Kolka niemowlęca, kolka u noworodka. 100 dni płaczu.

Kolka niemowlęca to przypadłość doskwierająca większości niemowlętom, która spędza sen z powiek i zaburza spokój rodziców. 

kolka niemowlęca rady

Kolka niemowlęca to przypadłość doskwierająca większości noworodkom i niemowlętom, która spędza sen z powiek i zaburza spokój rodziców. W Chinach okres, w którym u nowo narodzonego dziecka występują ataki kolki nazywany jest „100 dni płaczu".

Czym jest kolka?

Kolką niemowlęcą określamy napadowy płacz, niedający się ukoić. Niemowlę zaczyna bardzo płakać, prężyć się i gwałtownie podkurczać nóżki, brzuszek dziecka jest powiększony i może być twardy. Atak kolki u niemowlaka pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Kiedy u noworodka zaczynają się kolki?

Zwykle pojawia się ok. 3 tygodnia życia dziecka i trwa przez ok. 3 miesiące, choć niestety może też doskwierać starszym niemowlętom. Zazwyczaj występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najintensywniejsze napady kolki niemowlęcej przypadają pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Na kolkę cierpią zarówno noworodki i niemowlęta karmione piersią jak i mlekiem modyfikowanym.

Kolka niemowlęca to nie choroba

Kolka niemowlęca nie jest chorobą, jest to jedynie przykra dolegliwość, która mija. Jednak warto, gdy nastąpi pierwszy atak kolki u dziecka by zbadał je pediatra i wykluczył inne przyczyny. Podobne objawy jak przy kolce niemowlęcej  występują przy niektórych chorobach układu pokarmowego jak np. niedrożności jelit czy przy infekcjach. U malutkich dzieci często jednym z pierwszych objawów infekcji jest właśnie ból brzuszka.

Przyczyny występowania kolki u niemowlaka

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania kolki u noworodków i niemowląt. Zwraca się uwagę na kilka czynników, które mogą ją powodować:

 • niedojrzałość układu pokarmowego i związana z tym nieprawidłowa praca jelit
 • niedojrzałość układu nerwowego a kolka, jako wynik odreagowywania nadmiaru bodźców
 • przejedzenie, niemowlę zjada zbyt dużo pokarmu a jego niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z jego prawidłowym i sprawnym trawieniem
 • łykanie powietrza w czasie jedzenia, szczególnie u dzieci karmionych butelką, co może mieć związek ze źle dobranym lub słabej jakości smoczkiem
 • wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiąca piersią, w szczególności nadwrażliwość na białko mleka krowiego

Jak zapobiegać kolkom u noworodka?

Po pierwsze pamiętaj, że kolka niemowlęca nie jest chorobą a jedynie dolegliwością związaną z wiekiem, która mija. Pomimo iż nie ma żadnej gwarancji nawet przy zastosowaniu poniższych rad, że Twoje maleństwo nie będzie miało kolki warto pamiętać:

 • jeśli karmisz piersią dbaj by maluch dobrze się przysysał i nie łykał powietrza
 • karmiąc piersią dbaj by twoja dieta była pełnowartościowa i lekkostrawna
 • jeśli karmisz butelką, stosuj smoczki dobrej jakości, dostosowane do wieku dziecka i często wymieniaj je na nowe
 • dbaj by po jedzeniu dziecku się odbiło, dotyczy to szczególnie dzieci karmionych butelką, maluchy karmione piersią, które dobrze się przysysają często nie odbijają po jedzeniu
 • mieszankę przygotowuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu
 • ogranicz dziecku ilość wrażeń w ciągu dnia
 • często przytulaj maluszka
 • często kładź niemowlę na brzuszku

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

Kiedy rozpocznie się atak kolki u niemowlęcia, po pierwsze zachowaj spokój, weź maluszka na ręce i czule przytulaj ( możesz nosić dziecko w chuście), bliskość mamy na pewno troszkę złagodzi cierpienia malucha, niestety nie oznacza to ze maluszek przestanie płakać.
Możesz delikatnie masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub naprzemiennie brzegiem dłoni z góry na dół, czasami pomaga przyłożony do brzuszka termoforek lub ciepła kąpiel - ale pamiętaj niektóre maluchy w czasie napadu kolki niemowlęcej nie dadzą się włożyć do wanienki.

Jeśli czytasz ten artykuł zapewne szukasz odpowiedzi jak pomóc i kiedy to się skończy. Niestety nie ma żadnego cudownego specyfiku. Swojemu dziecku możesz pomóc łagodniej przejść ten okres będąc blisko niego a jedynym skutecznym lekiem na kolkę niemowlęcą jest czas.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia