37 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 35 tydzień od zapłodnienia

Dno macicy obniżyło się, dzięki czemu łatwiej Ci się oddycha, niestety możesz za to znowu odczuwać silne parcie na pęcherz moczowy.

kalendarz ciąży trzydziesty siódmy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 37 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 37

37 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 9

37 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

Do porodu pozostało: ok. 3 tygodni (ok. 21 dni)

Waga dziecka: 3 kg

Długość dziecka (CRL): 47 cm

Obrazowa wielkość dziecka: kabaczek

Dziewiąty miesiąc ciąży – 37 tydzień ciąży – 35 tydzień od zapłodnienia 

Jak się czuje kobieta w 37 tygodniu ciąży?

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dno macicy obniża się, dzięki czemu łatwiej ci się oddycha, niestety możesz za to odczuwać silne parcie na pęcherz moczowy, co wiąże się z częstym oddawaniem moczu oraz silne bóle pachwin i nóg. Nie martw się, poród już niedługo. Prawdopodobnie przestała dokuczać Ci zgaga. Przeszkadza ci ogromny brzuch, pociesz się, że twojemu maleństwu też jest naprawdę niewygodnie.

Rozwój dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży dziecko powinno wsunąć się do wchodu miednicy, a dno macicy powinno obniżyć się, dzięki czemu łatwiej Ci się oddycha. Dziecko nadal rośnie i obrasta tłuszczykiem i wygląd już jak noworodek. Jego aktywność ruchowa znacznie się zmniejsza z powodu braku miejsca. Dziecko rozpoczyna przygotowania do porodu i spotkania z rodzicami.

Dziecko w 37 tygodniu ciąży waży ok. 2950g i ma ok. 35 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

Ważne badania w 37 tygodniu ciąży

Między 33 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać:

 • Morfologię krwi i badanie ogólne moczu
 • Badanie czystości pochwy, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców,
 • Antygen HBs
 • Ponownie wykonać badania w kierunku VDRL i HCV

Dieta ciężarnej w 37 tygodniu ciąży

Maluch już praktycznie jest gotowy do wyjścia na świat! W tej chwili zbiera siły przed rozwiązaniem - w końcu poród to wyzwanie nie tylko dla Ciebie, ale i dla niego, a do tego ogromny stres. Jego organizm gromadzi więc składniki odżywcze i wodę w dużej ilości, żeby być gotowym na ten wysiłek. To normalne, że noworodki tracą część masy zaraz po porodzie - jest to możliwe dzięki temu, że właśnie robi zapasy. Daj mu wartościowe paliwo, którego oboje będziecie potrzebowali.

Zwiększone zapotrzebowanie

W ostatnich tygodniach ciąży pamiętaj cały czas o białku, żelazie, zdrowych tłuszczach oraz wielu (bo niemal wszystkich) witaminach i minerałach. W 38-39 tygodniu ciąży czeka Cię ostatnia morfologia, która pokaże, czy Twoja dieta była wystarczająca.

Wskazówki

W ostatnich tygodniach ciąży mózg dziecka przeżywa intensywny rozwój - potrzebuje więc dużo zdrowych tłuszczy. Ich najlepszymi źródłami w diecie jest awokado, nasiona chia, kokosy, nasiona dyni, siemię lniane, orzechy ( w tym migdały), masło shea oraz oliwki.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
 • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 37 tygodniu ciąży

Naturalne sposoby na radzenie sobie z bólem porodowym

Poród boli - to z pewnością już wiesz. Każda z nas odczuwa ten ból inaczej, w zależności od progu bólu, przygotowania do porodu i nastawienia do niego. Optymizm i wiara we własne siły odgrywa olbrzymią rolę, ale nie tylko - ważne jest przygotowanie do porodu przed, jak i wykorzystanie odpowiednich metod w trakcie. Przed porodem warto budować siłę psychiczną i fizyczną. Masować krocze, wykonywać lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie, odpoczywać, pozwalać sobie na ciążowe zachcianki. Dbaj też o swoją duszę - czytaj historie o dobrych porodach, staraj się relaksować, pamiętaj, że wiele kobiet woli rodzić jeszcze raz niż pójść do dentysty, a w internecie wypowiadają się głównie kobiety, które mają bardzo złe doświadczenia po porodzie. Cokolwiek się wydarzy pamiętaj, że nagroda jest wspaniała!

Podczas porodu bądź aktywna, zmieniaj pozycje, koniecznie nie siedź i nie leż na łóżku, bo to utrudnia poród i zwiększa ból. Pamiętaj również o właściwym oddychaniu, korzystaj z prysznica i urządzeń na porodówce, takich jak drabinki czy worek sako. Poproś partnera o masaż i wsparcie. Pamiętaj, że znieczulenie zewnątrzoponowe może powodować różne komplikacje - zapoznaj się z ryzykiem, zanim się na nie zdecydujesz.

Rady dla przyszłego taty

Rola partnera przy porodzie: Co musisz załatwić w czasie pobytu mamy i dziecka w szpitalu

Dziecko już jest na świecie? Gratulujemy! Wbrew pozorom to czas nie tylko dobry na pępkowe - polecamy Ci się przede wszystkim wyspać, bo czeka Was trudny i wyjątkowy okres. Pobyt Twojej partnerki w szpitalu to czas załatwienia wielu formalności - m.in. wizyty w ZUS w celu uzyskania urlopu macierzyńskiego, wizyta w USC, uzyskanie urlopu tacierzyńskiego na czas opieki nad mamą i maluchem, a jeśli jesteście ubezpieczeni - zgłoszenie się do ubezpieczyciela po wypłacenie środków za poród. Warto też przygotować mieszkanie na powrót Twojej rodziny, kupić żonie kwiaty za włożony trud czy zadbać o Waszego zwierzaka, np. przynosząc mu do zabawy pieluszkę tetrową, w której spało maleństwo, aby przyzwyczajał się do jego zapachu.

Zadanie na 37 tydzień ciąży

Wybierz muzykę na poród i zgraj ją na telefon lub mp3 - muzyka klasyczna czy ostre, rockowe klimaty? Wybór należy do Ciebie! 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 37 tygodniu ciąży

 • To ostatni dzwonek przygotowań do porodu - upewnij się wraz z partnerem, że macie już wszystko,
 • Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w stanie Twojego zdrowia, skontaktuj się z lekarzem lub bezwłocznie udaj do szpitala, w którym chcesz rodzić,
 • Obserwuj ruchy malucha i swoje ciało, ale nie panikuj - nie jest to Ci teraz potrzebne,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia