Ciąża zagrożona czyli jak przetrwać ciążę na leżąco i nie zwariować

Jeżeli należysz do zaszczytnego grona, które ma „raj na ziemi, bo może sobie poleżeć”, to dowiedz się, jak w tym raju… nie zwariować.

ciąża zagrożona leżenie w ciąży

Cóż, przyznajmy to szczerze – konieczność leżenia w ciąży jest dla wielu z nas dramatem. Nawet, jeżeli komuś wydaje się, że ma to jakikolwiek związek z odpoczynkiem, to jest w grubym błędzie. To swego rodzaju męczarnia, która wydaje się trwać długimi godzinami. Jeżeli więc należysz do tego zaszczytnego grona, które ma „raj na ziemi, bo może sobie poleżeć”, to dowiedz się, jak w tym raju… nie zwariować.

Na początku radzimy, bo zacząć od nastawienia. Po pierwsze – robisz to dla dobra swojego dziecka, a lepsza motywacja przypuszczalnie nie istnieje. Po drugie – leżenie może być świetną okazją do odrobienia wszystkich tych zaległości, które ciągle spychałaś na odległe „kiedyś”. Nie musisz zatem podchodzić do sprawy entuzjastycznie, ale pamiętaj, że nie musi być aż tak źle.

Kwestie techniczne, czyli czego potrzebujesz

Przede wszystkim, potrzebujesz codziennego planu. Ważne jest, abyś dokładnie założyła sobie, co będziesz robiła dnia następnego. Dzięki temu unikniesz wrażenia „nic nierobienia” przez cały dzień, a po drugie – unikniesz bezsensownego wstawania.

Każdego wieczora stwórz sobie mały plan na kolejny dzień. Wyznacz czas na relaks (film, książka), pracę (jeśli to możliwe) oraz zajęcia dodatkowe (robienie porządku w szkatułkach). Jeśli spodziewasz się gości – to niech ich wizyta także znajdzie się w twoim planie.

Kolejny aspekt dotyczy wygodnej szafki, w której umieścisz wszystkie niezbędne szpargały. Telefon komórkowy, ładowarka, długopis, papier, książki. Ważne jest także to, abyś miała miejsce na schowanie… śmieci. Papierki po cukierkach, obierki po owocach i wszystkie inne. Leżąc „gdzieś obok” będą cię niepotrzebnie denerwować i wprowadzać wrażenie chaosu.

Jak spędzać wolny czas?

To najważniejsze pytanie, prawda? Jeśli do tej pory miałaś czas wypełniony po brzegi, to może wydawać ci się, że przetrwanie leżenia jest zwyczajnie niemożliwe. To nieprawda -  wystarczy, że skupisz się na wypełnianiu czasu… w nowy sposób. Co możesz robić?

  • Dbaj o siebie

Niech w twojej szafce przy łóżku znajdzie się miejsce dla kosmetyków kolorowych – podkładu, cieni, tuszu. Codziennie rano wykonuj delikatny makijaż, dzięki czemu będziesz czuła się świeższa i zadbana. Zadbaj o paznokcie. Pamiętaj też, że sam fakt konieczności leżenia nie oznacza, że musisz przez cały dzień leżeć w piżamie i pościeli. Wystarczy dres, wysoka poduszka i koc. Witając ewentualnych gości ubrana i odświeżona, będziesz czuła się lepiej.

  • Jeśli tylko możesz – pracuj

Praca zawodowa będzie niemożliwa, jeżeli przebywasz na zwolnieniu, ale z drugiej strony – jeśli prowadzisz własną działalność, to całą masę rzeczy możesz zaplanować zdalnie. A może do tej pory pracowałaś przed komputerem? W takim razie możesz nie korzystać ze zwolnienia i pracować w domu, używając specjalnej podkładki pod komputer.

Pamiętaj jednak, aby takie kwestie uzgadniać z lekarzem. Czasem sytuacja jest tak poważna, że prowadzący ciążę może nie wyrazić zgody nawet na spędzanie czasu w pozycji półleżącej.

  • Zadbaj o relacje

Na początku może cię zszokować… jak niewiele osób o tobie pamięta. Nikt nie odwiedza, nie dzwoni, nie przychodzi. Cóż, to wcale nie jest tak, że nikogo nie interesujesz – wszyscy inni żyją po prostu dotychczasowym tempem. Nie myśl zatem o nich źle i weź sprawy w swoje ręce. Dzwoń, zapraszaj, wyjaśniaj, że brakuje ci towarzystwa i z chęcią spędziłabyś z kimś czas. Wizyty gości na pewno poprawią ci nastrój.

Budujące jest także tworzenie znajomości internetowych. Na pewno znaczące będzie znalezienie kobiet w podobnej sytuacji i na podobnym etapie ciąży. Zapisz się na forum, gdzie dziewczyny wymieniają się doświadczeniami, samopoczuciem i planami. To bardzo wciąga!

  • Spędzaj czas na zakupach

Teraz masz na to idealną ilość czasu – czyli bardzo dużo. Szukaj przede wszystkim rzeczy dla dziecka, ale nie kupuj od razu. Porównuj, analizuj, czytaj opinie o produktach, szukaj używanych „perełek” albo po prostu super wyprzedaży. Masz niepowtarzalną okazję stworzyć wyprawkę doskonałą.

  • Wyznacz sobie… obowiązki

Ten pomysł może wydawać ci się niedorzeczny – co możesz robić, leżąc w łóżku z nakazem oszczędzania się? Otóż naprawdę dużo. Po pierwsze – możesz zrobić porządki na komputerze. Jeśli tego potrzebuje, zainstalować nowy system, nowe programy, pozbyć się wirusów. Po drugie – możesz posegregować ( w końcu!) zdjęcia i wybrać niektóre do wywołania. Oczywiście wszystko przez Internet. W końcu możesz spędzić czas na porządkowaniu szpargałów. Zrób porządek w apteczce, w szufladzie „z wszystkim”, w kosmetyczce, w pudełku z nićmi. Każdego dnia wyznacz sobie jedną taką rzecz, którą się zajmiesz – niech jest twój wkład w obowiązki.

  • Odpoczywaj

Wszystkie wymienione wyżej czynności naprawdę mogą zmęczyć. Wówczas dopiero pozwól sobie na odpoczynek – czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry komputerowe albo po prostu nadrabianie zaległości filmowych.

Dobry plan to podstawa

Jeśli każdy dzień będziesz rozpoczynała od myślenia: „rany, jak tu bałagan”, włączania telewizora i smutnego myślenia o swojej sytuacji, to na pewno będzie ci trudno. Ale jeśli po przebudzenia i toalecie przebierzesz się, zrobisz makijaż, lekko „ogarniesz” swoje otoczenie i wykonasz to, co wcześniej zaplanowałaś – nawet nie zorientujesz się, kiedy nastanie kolejny dzień. I o to właśnie chodzi. 

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia