Przygotuj się do ciąży - psychicznie i fizycznie

Czujesz, że w Twoim życiu nadszedł czas na dziecko? Instynkt macierzyński daje o sobie znać i wspólnie z partnerem postanowiliście rozpocząć starania o potomka? To bardzo odpowiedzialna decyzja, która wzbudza równocześnie ekscytację i niepokój.

przygotowanie do ciąży

Jak przygotować się do ciąży, by stała się radosnym i w jak najwyższym stopniu bezproblemowym etapem w życiu?

Emocjonalne przygotowania do ciąży

Ciąża może mieć różny przebieg w poszczególnych przypadkach. Niektóre kobiety czują się wtedy świetnie, innym wciąż coś doskwiera. Dlatego musisz przyjąć do wiadomości, że Twoje życie się zmieni – od teraz zdrowie Twoje i Twojego przyszłego dziecka musi być najważniejsze. Choć nie powinnaś panikować, musisz liczyć się z tym, że nie wszystko może pójść gładko – nudności, wymioty, bóle kręgosłupa, skurcze, czasem komplikacje ciążowe. Wszystko to może psuć samopoczucie i wzbudzać lęk. Na szczęście możesz podejmować na co dzień mądre decyzje, które znacznie złagodzą przebieg ciąży i zmniejszą ryzyko powikłań.

Zanim zaczniesz starania o dziecko, dokładnie rozważ powody, dla których chcesz je mieć i swoją sytuację. Musicie o tym poważnie porozmawiać z partnerem, odpowiadając sobie na pytania:

  1. Co Was ekscytuje, a co niepokoi w zostaniu rodzicami?
  2. Czy macie stabilną sytuację w pracy?
  3. Czy możecie finansowo pozwolić sobie na dziecko?
  4. Kto będzie stanowił dla Was wsparcie?
  5. Co możecie zrobić, żeby jak najlepiej zaopiekować się dzieckiem?
  6. Jak będziecie rozdzielać nowe obowiązki? (1)

Oprócz tego powinnaś zatroszczyć się o swoją dobrą kondycję psychiczną:

  1. Przygotuj się merytorycznie do roli ciężarnej i mamy – dużo czytaj na temat ciąży i wychowania dziecka, pytaj doświadczone koleżanki, swoją mamę, teściową, siostrę, a przede wszystkim lekarza. Im więcej dowiesz się na ten temat, tym będziesz spokojniejsza i bardziej oswojona z nowym stanem.
  2. Zaakceptuj zmiany, z którymi wiąże się rola mamy – będziesz z jednej strony szczęśliwa, z drugiej – czeka Cię dużo nowych obowiązków.
  3. Zadbaj o swój związek – postarajcie się patrzeć na siebie nie tylko jak na przyszłych rodziców, ale dbajcie o podtrzymanie chemii. Im bardziej Wy będziecie ze sobą szczęśliwsi, tym szczęśliwsze będzie Wasze dziecko.
  4. Naucz się panowania nad stresem – zwolnij tempo w życiu, nie bierz na siebie nadmiaru obowiązków, wypróbuj techniki relaksacyjne. Pamiętaj, że stres jest w ciąży bardzo szkodliwy.

Fizyczne przygotowanie do ciąży

Od momentu, kiedy zajdziesz w ciążę, Twoje ciało będzie domem dla Twojego przyszłego dziecka. Im lepiej zadbasz o zdrowie i kondycję fizyczną, tym większy komfort zapewnisz płodowi i łatwiej przejdziesz przez obciążający dla organizmu etap.

  1. Przeanalizuj swoją kondycję zdrowotną. Jeżeli do tej pory coś Cię bolało, miałaś problemy z kręgosłupem, bóle głowy lub jakiegokolwiek organu – musisz skierować się do lekarza i wykonać badania. Ponadto, konieczna jest wizyta u ginekologa, zrobienie cytologii i USG. Udaj się też na kontrolę dentystyczną, gdyż u kobiet ciężarnych często występują problemy z zębami i dziąsłami.
  2. Unikaj używek i jeśli do tej pory nie odżywiałaś się zdrowo – zrób w kuchni rewolucję. Dla zdrowia maluszka ważna jest prawidłowa masa ciała jego mamy oraz konieczne składniki odżywcze, których mu dostarcza.
  3. Już na etapie przygotowań do ciąży sięgaj po suplement z kwasem foliowym, który jest konieczny w profilaktyce wielu groźnych wad wrodzonych.
  4. Zadbaj o siłę i sprężystość swojego ciała – dobrym pomysłem jest pływanie, które poprawia kondycję i zmusza mięśnie do pracy, a jednocześnie orzeźwia, relaksuje i nie powoduje silnego zmęczenia. Możesz także ćwiczyć pilates lub jogę, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie. Unikaj sportów, które mogą narazić Cię na uderzenie, upadek lub kontuzję. Zrezygnuj ze sportów walki, gier zespołowych, jazdy konnej, jazdy na nartach czy rolkach. Pamiętaj też zawsze o ograniczaniu intensywności ćwiczeń oraz zrób przerwę, gdy tylko poczujesz ból lub osłabienie. Pamiętaj, że aktywność fizyczna jest wskazana, ale tylko przy prawidłowym przebiegu ciąży i dobrym samopoczuciu.

Zamiany zacznij wprowadzać już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Przebieg ciąży wcale nie musi być ciężki – bardzo wiele zależy od Ciebie!

1.       Na podstawie: Preparing for Pregnancy Emotionally, WebMD, dostęp: 5.03.2016

fot.
materiały partnera/art sponsorowany