14 tydzień ciąży, drugi trymestr - 12 tydzień od zapłodnienia

Właśnie rozpoczął się drugi trymestr ciąży, potrwa on do 27 tygodnia ciąży. Większość kobiet w tym trymestrze bardzo dobrze się czuje.

kalendarz ciąży czternasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 14 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 14

14 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 4

14 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

Do porodu pozostało: ok. 26 tygodni (ok. 182 dni)

Waga dziecka: ok. 35 gramów

Długość dziecka (CRL): 80-90 mm

Obrazowa wielkość dziecka: Dziecko jest wielkości pomarańczy

Czwarty miesiąc ciąży – 14 tydzień ciąży – 12 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 14 tygodniu ciąży?

Gratulujemy! Właśnie rozpoczął się drugi trymestr ciąży, który potrwa do 27 tygodnia ciąży. Większość kobiet w II trymestrze czuje się zdecydowanie lepiej, a dolegliwości I trymestru, takie jak nudności, senność i złe samopoczucie zaczynają powoli ustępować lub nie są tak dokuczliwe. Możesz nawet poczuć przypływ energii i dobrego nastroju! Dzieje się tak dlatego, że mniej więcej do 14-16 tygodnia ciąży wszystkie hormony ciążowe produkowane są przez jajniki. Po tym czasie tę funkcję przejmuje łożysko i ciąża staje się samodzielna, co pozytywnie odczuwa również mama.

Rozwój dziecka w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży rysy twarzy dziecka nabierają wyrazu, widać ładnie zarysowane policzki, nos, usta i oczy, które są coraz bliżej siebie. Uszy powoli zajmują właściwe miejsce, po bokach głowy. Tarczyca dziecka jest już w pełni dojrzała i zaczyna wydzielać hormony. Postępuje dalszy rozwój narządów płciowych, u dziewczynek jajniki zaczynają zstępować do miednicy, a u chłopców pojawia się prostata.

W 14 tygodniu ciąży prawie na całym ciele dziecka pojawia się lanugo – meszek płodowy. Lanugo to bardzo drobne włoski, układające się w skomplikowane spiralne wzory. Pełni ono funkcję ochronną, przytrzymując na swoich włoskach maź płodową i zanika prawie całkowicie przed porodem.

Dziecko w 14 tygodniu ciąży ma ok. 80-90 mm długości (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży ok. 35 gramów.

Ważne badania w 14 tygodniu ciąży

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży powinnaś mieć wykonane badanie ultrasonograficzne, ogólne badanie moczu oraz badanie cytologiczne, o ile nie było one wykonywane we wcześniejszym okresie ciąży. To może Ci się przydać: Interpretacja wyników moczu w ciąży

Dieta ciężarnej w 14 tygodniu ciąży

Zwiększone zapotrzebowanie:

  • Wapń, witamina D, cynk
  • Zapotrzebowanie kaloryczne w 14 tygoniu ciąży: + 360 kalorii dziennie

Wskazówki

W II trymestrze ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wapń, witaminę D oraz cynk. Dalej jednak pamiętaj o kwasie foliowym, witaminach z grupy B, jodzie oraz niezbędnych do rozwoju dziecka kwasach tłuszczowych, w szczególności DHA i omega 3. Pod koniec II trymestru będzie musiała również zwrócić uwagę na żelazo - bardzo ważne w ciąży, którego w raz z rozwojem malucha będzie w Twoim organizmie brakować. W czasie całej ciąży istotną rolę w Twojej diecie powinno spełniać białko, które jest niezbędna dla rozwijającego się płodu. Pilnuj, żeby białko pochodziło z różnorodnych źródeł - dobrej jakości mięsa, ryb, mleka i jego przetworów oraz warzyw strączkowych, które są prawdziwym bogactwem witamin, a ciężarne często z niego rezygnują.

Źródła

  • Wapnia: Mleko i jego przetwory, mleko roślinne wzbogacone o wapń, woda wysokozmineralizowana, migdały, orzechy laskowe, mak, sezam.
  • Źródła cynku: Ostrygi, pestki dyni, sezam, gorzka czekolada, orzechy ziemne, grzyby, fasola adzuki, tofu, dziki ryż.
  • Źródła witaminy D: Ekspozycja na słońce, jajka, mleko i produkty mleczne, oleje roślinne,

Ważny temat na 14 tydzień ciąży

Wybierz imię dla dziecka

W 14 tygodniu możesz już poznać płeć dziecka! I choć nie zawsze maluch chce ją pokazać podczas badania USG i może się okazać, że o płci malucha dowiecie się dużo później (nawet w 20 tygodniu ciąży), jest to już dobry czas, żeby przemyśleć wybór imienia dla dziecka. To ważne przeżycie, które dodatkowo pozwoli Wam oswajać się z przyszłym rodzicielstwem. Rodzice często wybierają kilka (2-3) imiona, które najbardziej im się podobają, a na ostateczne często decydują się dopiero w dniu narodzin - kiedy już wiadomo, czy maluch „wygląda” bardziej na Asię czy na Jagodę. Do porodu możecie bez problemu nazywać dziecko po swojemu - np. kropeczką.

Rady dla przyszłego taty

Jeśli pierwszy trymestr ciąży był wyzwaniem dla Twojej partnerki, a jej samopoczucie nie należało do najlepszych, to jest dobra wiadomość: właśnie zaczęliście II trymestr! Nieprzyjemne objawy ciąży powinny wkrótce minąć, a w Twoją partnerkę wstąpi nowa energia. To dobry czas na pierwsze zakupy i gromadzenie wyprawki dla noworodka oraz rozpoczęcie aktywności fizycznej w ciąży, jeśli w I trymestrze jej unikaliście. Może zapiszcie się wspólnie na basen?

Zadanie na 14 tydzień ciąży

Wybierz dobry krem na rozstępy i ( o ile jeszcze nie zaczęłaś) zacznij regularnie smarować nim brzuch, biodra i piersi - czyli miejsca najbardziej narażone na pojawienie się nieestetycznych blizn. Im wcześniej zaczniesz, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz pojawienia się rozstępów, a nawet jeśli się pojawią, będzie ich mniej.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 14 tygodniu ciąży?

  • Jeśli od 11 tygodnia nie byłaś jeszcze u lekarza to jest to ostatni moment, żeby zrobić wszystkie niezbędne badania.
  • Gratulacje, zaczynasz 2 trymestr ciąży! Kaloryczność Twojej diety powinna zwiększyć się o 360 kalorii, żeby zaspokoić bieżące potrzeby malucha. Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń, cynk i witaminę D. Co powiesz na owsiankę z mlekiem, gorzką czekoladą, makiem, sezamem i orzechami?
  • Już niedługo będziecie mogli poznać płeć swojego dziecka!
  • I trymestr ciąży to dobry czas na rozpoczęcie ćwiczeń, jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań i nie zaczęłaś ich wcześniej. Aktywność fizyczna w ciąży ma wiele zalet - świetnie wpływa na samopoczucie ciężarnej, pozwala zachować zdrowy wzrost wagi, zmniejsza niektóre dolegliwości (np. ból pleców) i przygotowuje do porodu oraz macierzyństwa. Może joga dla kobiet w ciąży lub basen?
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia