Co, kiedy w diecie dziecka

Czy moje dziecko może już to jeść? To pytania zadaje sobie chyba każda mama niemowlaka.
rozszerzanie diety niemowlęcia tabele

Czy moje dziecko może już to jeść? To pytania zadaje sobie chyba każda mama niemowlaka. W naszych tabelach znajdziesz sugestie co może już jeść dziecko w danym miesiącu, co nie oznacza ze musi. Tabele powstały na bazie wielu opracowań i konsultacji ze specjalistami. Nasze dzieci też na tych tabelach wyrosły.

Niestety jak we wszystkim i przy rozszerzaniu diety niemowlaka zdania specjalistów są podzielone, dlatego to my rodzice musimy podejmować ostateczne decyzje dotyczące żywienia naszego dziecka. Jeśli jednak do tej pory wasza dorosła dieta była niezbyt zdrowa to warto wraz z dzieckiem przejść na lepsza zdrowszą dietę, to się wam wszystkim opłaci.

Generalnie zasady rozszerzania diety i żywienia niemowlaka

  • nie rozszerzamy diety zbyt wcześnie i zbyt późno, tzn. że dziecko po 6 miesiącu powinno zapoznawać się z nowymi smakami poza mlekiem mamy
  • należy kierować się zasadą - nie wszystko na raz - na początek dania jedno składnikowe i gotowane. Obserwujemy dziecko, jeśli wszystko jest w porządku, czyli niema problemów ze skórą czy brzuszkiem wprowadzamy do diety kolejne produkty, kierując się tym co smakuje dziecku.
  • w miarę szybko przechodzimy od jedzenia w postaci papki do dań które dziecko może gryźć
  • dania podajemy łyżeczką lub do rączki nie butelką
  • dieta niemowlaka powinna być urozmaicona i lekkostrawna, podajemy różne warzywa, owoce, mięsa, kasze - w drugiej połowie pierwszego roku większość dzieci jest naprawdę bardzo ciekawa nowych smaków, zapachów i konsystencji – nie przegap tego czasu
  • możliwie najdłużej jak się da unikamy podawania słodyczy
  • nie podajemy dań ciężkostrawnych, przetworzonych, z proszku, tłustych, pełnych konserwantów, barwników i innych substancji chemicznych – im więcej trudnych słów na etykiecie tym dalej z tym od dziecka i od siebie też.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia