12 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 10 tydzień od zapłodnienia

Jeśli to konieczne w tym tygodniu może zostać wykonane jedno z badań prenatalnych – biopsja kosmówki.

kalendarz ciąży dwunasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 12 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 12

12 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 3

12 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 28 tygodni (ok. 196 dni)

Waga dziecka: 9-13 g

Długość dziecka (CRL): 6 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Limonka

Trzeci miesiąc ciąży – 12 tydzień ciąży – 10 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 12 tygodniu ciąży?

Powiększająca się macica jest zbyt duża by zmieścić się w miednicy, dlatego wędruje w górę do brzucha, co powoduje ucisk innych narządów wewnętrznych. Twoje serce bije szybciej niż przed ciążą, ma to związek ze zwiększoną objętością Twojej krwi.

Przeziębienie w ciąży

Gdyby dopadło Cię przeziębienie, nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków, nawet te dostępne bez recepty mogą zaszkodzić twojemu dziecku. Niestety, także powszechnie stosowane leki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla dziecka. Aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko poronienia i mogą prowadzić do powikłań w późniejszym okresie ciąży. Skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, jakie leki w trakcie przeziębienia w ciąży możesz przyjmować.

Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży

W tym tygodniu zaczynają rozwijać się paznokcie. Jelita dziecka, które do tej chwili wsuwały się do pępowiny, powracają na swoje miejsce do jamy brzusznej by już tam pozostać. Mózg dziecka nadal się rozwija. Mięśnie płodu są już na tyle rozwinięte, że możliwe są ich spontaniczne skurcze. Jeśli dziecko jest chłopcem zawiązki żeńskich narządów płciowych ulegają degeneracji umożliwiając męski kierunek rozwoju. Jeśli to konieczne w tym tygodniu może zostać wykonane jedno z badań prenatalnych – biopsja kosmówki.

Długość dziecka wynosi ok. 61 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) a waga 9-13 gramów.

Ważne badania w 12 tygodniu ciąży

W 11-14 tygodniu ciąży należy wykonać:

 • Badanie ultrasonograficzne płodu (poproś o nie swojego lekarza),
 • Ogólne badanie moczu i morfologię krwi,
 • Badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonywane do 10 tygodnia,
 • Badania prentalne I trymestru, jeśli się na nie zdecydujecie

Dieta ciężarnej w 12 tygodniu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży powoli znikają dolegliwości, które męczyły Cię przez cały I trymestr - w końcu poczujesz się lepiej i będziesz mogła jeszcze bardziej zadbać o siebie! Dbaj o różnorodność na talerzu, ciesz się zdrową kuchnią i nie polegaj jedynie na suplementach - to od Twojej diety zależy zdrowie i życie malucha. Zdrowe i regularne posiłki zapewnią Ci też lepsze samopoczucie, a to w ciąży jest bardzo ważne. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Zwiększone zapotrzebowanie

 • Kwas foliowy w diecie ciężarnej - suplementuj kwas foliowy, który aż w 75% zapobiega powstania wady cewy nerwowej u płodu w I trymestrze.
 • Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.

Wskazówki

Kawa w ciąży, tak samo jak mocna herbata (czarna, yerba mate) i napoje energetyzujące nie są polecane i musisz ich unikać. Dozwolona jest jedna słaba kawa z mlekiem rano, ewentualnie popołudniowe latte, jeśli Ci smakuje i nie wyobrażasz sobie bez niej dnia. Pomyśl o tym nie jak o problemie, ale okazji do zmiany swoich nawyków żywieniowych na lepsze. Może uda Ci się odstawić kawę na rzecz szklanki ciepłej wody z cytryną?

Źródła

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C)

Ważny temat na 12 tydzień ciąży

Snap the moment - jakie pamiątki zachować z ciąży i macierzyństwa?

Ciąża i nowy członek rodziny - z pewnością już zastanawiasz się, w jaki sposób zachować wspomnienia z tego okresu, żeby zostały z Wami na dłużej. Popularnym pomysłem jest wykonanie sesji ciążowej i noworodkowej oraz zakup pamiątkowych książek - obecnie bez trudu możemy znaleźć zarówno te, które opowiadają o pierwszych momentach życia dziecka, jak i te przeznaczone na ciąże, skupione bardziej na mamie i jej odczuciach. Rodzice chętnie robią też zdjęcia 4D z USG, kupują specjalne skrzyneczki na pierwsze pamiątki malucha (włoski, bransoletkę ze szpitala, pierwsze ząbki) i mają różne pomysły na niecodzienne zdjęcia - np. mamy z testem ciążowym, potem z brzuszkiem, a na końcu z maluchem w dłoni. Sprawdź, jak chcesz upamiętnić te chwile właśnie teraz!

Rady dla przyszłego taty

Badania w ciąży - na jakich warto być?

Niektórzy mężczyźni biorą udział we wszystkich badaniach i wizytach u ginekologa przez cały okres ciąży. Inni unikają ich jak ognia. Nie zawsze na taką obecność podczas badań wyraża sama partnerka, warto więc i ją zapytać o zdanie, jeśli chcesz jej towarzyszyć podczas jakiejś wizyty. Najważniejsze badania, na których warto być, to przede wszystkim USG prenatalne, połówkowe i USG III trymestru - podczas nich oglądacie malucha na dobrej jakości aparacie - i możesz zobaczyć co trymestr jak zmienia się Wasze dziecko. Panowie też ze wzruszeniem opowiadają o pierwszym badaniu na obecność ciąży - możliwość usłyszenia bicia serca dziecka po raz pierwszy jest wyjątkowym przeżyciem dla obojga.

Zadanie na 12 tydzień ciąży

Wybierz się z koleżankami lub siostrą na bezkofeinową kawę lud dobrą herbatę i ciacho - wypoczynek w babskim gronie to coś, co pozwoli Ci naładować baterie i zapomnieć o trudach I trymestru. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 12 tygodniu ciąży

 • Pamiętaj, że ciąża to także zakazy - musisz zrezygnować z używek, serów z niepasteryzowanego mleka, surowego mięsa i owoców morza,
 • I trymestr to wyzwanie dla wielu kobiet, które cierpią na liczne dolegliwości ciążowe. Staraj się im przeciwdziałać i pocieszaj się myślą, że II trymestr już za pare tygodni
 • Dziecko intensywnie się rozwija - pamiętaj o różnorodnej diecie
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia