21 tydzień ciąży, drugi trymestr - 19 tydzień od zapłodnienia

W najbliższym okresie zauważysz szybki przyrost wagi, związane jest to z tym, że twój maluszek rozpoczyna intensywne gromadzenie podskórnej tkanki tłuszczowej.

kalendarz ciąży dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 21 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 21

21 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 5

21 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

W 21 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 19 tygodni (ok. 133 dni)

Waga dziecka: 350 g

Długość dziecka (CRL): 18 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Granat

Piąty miesiąc ciąży – 21 tydzień ciąży – 19 tydzień od zapłodnienia

W najbliższym okresie zauważysz szybki przyrost wagi w ciąży, związane jest to z tym, że twój maluszek rozpoczyna intensywne gromadzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. W ciągu najbliższych 10 tygodni przytyjesz połowę tego, co w całej ciąży. Zwiększony metabolizm wpływa na zaostrzenie apetytu. Pamiętaj by jeść dla dwojga, nie za dwoje. Jedz często małe, pożywne posiłki bogate w warzywa i owoce. Możesz tez mieć ochotę na niezwykłe połączenia lub potrawy, których normalnie nie jadasz.

Rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

Organizm dziecka rozpoczyna produkcję białych krwinek tak ważnych dla odporności dziecka. Na języku pojawiają się kubki smakowe. Przewód pokarmowy jest na tyle dojrzały, by wchłaniać wodę i cukier z połykanego płynu owodniowego oraz przesuwać nieznaczne ilości zbitej materii do jelita grubego. Resztki organiczne są gromadzone w jelicie grubym i zostaną wydalone tuż po porodzie w postaci smółki.

Dziecko w 21 tygodniu ciąży ma około 18-19 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 300 gram.

Ważne badania w 21 tygodniu ciąży

Między 21 a 26 tygodniem ciąży należy wykonać:

 • Badanie ultrasonograficzne płodu,
 • Ogólne badanie moczu i morfologię krwi,
 • Badanie na przeciwciała u kobiet z Rh(-),
 • Badanie na stężenie glukozy w kierunku cukrzycy ciążowej,
 • Badanie w kierunku toksoplazmozy, o ile wcześniejsze badanie pokazało wynik ujemny,

Dieta ciężarnej w 21 tygodniu ciąży

Odżywianie w II trymestrze wymaga więcej dyscypliny, niż w pierwszym - to czas bardzo intensywnego rozwoju płodu, podczas którego rozwijają się praktycznie wszystkie jego organy. Dbaj więc o wartościową dietę każdego dnia, notuj swoje posiłki, a jeśli wyniki w badaniu na stężenie glukozy wyszły nieprawidłowo i stwierdzono u Ciebie cukrzycę ciążową, dbaj o siebie jeszcze bardziej i unikaj produktów, które Ci szkodzą. Zdrowie maluszka i jego prawidłowy rozwój jest tego warty!

Zwiększone zapotrzebowanie

W 5 miesiącu ciąży potrzebujesz odpowiedniej ilości białka, wapnia, żelaza i zdrowych tłuszczy oraz szeregu witamin i mikroelementów. Poniżej znajduje się lista najważniejszych składników, ale pamiętaj, żeby nie skupiać się wyłącznie na nich, aby niedobory nie powstały gdzieś indziej. Zwróć też uwagę na to co jesz i nie powtarzaj w kółko tych samych dań, nawet jak są super zdrowe – dbaj o różnorodność.

Wskazówki

Kasze to jedne z najzdrowszych węglowodanów, jakie możemy sobie zafundować w ciąży - gryczana, jaglana, jęczmienna - próbuj wszystkich i nie żałuj ich sobie! Na Twoim talerzu kasze powinny pojawiać się nawet kilka razy w tygodniu. Są pełne wartościowych składników odżywczych i dają porządny zastrzyk energii. Jeśli do tej pory nie przepadałaś za kaszami, ciąża jest dobrym czasem, żeby to zmienić - poznaj nowe potrawy, próbuj i eksperymentuj.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 21 tygodniu ciąży

Masaż Shantala czyli budowanie bliskości z dzieckiem

Masaż Shantala to starodawna technika masażu niemowląt i dzieci, spopularyzowana przez położnika francuskiego pochodzenia Frederique Leboyer. Badania wykazały, że regularny masaż świetnie wpływa na dzieci i rodziców. Regularnie wykonywany pozwala maluchowi się wyciszyć, ułatwia zasypianie, poprawia trawienie i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. U dorosłych pozwala nawiązać więź z dzieckiem, pomaga w jego zrozumieniu, a nawet łagodzi i zapobiega depresji porodowej u matek. Wielu rodziców masuje swoje dzieci codziennie, po każdej kąpieli i przed pójściem spać, co buduje taki rodzinny rytuał. Warto spróbować wprowadzić go i do życia Twojej rodziny. Jest naprawdę prosta!

Rady dla przyszłego taty

Urlop tacierzyński - czy wiesz co to jest?

Urlop ojcowski to 2 tygodnie płatnego urlopu, które przysługują każdemu ojcu po narodzinach dziecka. W naszym kraju jest jednak możliwość wzięcia urlopu tacierzyńskiego, czyli dzielenia urlopu macierzyńskiego z mamą. Panowie często biorą pod uwagę tą możliwość na przykład wtedy, kiedy partnerka z różnych powodów chce wrócić wcześniej do obowiązków zawodowych, ma problemy zdrowotne albo własną działalność gospodarczą. Niezależnie od Waszej decyzji, warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.

Zadanie na 21 tydzień ciąży

Sprawdź prawdopodobny znak zodiaku Twojego dziecka. Nie, nie wierzymy w horoskopy ;) Ale z ciekawości możesz sprawdzić, a jak już macie wybrane imię dla dziecka to również wybrać datę imienin. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 21 tygodniu ciąży

 • Porozmawiajcie na temat urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego oraz Twojego powrotu do pracy, szczególnie, jeśli jesteś aktywna zawodowo,
 • Pamiętaj o kaszach i włącz je do swojej diety,
 • W ciągu najbliższych 5 tygodni czekają Cię nowe, ważne badania,

21 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia