Badanie KTG w ciąży

KTG to badanie z którym możesz się spotkać w czasie ciąży a na pewno w trakcie porodu kardiotokografia bada czynność skurczową macicy oraz monitoruje akcję serca płodu.

KTG płodu

KTG – kardiotokografia

KTG to badanie z którym możesz się spotkać w czasie ciąży a na pewno w trakcie porodu, kardiotokografia bada czynność skurczową macicy oraz monitoruje akcję serca płodu.

Co to jest KTG?

Na kardiotokografię składają się więc dwa badania: kardiografia - zapis akcji serca płodu oraz tokografia - rejestracja skurczów macicy. KTG w ciąży nie jest badaniem obowiązkowym, choć lekarze bardzo często je zalecają. Wskazaniem są przede wszystkim nieprawidłowości w pracy maleńkiego serduszka oraz podejrzenie przedwczesnych skurczów macicy. KTG w ciąży wykonuje się po 25 tygodniu ciąży i ze względu na swoją nieszkodliwość może być zalecane dość często. Po upływie przewidywanego terminu porodu badanie KTG przeprowadzane jest co dwa, trzy dni.

Badanie KTG w ciąży

Badanie KTG jest bezbolesne, choć przyszła mama może odczuwać dyskomfort – podczas zapisu trzeba leżeć, a badanie trwa zazwyczaj 30 minut. Na brzuchu mocuje się paskami dwie małe głowice, z których jedna monitoruje pracę dziecięcego serduszka, a druga – czynność skurczową macicy. Ciężarna otrzymuje do ręki przycisk, który trzeba naciskać, gdy odczuje się ruchy maluszka. Aparat drukuje w tym czasie odczyt z krzywymi obrazującymi pracę serca i macicy. Zaznaczane są również ruchy dziecka.

Badanie KTG podczas porodu

KTG jest rutynowym badaniem podczas porodu. Zapisu kontrolnego dokonuje się między innymi po podaniu oksytocyny, odejściu wód płodowych oraz w celu oceny siły skurczów macicy. Stałego zapisu wymaga podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Niestety zwykle wymagana jest pozycja leżąca, co podczas skurczów jest bardzo niekomfortowe. Tylko nieliczne szpitale są wyposażone w aparaty KTG zezwalające na poruszanie się rodzącej.

Nieprawidłowy zapis pokazuje, że coś niedobrego dzieje się z maleństwem. Badanie KTG pozwala ocenić czy dziecko, podczas skurczów macicy, otrzymuje odpowiednią dawkę tlenu. Zbyt mała częstotliwość uderzeń serduszka może alarmować o niedotlenieniu. W przypadku wystąpienia zagrożenia, lekarze zwykle decydują się na wykonanie cięcia cesarskiego.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia