18 tydzień ciąży, drugi trymestr - 16 tydzień od zapłodnienia

Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy wiedz, że to w tym tygodniu możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka.

kalendarz ciąży osiemnasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 18 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 18

18 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 4

18 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

W 18 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 22 tygodnie (ok. 154 dni)

Waga dziecka: 150 g

Długość malucha (CRL): 13 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Mała papryka

Czwarty miesiąc ciąży – 18 tydzień ciąży – 16 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 18 tygodniu ciąży?

Na Twoich piersiach mogą pojawić się powiększone tz. guzki Mondgomerego, może wyciekać z nich przezroczysta substancja, w okresie karmienia piersią dzięki niej sutki i brodawki są odpowiednio nawilżane. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy wiedz, że w 18 tygodniu ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Choć może to nastąpić dopiero w 20-21 tygodniu ciąży. Niektóre kobiety określają ruchy dziecka jak by im motyle w brzuchu latały. Twoje maleństwo jest jeszcze malutkie i jego ruchy będziesz na tym etapie ciąży odczuwać, jako bardzo delikatne.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

Maleństwo silnie kopie, wierci się i fika koziołki. Twoje maleństwo jest świadome i reaguje na świat zewnętrzny. Kosteczki słuchowe, które przekazują fale dźwiękowe do ucha wewnętrznego są już odpowiednio twarde i dzięki temu dziecko słyszy. Słyszy bicie twojego serca, szum płynącej krwi, twój głos. Wie, kiedy się złościsz i stresujesz, a kiedy jesteś wesoła. Siatkówka oka staje się wrażliwa na światło.

Długość dziecka w 18 tygodniu ciąży wynosi ok. 12, 5 -14 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) a waga ok. 150 gramów.

Ważne badania w 18 tygodniu ciąży

Między 15 a 20 tygodniem ciąży wykonaj:

 • Morfologię krwi,
 • Badanie ogólne moczu,
 • Poproś lekarza lub położną o badanie czystości pochwy i cytologię, jeśli nie miałaś w I trymestrze

Dieta ciężarnej w 18 tygodniu ciąży

W diecie podczas całej ciąży stawiaj na ilość, a nie na jakość. Choć nasze mamy i babcie wciąż usprawiedliwiają mankamenty swojej figury właśnie ciążą, zapewniając, że były szczupłe przed nią, a potem wszystko się zmieniło, nie idź tą drogą. Ciąża to nie czas na folgowanie swoim zachciankom - wręcz przeciwnie, dobra okazja do zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętaj że nadmierny przyrost kilogramów w ciąży nie jest wskazany, ani zdrowy. Jeśli odpowiednio o siebie zadbasz, po porodzie szybko wrócisz do swojej figury, a nawet schudniesz! To ważne również dla psychiki młodej mamy, dlatego pomyśl o tym już teraz.

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży rośnie zapotrzebowanie na białko, wapń i żelazo - utrzyma się ono aż do ostatnich dni ciąży. Ważne są również zdrowe tłuszcze dla rozwoju mózgu płodu, dlatego śmiało sięgaj po orzechy, ryby morskie i oleje roślinne. To czas intensywnego rozwoju dziecka, potrzebujesz więc codziennie szeregu witamin - zadbaj o różnorodną i zdrową dietę.

Wskazówki

Spirulina nazywana jest zielonym mięsem lub mlekiem matki ziemi - jest to zdecydowanie super foods, który powinnaś znać. Zawiera w sobie nawet kilkanaście razy więcej substancji odżywczych niż warzywa i owoce, jest pełna pełnowartościowego białka (3 razy więcej niż w mięsie!), a także żelaza, potasu, magnezu i witamin. Z tego powodu warto dostarczyć sobie tę algę w diecie podczas ciąży.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 17 tygodniu ciąży

SIDS. Co to jest i co musisz o nim wiedzieć?

Skrót SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) czyli Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej to ważny temat dla wszystkich przyszłych rodziców. I choć jego przyczyny nie są do końca znane, wiadomo, co zwiększa szansę na nagłą śmierć niemowlęcia. Najbardziej narażone na śmierć łóżeczkową są dzieci od 2 do 6 miesięcy (80% przypadków), w czasie zimy i jesieni, w nocy lub wczesnym rankiem. Najbardziej narażone na SIDS są wcześniaki, dzieci z niską punktacją Apgar oraz niemowlęta o niskiej wadze urodzeniowej. Miękkie podłoże, spanie na brzuchu, przegrzewanie – to kolejne czynniki zwiększające ryzyko, że nasze dziecko przestanie nagle oddychać podczas snu. Przemyśl zakup monitora oddechu, który wykryje bezdech niemowlęcia oraz jeśli to możliwe, wybierz się na kurs pierwszej pomocy dla noworodka.

Rady dla przyszłego taty

Urlop ojcowski

Każdemu tacie w naszym kraju przysługują 2 tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego po urodzeniu dziecka - dzięki temu masz możliwość bycia ze swoim nowonarodzonym dzieckiem i zmęczoną porodem partnerką w tym wyjątkowym, pierwszym okresie. Warto wykorzystać tą możliwość! Porozmawiaj ze swoim pracodawcą o praktykach w tym zakresie w Twoim miejscu pracy. Twoja powiększona rodzina z pewnością będzie Cię potrzebować!

Zadanie na 17 tydzień ciąży

Spotkaj się z młodą mamą i porozmawiaj o wszystkich Twoich wątpliwościach. Takie spotkanie pozwala rozjaśnić wiele rzeczy związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 17 tygodniu ciąży

 • Maluch coraz bardziej daje o sobie znać, a Ty czujesz się świetnie. Ciesz się tym stanem!
 • Jeśli coś Cię niepokoi w Twoim stanie zdrowia, zawsze pamiętaj, żeby skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem i to najszybciej, jak to możliwe,
 • Dbaj o zdrową dietę w II trymestrze - maluch tego potrzebuje ;)

Osiemnasty tydzień ciąży - dowiedz się więcej

 
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia