19 tydzień ciąży, drugi trymestr - 17 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu możesz mieć wykonane badanie USG. Na badaniu USG na monitorze zobaczysz ja ruchliwe jest twoje maleństwo.

kalendarz ciąży dziewiętnasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 19 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 19

19 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 5

19 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

Do porodu pozostało: ok. 21 tygodni (ok. 147 dni)

Waga dziecka: 200 g

Długość dziecka (CRL): 14 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Mango

Piąty miesiąc ciąży – 19 tydzień ciąży – 17 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 19 tygodniu ciąży?

Jeśli nie poczułaś jeszcze ruchów dziecka spokojnie poczekaj 2-3 tygodnie. Zaczynasz się zaokrąglać na pośladkach, biodrach i na brzuchu. W 19 tygodniu ciąży możesz mieć wykonane badanie USG. Na badaniu USG na monitorze zobaczysz jak ruchliwe jest twoje maleństwo, cały czas rusza nóżkami i rączkami trenując w ten sposób mięśnie. Jeśli się dobrze ustawi, być może poznacie płeć dzidziusia, pamiętaj jednak o marginesie błędu w ustalaniu płci.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

W ostatnich tygodniach neurony motoryczne - nerwy łączące mięśnie z mózgiem - zajęły właściwe miejsce, dzięki czemu dziecko może z pełną, świadomością kierować swoimi ruchami. Obok istniejących zawiązków zębów mlecznych tworzą się zawiązki zębów stałych. Kończyny osiągnęły właściwe sobie proporcje. Choć stopa dziecka jest malusieńka, to w przyszłości proporcja długości stopy do podudzia i uda nie ulegnie zmianie.

Dziecko w dziewiętnastym tygodniu ma około 13-15 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 200 gramów.

Ważne badania w 19 tygodniu ciąży

Między 15 a 20 tydz. ciąży konieczne jest wykonanie badań:

 • Morfologii krwi i badania moczu,
 • Czystości pochwy i cytologii, o ile nie była wykonywana w I trymestrze,

Dieta ciężarnej w 19 tygodniu ciąży

W drugim trymestrze pamiętaj przede wszystkim o odpowiedniej ilości białka, warzyw i węglowodanów z pełnego przemiału. Odstaw zdecydowanie produkty z białej mąki, ale i złej jakości mięso, np. owianego złą sławą kurczaka. Staraj się jeść minimum 0,5 kg warzyw dziennie - w formie świeżych sałatek, zup i dodanych do obiadu. Warzywa powinny mieć wszystkie kolory tęczy, dzięki temu będziesz miała pewność, że dostarczają szeregu witamin.

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży rośnie zapotrzebowanie na dobrej jakości białko, wapń i żelazo - utrzyma się ono zresztą aż do ostatnich dni ciąży. Pamiętaj, że żelazo to tlen dla Twojego dziecka, a jego niedobory pojawiają się w wielu ciążach. Poza powyższymi ważne są również zdrowe tłuszcze, dlatego śmiało sięgaj po orzechy, nasiona, ryby morskie i oleje roślinne. To czas intensywnego rozwoju dziecka, potrzebujesz więc codziennie szeregu witamin - cały czas pilnuj zdrowej diety i pij minimum 2 litry wody mineralnej dziennie.

Wskazówki

W diecie ciężarnej bardzo ważny jest również cynk, którego najlepszym źródłem są pestki dyni. Śmiało pogryzaj je więc w ciągu dnia i dodawaj do potraw - np. makaronu ze szpinakiem, sałatek czy kanapek. Pestki z dyni zawierają również szereg witamin i zdrowe tłuszcze -  przez całą ciążę nie zaszkodzi Ci więc, jeśli zjesz małą garść pestek z dyni kilka razy w tygodniu.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat na 19 tydzień ciąży

Wyprawka dla niemowlaka - co jest niezbędne?

Przygotowanie wyprawki dla niemowlaka to jeden z fajniejszych etapów przygotowań do porodu- większość mam nie może się doczekać, aż będzie mogła rozpocząć pierwsze zakupy dla malucha! Jest to ważny moment i dla partnerów - często obok rosnącego brzucha to właśnie aranżacja pokoju czy kąta dla niemowlaka jest tym, co naprawdę uświadamia ich, że niedługo zostaną ojcami. W internecie nie brakuje długich list z niezbędnymi elementami wyprawki. Niestety, ciężko się w nich połapać, bo każda mama ma swoje zdanie - u jednej obowiązkowym elementem wyprawki może być coś, co druga uznała za wyrzucanie pieniędzy w błoto. Warto jednak podejść świadomie do zakupów i omijać zakusy marketingowe producentów. Nie potrzebujesz tony ubranek dla noworodka (maluchy tak szybko rosną!) czy kosmetyków, a od modnego łóżeczka czy wózka ważniejszy jest bezpieczny i testowany fotelik samochodowy. Ręcznik też nie musi być koniecznie z kapturkiem ;) 

Rady dla przyszłego taty

Zabierz swoją partnerkę w relaksującą podróż!

Masz zaległy urlop? Warto wykorzystać go właśnie teraz, kiedy Twoja partnerka dobrze się czuje, dolegliwości I trymestru już minęły, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, żeby przeszkadzać. W najbliższym czasie możecie swobodnie podróżować i latać samolotem - warto więc wziąć chociaż parę dni wolnego i odpocząć przed nowym rozdziałem w życiu. Czy w ciąży można latać samolotem?

Zadanie na 19 tydzień ciąży

Przemyśl wykonanie sesji prenatalnej! Nowoczesne aparaty USG to nie tylko płaskie, medyczne ujęcia, ale i te wykonane w 3D, a nawet 4/5D. To jedyna taka, wyjątkowa pamiątka i zdjęcia, które będą z Wami na długo, dlatego warto przemyśleć ich wykonanie. Wielu rodziców decyduje się również na np. odlewy buzi czy całego malucha właśnie na podstawie wykonanego zdjęcia USG.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 19 tygodniu ciąży

 • Przemyśl wykonanie sesji prenatalnej 
 • II trymestr ciąży to dobry czas na krótki urlop,
 • Jeśli jeszcze nie poczułaś ruchów dziecka, niedługo przyjdzie ten magiczny moment,

19 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia