11 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 9 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu kończy się okres zarodkowy od tej chwili Twoje maleństwo nazywane będzie płodem.

kalendarz ciąży jedenasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 11 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 11

11 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 3

11 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 29 tygodni (ok. 203 dni)

Waga dziecka: 8 g

Długość dziecka (CRL): 5 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Owoc figi

Trzeci miesiąc ciąży – 11 tydzień ciąży – 9 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 11 tygodniu ciąży?

W tym tygodniu możesz mieć wykonane pierwsze badanie USG. Badanie ultrasonograficzne poprzez wykorzystanie fal dźwiękowych odbijających się od struktur wewnętrznych umożliwia wizualizację płodu. Badania USG w okresie ciąży niepowikłanej powinny być wykonane przynajmniej trzykrotnie. Więcej na temat badania USG >>

Możesz odczuwać pragnienie, szybciej się pocisz i jest Ci cieplej niż przed ciążą. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm spala teraz kalorie w znacznie szybszym tempie oraz zwiększa się ilość krwi krążąca w Twoich żyłach. Nie zapominaj o piciu dużej ilości wody niegazowanej i zachowaniu odpowiedniej diety. Co jeść a czego unikać w ciąży >>

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

W tym tygodniu kończy się okres zarodkowy od tej chwili Twoje maleństwo nazywane będzie płodem. Głowa dziecka stanowi prawie połowę długości jego ciała. Dynamicznie rozwija się łożysko, przez które dziecko będzie otrzymywało wszystkie potrzebne mu składniki. Jelita, które nadal wsuwają się do pępowiny mogą już wykonywać ruchy perystaltyczne.

Twoje maleństwo mierzy ok. 44-60mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży 8 gram.

Ważne badania w 11 tygodniu ciąży

Między 11 a 14 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

 • Badanie USG płodu
 • Ogólne badanie moczu
 • Badanie cytologiczne, o ile nie było wykonywane wcześniej
 • Badania prenatalne, jeśli się na nie zdecydujecie ( między 11 a 13 tygodniem ciąży)

Dieta ciężarnej w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu nadal nie zwiększa się Twoje zapotrzebowanie kaloryczne - nawet, jeśli już powoli zaokrągla Ci się brzuszek. Maleństwo, które w tym tygodniu ma zaledwie 5 cm, nie potrzebuje kilkuset kalorii więcej. Staraj się jeść regularnie, ale małe porcje i nie zapominaj o kolacji - nie głodź malucha ;)

Zwiększone zapotrzebowanie

 • Kwas foliowy - suplementuj kwas foliowy przez cały I trymestr ciąży,
 • Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.

Wskazówki

Pamiętaj, że nawet jeśli masz zachcianki żywieniowe, staraj się jeść urozmaicone posiłki. Nawet, jeśli bez końca mogłabyś jeść tylko pomarańcze i mandarynki, dbaj, aby na Twoim talerzu pojawiło się wszystko, czego oboje potrzebujecie. I to każdego dnia! Kasze, wieloziarniste pieczywo, warzywa surowe i gotowane, owoce, orzechy i pestki, dobre źródła białka – to podstawa, po którą musisz sięgać każdego dnia. Niezależnie od suplementów.

Źródła

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, świeżo zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (przyjmowane w towarzystwie witaminy C)

Ważny temat na 11 tydzień ciąży

Baby shower - czy warto go organizować? Kiedy to zrobić?

Już niedługo pierwszy trymestr za Tobą, a rosnący brzuszek sprawia, że ciąża staje się coraz bardziej realna. I choć Baby Shower tradycyjnie organizuje się na początku III trymestru ciąży, możesz już dziś rozważyć za i przeciw jego organizacji. Przeciwnicy mówią, że jest to amerykańskie, komercyjne święto (choć w rzeczywistości jest to tradycja brytyjska) i choćby z tego powodu nie warto go organizować. Tymczasem zwolennicy podkreślają jego zalety - jedyną kobiecą alternatywę do pępkowego, możliwość pomocy rodzicom w wyprawce czy po prostu okazję do spotkania w babskim gronie. Już dziś możesz zastanowić się nad tym, czy chcesz organizować takie wydarzenie - powiedz o tym siostrze lub najlepszej przyjaciółce, która podobnie jak w przypadku wieczoru panieńskiego, powinna przejąć organizację tego wydarzenia.

Rady dla przyszłego taty

Pomoc w przygotowaniu pokoju dziecięcego

Przygotowanie pokoju dla dziecka czy kącika dziecięcego to zadanie nie tylko dla mamy. Po Twojej stronie stoi malowanie, składanie mebli i zabezpieczenie ich przed maluchem (choćby przytwierdzeniem do ściany szaf i innych ciężkich mebli), a także pomoc w zakupach. To frajda dla obu stron i wyraźny znak, że poród coraz bliżej.

Zadanie na 11 tydzień ciąży

Zaplanuj krótki wyjazd na II trymestr ciąży - to dobry moment na ładowanie baterii! Może to być weekend za miastem, ale i 2 tygodnie urlopu z partnerem lub przyjaciółką. Potem Wasze wakacje będą wyglądać już inaczej ;)

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 11 tygodniu ciąży

 • Pamiętaj o możliwości wykonania badań prenatalnych,
 • Już niedługo koniec I trymestru - do tego momentu uważaj na siebie, ponieważ w pierwszych trzech miesiącach ciąży istnieje duże ryzyko poronienia,
 • Nie zapominaj o suplementacji i zdrowym odżywianiu,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia