Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych pomoże sprawdzić w jakim okresie cyklu jesteś i kiedy masz największe szanse aby zajść w ciążę. Zobacz jak obliczyć dni płodne i kiedy może dojść do zapłodnienia.

Jak obliczyć dni płodne:

Aby obliczyć dni płodne, podaj datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki i wybierz średnią długość cyklu. Kalkulator dni płodnych pomoże obliczyć, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę. Pamiętaj jednak, że czynniki zewnętrzne, takie jak np.: przeziębienie, stan zapalny, stres, przemęczenie czy zmiana klimatu mogą wpływać na długość cyklu menstruacyjnego i moment owulacji.

Sprawdź, kiedy masz dni płodne:

Czy kalkulator dni płodnych jest w 100% pewny?

Kalendarzyk dni płodnych, ma charakter informacyjny i podaje ogólne, uśrednione wyliczenia zakładając regularność cykli. W przypadku nieregularnych cykli, obliczenie kiedy są dni płodne a kiedy dni niepłodne, jest jeszcze bardziej utrudnione. Na przebieg cyklu menstruacyjnego i moment owulacji mają też wpływ czynniki zewnętrzne takie jak stres, przeziębienie, przyjmowane leki czy intensywny wysiłek fizyczny.

Co to jest owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie jest procesem, w którym zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa z pęcherzyka Graafa. U zdrowej kobiety owulacja występuje raz w cyklu miesięcznym.

Kiedy ma miejsce owulacja

Owulacja zwykle występuje na około 13-16 dni przed kolejną miesiączką.

Jakie są objawy owulacji?

Objawy owulacji
  • lekko podwyższona temperatura ciała 
  • obecność przezroczystego śluzu szyjkowego w pochwie  
  • ból owulacyjny, czyli ból w podbrzuszu, w okolicy jajnika 

Jak obliczyć dni płodne?

Oblicz dni płodne przy pomocy oseskowego kalkulatora dni płodnych. Pomocne mogą być też testy owulacyjne do kupienia w aptece.

Ile trwają dni płodne?

W całym cyklu, w którym nastąpiła owulacja, dni płodne trwają ok 8 dni

Czy w każdym cyklu są dni płodne?

Zaburzenia hormonalne mogą spowodować cykle bezowulacyjne, a bez owulacji nie ma dni płodnych. W takiej sytuacji zajście w ciążę jest niemożliwe. Jeżeli staracie się o dziecko bez skutku od ponad pół roku warto udać się po poradę do lekarza ginekologa.

Czy kalendarz dni płodnych i niepłodnych jest metodą antykoncepcyjną?

Kalendarz owulacji nie jest metodą antykoncepcyjną, pomaga określić parom starającym się o dziecko kiedy są dni płodne i w jakim okresie mają największe szanse na zajście w ciąże.

Artykuły dla Ciebie czytaj