39 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 37 tydzień od zapłodnienia

Zapewne martwisz się czy rozpoznasz, że to już. Porody w nieoczekiwanych miejscach to rzadkość, dlatego jest o nich głośno.

kalendarz ciąży trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 39 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 39

39 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 9

39 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

Do porodu pozostało: ok. 1 tygodnia (ok. 7 dni)

Waga dziecka: 3,25 kg

Długość dziecka (CRL): 49 cm

Obrazowa wielkość dziecka: arbuz

Dziewiąty miesiąc ciąży – 39 tydzień ciąży – 37 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 39 tygodniu ciąży?

Zapewne martwisz się czy rozpoznasz, że to już poród. Porody w nieoczekiwanych miejscach to rzadkość, dlatego jest o nich głośno. Kiedy spytasz kobiety, które już rodziły, powiedzą ci, że wiedziały, że to już. Jeśli masz wątpliwość skontaktuj się z położoną lub swoim lekarzem lub udaj się do szpitala.  Jeśli odeszły ci wody płodowe niezwłocznie udaj się do szpitalaDo szpitala udaj się też, gdy skurcze stały się bolesne i regularne.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Twoje dziecko w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży jest rozwiniętym noworodkiem, zdolnym do życia poza brzuchem mamy. Twój organizm wytwarza przeciwciała, które przenikną przez łożysko dając maleństwu na okres około 3 miesięcy ochronę przed infekcjami, dopóki układ immunologiczny dziecka nie będzie sam w stanie walczyć z infekcjami

Dziecko w 39 tygodniu ciąży waży ok. 3350 g i ma ok. 37 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

Ważne badania w 39 tygodniu ciąży

Między 38 a 39 tygodniem ciąży:

 • Badanie krwi i moczu

Dieta ciężarnej w 39 tygodniu ciąży

Białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały - będziemy to powtarzać do znudzenia, ale tego właśnie oboje potrzebujecie, żeby mieć energię na poród. Odpoczywaj, odżywiaj się racjonalnie i myśl pozytywnie - to najważniejsze, co możesz zrobić tuż przed rozwiązaniem. Nie obwiniaj się, jeśli nie wszystko przez te 39 tygodni poszło świetnie - teraz czas na budowanie przyszłości.

Zwiększone zapotrzebowanie

Żelazo, białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i składniki mineralne - dostarczajcie sobie wszystkiego, co zdrowe i wartościowe, a poczujesz, że jesteś naprawdę gotowa na poród.

Wskazówki

Poczytaj na temat diety mam karmiących - choć wiele badań wykazuje, że jest to mit to często to, co jemy, wpływa w wyraźny sposób na małego człowieka. Odżywiając się zdrowo nie tylko sprawiasz, że Twoje mleko jest bardziej wartościowe, ale i wpływasz bezpośrednio na samopoczucie malucha. Poczytaj o tym, zanim urodzisz - później będzie na to dużo mniej czasu ;)

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
 • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 39 tygodniu ciąży

Procedury okołoporodowe w szpitalach. Bądź przygotowana.

Zabiegi wykonywane w szpitalach, zarówno podczas porodu, jak i w pierwszych chwilach życia dziecka, mają służyć dobru zarówno mamy, jak i malucha. Niestety, wiele z nich jest wysoce kontrowersyjnych i niepraktykowanych tak powszechnie lub wcale w innych krajach. Warto znać te procedury i zapoznać się z plusami i minusami ich zastosowania - nawet nie po to, żeby im odmówić, ale żeby mieć możliwość podjęcia świadomej decyzji i znać możliwe skutki uboczne każdej procedury.

Z procedur okołoporodowych szeroko komentowane są:

 • ingerencje medyczne podczas porodu i ich zasadność, takie jak podanie oksytocyny,niemożność aktywnego rodzenia i zmiany pozycji podczas porodu, rutynowe nacięcie krocza, przebicie pęcherza płodowego itd.
 • ingerencje medyczne z udziałem noworodka i ich wpływ na zdrowie małego organizmu, w tym obowiązkowe szczepienia, kąpiel noworodka w szpitalu, zabieg Credego, domięśniowe wstrzykiwanie witaminy K (500-krotna dawka!), czy dokarmianie noworodka mlekiem modyfikowanym,

Na wszystkie te procedury możesz nie wyrazić zgody - warto więc zapoznać się z ich zasadnością, zanim zacznie się poród.

Rady dla przyszłego taty

Co musisz wiedzieć o połogu?

Połóg, zwany IV trymestrem, to wyjątkowy czas dla każdej kobiety - zdarza się, że te 6 tygodni Panie wspominają gorzej niż poród. Ciało, które przez 9 miesięcy dostosowywało się do dziecka, musi wrócić do normalności, co jest wielkim wysiłkiem - i nie pomagają w nim ani doświadczenia porodowe (rana po nacięciu i inne dolegliwości), ani opieka nad noworodkiem i stres związany z tym, czy podołacie wyzwaniu. Po narodzinach dziecka często uwaga skupia się w 100% na nim - nie czuj się odrzucony, to wyjątkowy czas dla kobiety, której organizmem nadal rządzą hormony. Zaopiekuj się dobrze mamą, w taki sposób, aby ona mogła zająć się dzieckiem, a zyskają na tym wszystkim. To czas, kiedy we troje spędzacie w łóżku, a Ty jesteś na każde skinienie obojga - gotuj, opiekuj się, odganiaj gości lub pełnij funkcję Pana Domu. To najlepsze, co możesz zrobić.

Zadanie na 39 tydzień ciąży

Jak ubrać się na poród? Wbrew pozorom ubranie na poród wystarczy tylko wyprać i po wszystkim nie jest do wyrzucenia. Cokolwiek wybierzesz, pomyśl przede wszystkim o sobie - czy w wybranym stroju czujesz się dobrze, czy nie będzie Cię krępować obecność innych osób i czy długość jest odpowiednia? Ostatnie, o czym chcesz myśleć podczas porodu, to jak zakryć do połowy odsłonięte pośladki. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 39 tygodniu ciąży

 • Staraj się odpoczywać i przemyśl koniecznie detoks informacyjny - to już powoli nie czas na czytanie o porodach,
 • Nadal intensywnie masujcie krocze i ćwicz mięśnie kegla, aby ułatwić sobie czekające Cię zadanie,
 • Relaksuj się i pozwalaj sobie na drzemki w ciągu dnia - następne będą w okolicach 18-tki Twojego maleństwa ;)

39 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia