38 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 36 tydzień od zapłodnienia

Tak właściwe możesz urodzić każdego dnia. Wiele kobiet przed rozpoczęciem porodu ma niesłychaną energię, chęć na sprzątanie czy gotowanie.

kalendarz ciąży trzydziesty ósmy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 38 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 38

38 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 9

38 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

Do porodu pozostało: ok. 2 tygodni (ok. 14 dni)

Waga dziecka: 3,1 kg

Długość dziecka (CRL): 48 cm

Obrazowa wielkość dziecka: dorodny seler

Dziewiąty miesiąc ciąży – 38 tydzień ciąży – 36 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 38 tygodniu ciąży?

Tak właściwe możesz urodzić każdego dnia. Wiele kobiet przed rozpoczęciem porodu ma niesłychaną energię, chęć na sprzątanie czy gotowanie – to tzw. syndrom wicia gniazda - poród tuż tuż. Jednak pamiętaj nie przemęczaj się zbytnio, nie używaj silnych środków chemicznych i nie wieszaj firanek, upadek, mógłby być niebezpieczny dla ciebie i dziecka. Przed rozpoczęciem porodu mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Mogą być bolesne, ale są nieregularne.  Jeśli odeszły ci wody niezwłocznie udaj się do szpitala.

Jesteś zmęczona i chciałabyś już wreszcie urodzić. Twoja waga zwiększyła się o ok. 12-16 kg. Brzuch jest duży i utrudnia normalne funkcjonowanie. To normalne, że doświadczasz różnego rodzaju uczuć od smutku do euforii.

Rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży

Dziecko połyka wody płodowe, w których teraz znajduje się meszek i maź płodowa, gromadzą się one w jelitach dziecka, i zostaną wydalone w postaci smółki – pierwszej kupki dziecka.

Dziecko w 38 tygodniu ciąży waży ok. 3200g i ma ok. 36 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) a z wyprostowanymi nóżkami około 50 cm

Ważne badania w 38 tygodniu ciąży

Między 38 a 39 tygodniem ciąży:

 • Badanie krwi i moczu

Dieta ciężarnej w 38 tygodniu ciąży

Możesz urodzić w każdej chwili - jedz więc lekko, ale pełnowartościowo, dbając, aby na Twoim talerzu pojawiło się wszystko, co niezbędne dla malucha. Te ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem to czas, w którym gromadzi siły przed swoim Wielkim Dniem. Już niedługo będziecie razem. Daj mu siłę na tą ostatnią prostą.

Zwiększone zapotrzebowanie

W ostatnich 2 tygodniach ciąży nie zmieniaj wypracowanych już nawyków żywieniowych. Dbaj o siebie, jedz odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczy, węglowodanów, warzyw i owoców. Pamiętaj o relaksie i odpoczynku.

Wskazówki

Pij dużo wody, jeszcze więcej, niż zazwyczaj, nawet jeśli Ci się wydaje, że organizm się jej nie domaga. W ostatnich tygodniach ciąży ciało nabiera wody, twarz wydaje się pełniejsza, a obojczyki są jakby mniej widoczne - to wszystko przygotowania do zbliżającego się porodu. Potrzebujesz nawodnienia!

Możesz też powiększyć swój jadłospis o natkę pietruszki - kolejny (polski!) superfoods. Już jedna łyżka natki zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, przez co pietruszka wspomaga wchłanianie żelaza - i nie tylko to, bo sama zawiera go całkiem sporo! Jeśli dodamy do tego wapń, magnez, błonnik, kwas foliowy, witaminę K i te z grupy B to już wiemy, że pietruszkę po prostu trzeba jeść.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
 • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 38 tygodniu ciąży

Plan porodu - co powinien zawierać?

Plan porodu to dokument medyczny, który zawiera w sobie Twoje oczekiwania co do przebiegu porodu. Po przybyciu do szpitala zapoznaje się z nim i omawia z Tobą położna na oddziale, a jeśli masz prywatną położną lub doulę, prawdopodobnie omawiacie go jeszcze przed porodem. Twój poród już za 2 tygodnie - jest to więc odpowiedni moment, żeby wydrukować plan porodu i dołączyć go do szpitalnych dokumentów.

Rady dla przyszłego taty

Rola partnera przy porodzie: Kangurowanie i przecinanie pępowiny

Kangurowanie i przecięcie pępowiny to ostatni etap porodu. Pierwsze 2 godziny z maleństwem są wyjątkowym momentem dla obojga rodziców. Kangurowanie noworodka (czyli kontakt skóra do skóry z noworodkiem) może być przeprowadzone przez oboje rodziców, na zmianę. Przecięcie pępowiny (gdy ta już przestaje tętnić) zazwyczaj jest zadaniem ojców - bez obaw, faceci przy tym nie mdleją!

Pamiętaj, że jeśli Twoja partnerka ma poród przez cesarskie cięcie, kangurowanie może być możliwe tylko z Tobą. Upewnij się, że Wasz szpital respektuje to prawo.

Zadanie na 38 tydzień ciąży

Naładuj aparat fotograficzny - przyda Wam się dobry i sprawny aparat na pierwsze dni z noworodkiem po porodzie. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 38 tygodniu ciąży

 • Gratulujemy, Twoja ciąża jest donoszona, a poród może zacząć się w każdej chwili. Już niedługo zobaczysz swoje maleństwo ;)
 • Po raz ostatni upewnij się, czy torba do szpitala jest spakowana i masz wszystkie dokumenty. Zapoznaj z jej zawartością również partnera.
 • Jeśli masz siłę, posprzątajcie wspólnie dom - potem długo już nie będzie takiej możliwości ;)

38 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia