28 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 26 tydzień od zapłodnienia

Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś kompletowania wyprawki dla dziecka, to najwyższa pora by zgromadzić najpotrzebniejsze rzeczy.

kalendarz ciąży dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 28 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 28

28 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 7

28 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

W 28 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 12 tygodni (ok. 84 dni)

Waga dziecka: 1,1 kg

Długość dziecka (CRL): 25 cm

Obrazowa wielkość dziecka: sałata

Siódmy miesiąc ciąży – 28 tydzień ciąży – 26 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 28 tygodniu ciąży?

Od dwudziestego ósmego tygodnia lekarz zaleci ci zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co dwa tygodnie. Jeśli jeszcze nie rozpoczęłaś kompletowania wyprawki dla dziecka, to najwyższa pora by zgromadzić najpotrzebniejsze rzeczy. Po porodzie, kiedy maleństwo będzie już na świecie zwyczajnie nie będziesz miała na to czasu. Kobiety po porodzie częsta są całe obolałe a pielęgnacja potomka pochłania cały ich czas.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży

Od 28 tygodnia ciąży ruchy dziecka mają swojego rodzaju regularność, lekarze czasami zalecają by właśnie od teraz rozpocząć codzienne liczenie ruchów dziecka. Pamiętaj o codziennym kontrolowaniu aktywności dziecka i licz jego ruchy, co najmniej dwa razy dziennie o tych samych porach. Połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wyraźne ruchy dziecka, powinnaś ich naliczyć nie mniej niż 10. Jeśli ruchów było mniej zjedz lekki posiłek, który dostarczy maluchowi zastrzyk energii, połóż się i policz jeszcze raz. W tym okresie dziecko ma jeszcze pewną swobodę ruchów, dlatego jego pozycja może się zmieniać.

Dziecko w 28 tygodniu ciąży waży 1100g i ma ok. 25 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

Ważne badania w 28 tygodniu ciąży

Między 27 a 32 tygodniem ciąży dobrze jest wykonać:

 • Morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
 • Powtórzyć badanie na przeciwciała odpornościowe (dla wszystkich kobiet),
 • Wykonać badanie USG oceniające rozwój płodu

Dieta ciężarnej w 28 tygodniu ciąży

W III trymestrze powoli rosnący brzuszek zaczyna ciążyć przyszłej mamie. Pojawiają się też nowe dolegliwości ciążowe, takie jak zgaga, zaparcia, opuchlizna. Czasem wskazania medyczne każą nam leżeć, inne mamy męczy cukrzyca ciążowa - bez względu na dolegliwości, nadal trzymają dietę. Nie odmawiaj sobie jednak wszystkich przyjemności - w ostatnim trymestrze ciąży warto też zadbać o psychikę.

Zwiększone zapotrzebowanie

W III trymestrze ciąży pamiętaj o białku, żelazie, zdrowych tłuszczach (DHA i omega 3) orazwitaminach i minerałach, takie jak cynk, magnez, wapń, witaminy z grupy B, A, D3 i C. Nie zapominaj też o jodzie, który pomaga budować umysł młodego człowieka.

Wskazówki

Jajka to bogate źródło tłuszczów i witamin. I choć zawierają w sobie również sporo złego, możesz pozwolić sobie na nie nawet kilka razy w tygodniu. Pomogą Ci dostarczyć maleństwu ważnych składników odżywczych.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawszerazem z witaminą C),
 • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
 • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 28 tygodniu ciąży

Mleko modyfikowane a mleko mamy - podejmij świadomą decyzję

Wybór między karmieniem piersią a mlekiem modyfikowanym z początku może wydać się oczywisty - większość z nas chce karmić piersią, chociażby ze względu na to, że karmienie butelką jest czasochłonne, kosztowne i gorsze dla dziecka. Karmienie piersią casem może sprawiać trudności i często rezygnujemy z niego po pierwszym kryzysie. Dlatego warto wcześniej poczytać o karmieniu piersią i jego zaletach, zwiększyć swoją wiedzę na temat karmienia piersią: kryzys laktacyjny, prawidłowe przystawianie dziecka do piersi, nawał mleczny, zapalenia oraz porozmawiać z doradcą laktacyjnym i mieć do niego kontakt zaraz po porodzie, w razie ewentualnych problemów.

Rady dla przyszłego taty

Opieka nad noworodkiem

Im więcej dowiesz się o opiece nad noworodkiem teraz, tym mniej zaskoczy Cię to po porodzie. I choć urlop tacierzyński trwa tylko 2 tygodnie, to nie kończy się na nim przecież konieczność zabiegów przy maluchu - mama z ulgą przyjmie odciążenie po całym dniu, a Ty po pracy będziesz miał okazję zająć się dzieckiem i nawiązać z nim niesamowitą więź. Kąpiele, zabawy, przebieranie, masaże - wszystko to przed Tobą. Bądź aktywnym i obecnym w życiu swojego dziecka tatą.

Zadanie na 28 tydzień ciąży

Pójdź do fryzjera. I na pedicure - przed porodem zadbaj o siebie. Z niemowlakiem na rękach będziesz miała dużo mniej czasu na takie przyjemności ;) 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 28 tygodniu ciąży

 • Maluch waży już kilogram. To świetna wiadomość!
 • Twój brzuszek rośnie coraz szybciej, dlatego dbaj intensywnie o skórę - wykonuj peeling, masuj i smaruj brzuch dwa razy dziennie kremem na rozstępy,
 • Pamiętaj o wykonaniu niezbędnych badań na ten okres ciąży.

28 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia