety często mają problem z zębami czy odwapnieniem kości. Dzieje się tak dlatego, że płód, któremu nie dostarczono odpowiedniej ilości wapnia, pobiera go z Twojego organizmu. Dobrym źródłem wapnia w diecie jest mleko i sery żółte, a jeśli nie tolerujesz laktozy lub jesteś na diecie wegańskiej, wystarczy szklanka mleka roślinnego wzbogaconego o wapń - np. migdałowego czy kokosowego.

Źródła

  • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
  • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
  • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawszerazem z witaminą C),
  • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
  • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
  • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 23 tygodniu ciąży

Kąpiel niemowlaka - wanienka czy wiaderko?

Wybór wanienki dla niemowlaka jest zakupowym must-havem. Większość rodziców nawet nie zastanawia się nad alternatywą, bo nie wie, że istnieje. Kiedy słyszymy o wiaderkach do kąpieli, dzielimy się na dwa obozy - jedni są ciekawi i chętnie to wypróbują, inni machają ręką na nową modę i nabijanie kasy na rodzicach. Trzeba jednak przyznać, że argumenty kąpieli niemowlęcia w wiaderku są bardzo przekonujące - maluch jest zamoczony praktycznie cały w wodzie (w wanience trzeba mu ochlapywać brzuszek) i znajduje się w ciasnej, embrionalnej pozycji, którą doskonale poznał przez 9 miesięcy życia w brzuchu. Cena za wiaderko w okolicach 100 zł wielu odstrasza, ale jeśli chcemy przetestować ten wybór, zawsze możemy kupić produkt używany lub sprzedać nowy. Kąpiel w wanience i tak nas czeka, ponieważ wiaderko posłuży nam tylko kilka pierwszych miesięcy życia.

Rady dla przyszłego taty

Masaż pleców - ulga dla mamy

Bóle pleców w ciąży nasilają się u większości kobiet z każdym tygodniem ciąży - rosnący brzuszek jest dla nich prawdziwym wyzwaniem. Dlatego chętnie proponuj swojej partnerce masaż, który pozwoli jej się zrelaksować i da chwilę ulgi w tej dolegliwości. Masaż możesz wykonywać po kąpieli, przed zaśnięciem. Partnerka może usiąść lub położyć się na boku, tak, aby nie uciskać brzuszka. Wykonuj go własnymi rękami (pamiętaj o nawilżającym olejku!) albo parą piłek tenisowych zawiniętych w skarpetę. Ta umiejętność przyda Ci się również podczas porodu.

Zadanie na 23 tydzień ciąży

Zrób listę zadań, które chcecie zrealizować przed porodem. Remont, wakacje w ciepłych krajach, zakup nowego samochodu, przeprowadzka? Cokolwiek to jest, niech się zrealizuje. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 23 tygodniu ciąży

  • Pamiętaj o zakupach wyprawkowych - dziel sobie tą przyjemność w małych porcjach, aby nie obciążać budżetu i przedłużyć ten moment. Zastanów się też, co naprawdę jest Ci niezbędna, a co jest jedynie fanaberią,
  • Maluch waży już prawie 0,5 kilograma!
  • Poproś partnera o masaż pleców, jeśli ból Ci dokucza,

23 tydzień ciąży - dowiedz się więcej 

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia