Wysypka u małych dzieci i niemowląt – najczęstsze przyczyny

Czym naprawdę warto się martwić każdą plamką na skórze małego dziecka?

wysypka u niemowlaka

Wysypka u dziecka

Każda plamka na skórze małego dziecka jest wystarczającym powodem, aby zaniepokoić troskliwą mamę. Czym naprawdę warto się martwić? Małe organizmy są bardzo wrażliwe i wysypka u niemowlaka może być jedynie chwilowym podrażnieniem. Jeśli dziecku nie dokucza nic innego, warto przeczekać jeden dzień i zobaczyć czy problem samoistnie nie zniknie.  A jeśli nie…

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jeśli wysypka u dziecka pojawia się w obszarze skóry zakrytym normalnie pieluszką, to można podejrzewać zapalenie skóry spowodowane długotrwałą wilgocią i kontaktem z nieczystościami. Wizualnie to zaczerwieniona, obrzęknięta skóra, czasem z ropnym grudkami, jeśli doszło do zakażenia drożdżakami. Domowe sposoby obejmują stosowanie specjalnych kremów z cynkiem oraz częste wietrzenie pupy. Poważne stany wymagają konsultacji medycznej.

Trądzik niemowlęcy

Drobne, białe wypryski na policzkach, czole lub brodzie, czasem z zaczerwienieniem skóry wokół, to hormonalna reakcja trądzikowa, która zwykle ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Pomóc może przemywanie skóry dziecka wacikiem z delikatnym płynem myjącym, bez zawartości mydła.

Egzema u dziecka

Uczulenia pokarmowe u niemowlaków objawiają się najczęściej czerwoną, grudkową albo łuszczącą się, wysypką, zazwyczaj występującą w zagięciach łokci, kolan a także na policzkach, brodzie, czaszce i klatce piersiowej i pleckach. Może jej towarzyszyć niepokojący dziecko świąd. Pełna diagnoza i leczenie wymagają konsultacji z lekarzem i zastosowania odpowiedniej diety eliminacyjnej.

Pokrzywka u dzieci

Inny typ alergicznej wysypki u dzieci to pojawiające się nagle czerwone, swędzące bąble różnej wielkości, które zwykle samoczynnie ustępują po kilku dniach. Jest to reakcja organizmu na kontakt z alergenem, ale także czasem na zimno, słońce czy kosmetyki. Warto obserwować i wykluczać poszczególne źródła pokrzywki, a powtarzające się napady należy skonsultować z pediatrą.

Ciemieniucha u niemowlaka

Żółte lub brązowe plamki, o tłustym, łuszczącym się charakterze, występujące w obrębie czaszki niemowlaka to zaburzenie związane z wydzielaniem sebum przez skórę głowy niemowlaka. Inna teoria wskazuje również na infekcję grzybiczą. Ciemieniucha zwykle znika po regularnym wyczesywaniu jej wraz z masażem oliwką dziecięcą, ale przypadki ciągnące się miesiącami wymagają konsultacji lekarskiej.

Choroby zakaźne u dzieci

Rumień zakaźny, charakteryzujący się lekką temperaturą i żywo-czerwonymi policzkami, choroba bostońska, objawiająca się czerwoną wysypką na dłoniach, stopach i ustach z wysoką gorączką i bólem gardła, a także ospa i odra z czerwonymi grudkami pojawiającymi się na całym ciele wraz z innymi typowo chorobowymi objawami – to rzadsze przypadki wśród niemowląt. Można je podejrzewać, jeśli dziecko miało kontakt z przedszkolakami lub przebywa na co dzień w żłobku.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia