16 tydzień ciąży, drugi trymestr - 14 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu na Twoje życzenie lekarz może wykonać test potrójny: nieinwazyjne badanie krwi, wykrywające niektóre wady w rozwoju płodu.

kalendarz ciąży szesnasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 16 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 16

16 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 4

16 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

Do porodu pozostało: ok. 24 tygodni (ok. 168 dni)

Waga dziecka: 90 g

Długość dziecka (CRL): 11 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Awokado

Czwarty miesiąc ciąży – 16 tydzień ciąży – 14 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 16 tygodniu ciąży?

Na twoich piersiach może pojawić się siateczka z widocznych żyłek. W 16 tygodniu ciąży na Twoje życzenie lekarz może wykonać test potrójny: nieinwazyjne badanie krwi, wykrywające niektóre wady w rozwoju płodu tj.: zespól Downa, rozszczep kręgosłupa.   Pomiędzy 15 a 18 tygodniem ciąży wykonywana jest również amniopunkcja, polegająca na pobraniu i zbadaniu płynu owodniowego. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie genetycznych wad u dziecka. Badanie jest inwazyjne - może nieść za sobą ryzyko poronienia w 1 do 2% przypadków, dlatego wykonywane jest w uzasadnionych sytuacjach.

Rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży

Mięśnie twarzy płodu są już na tyle dobrze rozwinięte, że maluszek może robić różne miny. U dziewczynek w jajnikach, które są już na docelowym miejscu w miednicy powstało ponad 2 mln jajeczek, są to niedojrzałe komórki jajowe, w chwili urodzenia będzie już ich tylko ok. 500tys. W okresie dojrzałości niektóre z nich będą dojrzewać, w comiesięcznym cyklu.

W 16 tygodniu ciąży twoje maleństwo ma 105-108 mm długości (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 80 gramów.

Ważne badania w 16 tygodniu ciąży

Między 15 a 20 tydz. ciąży konieczne jest powtórzenie:

 • Podstawowej morfologii krwi i ogólnego badania moczu,
 • Badania czystości pochwy i badania cytologicznego, jeśli nie robiłaś go wcześniej,

Dieta ciężarnej w 16 tygodniu ciąży

W II trymestrze rośnie zapotrzebowanie na niemal wszystkie składniki odżywcze - jeśli czujesz się niepewnie i nie wiesz, czy dostarczasz organizmowi wszystko, czego potrzebuje, pomyśl o konsultacji z dietetykiem. Możesz też prowadzić dziennik żywieniowy, w którym notujesz wszystko, co jesz - dzięki temu będziesz w 100% panować nad różnorodnością posiłków. Codziennie jedz przynajmniej jeden świeży owoc (lub garść owoców suszonych), 3-4 szklanki warzyw surowych i gotowanych, zdrowe węglowodany (głównie kasze, pełnoziarniste makarony, ciemne pieczywo), małą garść orzechów lub nasion (migdały, pestki dyni, orzechy włoskie) oraz białko, najlepiej różnorodne i dobrej jakości.

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie na białko, wapń i żelazo, którego powoli zacznie brakować - szczególnie na końcu tego trymestru i na początku III. Ważne są również zdrowe tłuszcze (DHA, omega 3 i omega 6) dla rozwoju mózgu płodu. W tym okresie ciąży wzrasta również zapotrzebowanie na witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę A - wszystkie są niezbędne małemu organizmowi do rozwoju. Dbaj więc o pełnowartościową dietę każdego dnia.

Wskazówki

Białko jest bardzo ważne w diecie ciężarnej - jeśli nie jesteś na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, pamiętaj o zachowaniu różnorodności. Jedz dobrej jakości mięso (najlepiej indyka, kaczkę, ryby itd.), nabiał (od mleka lepsze będą jaja, twarogi, mozarella) oraz warzywa strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca i biała fasola, które poza wartościowym białkiem są kopalnią wartości odżywczych - m.in. wapnia i żelaza, którego tak potrzebujesz. Staraj się każdego dnia dostarczać sobie białka z różnych źródeł, aby zapewnić maluchowi wszystko, co najlepsze.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 16 tygodniu ciąży

Wybór szkoły rodzenia

Wybór szkoły rodzenia jest, wbrew pozorom, naprawdę ważną decyzją. Ta dobra powinna nie tylko przygotować Was praktycznie do rodzicielstwa i porodu, ale i rozwiać Wasze wątpliwości, pokazać kierunek i ważne zagadnienia dla rodziców. Zanim wybierzesz szkołę rodzenia poczytaj opinie o poszczególnych placówkach i samych prowadzących oraz zastanów się na czym Wam zależy. Pamiętaj, że bardzo ważna jest osoba prowadząca zajęcia - jakie ma podejście do rodzicielstwa i porodu, czy aktualizuje swoją wiedzę i czy pokaże Wam różne możliwości. Jeśli interesują Cię tematy dodatkowe, takie jak masaż shantala, aktywny poród, chustonoszenie, filary rodzicielstwa bliskości - wybierz szkołę, która da Wam możliwość zdobycia wiedzy w tych tematach.

Rady dla przyszłego taty

Chustonoszenie dla ojców

Widok ojca noszącego swoje dziecko w chuście czy nosidełku nie jest w dużych miastach żadnym zaskoczeniem, tak samo, jak każde inne aktywności ojców w życiu swojego dziecka. Ten trend widać szczególnie właśnie w chustonoszeniu - Panowie uwielbiają to robić, często sami zapisują się na konsultacje i kiedy partnerka boi się nosić dziecko w chuście, ojcowie od razu podchodzą do tego pomysłu z entuzjazmem. Bliskość dziecka, wolność rąk, wygoda - poczytaj o zaletach noszenia dziecka w chuście.

Zadanie na 16 tydzień ciąży

Zaplanuj pokój lub kącik dla dziecka - to jedne z fajniejszych elementów przygotowań. Możesz zrobić również listę zakupów niezbędnych do wyprawki. Zadbaj, aby odhaczyć wszystkie punkty do 36 tygodnia ciąży ;)

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 16 tygodniu ciąży

 • Zadbaj o to, żeby Twoja dieta była wysokobiałkowa,
 • Jeśli masz ochotę, zacznij swoje pierwsze zakupy wyprawkowe, które zazwyczaj są ogromną przyjemnością dla ciężarnych kobiet ;)
 • Dbaj o swoją relację z partnerem i spróbujcie nie rozmawiać w kółko o dziecku ;)

Szesnasty tydzień ciąży - dowiedz się więcej

 
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia