gastroskopia u dzieci

Gastroskopia u dziecka – wskazania i przebieg

Informację o konieczności wykonania gastroskopii z niepokojem przyjmuje większość dorosłych – wszak penetracja przełyku i żołądka solidną rurką nie należy do przyjemności. Nic zatem dziwnego, że kiedy gastroskopię należy przeprowadzić u dziecka, rodzice wpadają w popłoch. W jaki sposób odbywa się takie badanie u najmłodszych? I jakie są właściwie wskazania do jego przeprowadzenia?
zespół pandas

Zespół Pandas – co to jest?

O paciorkowcach słyszała niemal każda z nas – wiemy, że odpowiedzialne są między innymi za przypadki zapalenia ucha czy gardła. Czy jednak mogą wywoływać u dziecka stany, które przypominają… opętanie? Jak się okazuje – pośrednio tak. Wówczas mówimy o zespole Pandas.
co to jest purple crying

„Purple crying” – czym jest, jak na to reagować?

„Czy to kolki?”, „Czy jestem złą mamą, skoro nie potrafię go uspokoić?” i w końcu „Boże, a może jemu dolega coś poważnego?”. Rodzice, których niemowlę codziennie zanosi się głośnym płaczem, często mają podobne wątpliwości i obawy. Bo co może mu być, skoro jest nakarmione, przewinięte i otoczone miłością? Otóż może chodzić o „purple crying”.
przedszkolak i problemy z zębami

Przedszkolak i… problemy z zębami

Według statystyk, blisko 80% przedszkolaków cierpi na próchnicę. U jednej trzeciej z tych dzieci zniszczenia są tak duże, że wymagają usunięcia co najmniej kilku ząbków. Chociaż wielu rodziców pociesza się, że to „na szczęście tylko mleczaki”, konsekwencje zdrowotne próchnicy i fatalnego stanu jamy ustnej mogą być bardzo poważne. Z jakimi problemami mamy do czynienia najczęściej i jak im zapobiegać?
upadki i uderzenia dziecko

Twoje dziecko uderzyło się głową w stolik? Spadło z kanapy i ma guza na czole? Dowiedz się, kiedy powinnaś skontaktować się z lekarzem!

Uchronienie dziecka przed każdym upadkiem czy uderzeniem nie jest możliwe. Czasem najbardziej troskliwi rodzie popełniają błąd, innym razem duży siniak powstaje w trakcie zabawy. W większości przypadków te drobne urazy nie przekładają się na zdrowie malucha – stąd powiedzenie, że dzieci są „z gumy”. Czasem jednak jest inaczej i niezwłoczna jest błyskawiczna pomoc. Dowiedz się, kiedy powinnaś dzwonić po pogotowie albo jak najprędzej zawieźć malca do szpitala.
polidypsja co to jest

Polidypsja u dziecka, czy gdy malec ciągle chce… pić.

Nadmierna potrzeba picia u dziecka rzadko budzi niepokój u rodziców. Nie wiemy, że czasami jest objawem zwanym polidypsją i może świadczyć o rozwijających się u dziecka chorobach. Kiedy możemy mówić o nadmiernym pragnieniu i z jakimi chorobami może wiązać się to, że dziecko ciągle prosi: „Daj pić!”?
lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć

Rośnie świadomość w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci. Coraz więcej rodziców dba, aby dzieci regularnie myły zęby i co pół roku zabiera je do dentysty. Niestety, mimo tych zabiegów aż co trzeci polski przedszkolak ma dziury w zębach. Występowanie próchnicy u dzieci w wieku szkolnym sięga blisko 90%. Te statystyki uległyby znacznej poprawie, gdyby dzieci miały lakowane ząbki.

Strony