W twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu, który ma wpływ na rozwój piersi przygotowując je do karmienia malucha.
Informacje podstawowe o 27 tygodniu ciąży
Tydzień ciąży: 27
27 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 6
27 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2
W 27 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 13 tygodni (ok. 91 dni)
Waga dziecka: 1 kg
Długość dziecka (CRL): 25 cm
Obrazowa wielkość dziecka: kalafior
Siódmy miesiąc ciąży – 27 tydzień ciąży – 25 tydzień od zapłodnienia
Jak się czuje kobieta w 27 tygodniu ciąży?
Skurcze Braxtona-Hicksa mogą przybierać na sile, ulgę może przynieść zmiana pozycji. W twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu, który ma wpływ na rozwój piersi przygotowując je do karmienia dziecka.
Najwyższy czas rozejrzeć się za szpitalem, w którym urodzisz, w chwili obecnej nie ma rejonizacji i możesz rodzić w każdym szpitalu, który ma porodówkę. Jednak warto do szpitala wcześniej zadzwonić i dowiedzieć się, jakie są warunki przyjęcia, co szpital zapewnia a co trzeba mieć ze sobą, jakie są ceny za dodatkowe usługi np. poród rodzinny czy znieczulenie przy porodzie.
Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży
Począwszy od 27 tygodnia ciąży, gdyby twoje dziecko urodziło się przedwcześnie ma 80% szans na przeżycie, mimo że jeszcze zostało 13 tygodni ciąży do osiągnięcia pełnej dojrzałości dla płodu. Nie funkcjonuje jeszcze wątroba, a rozwój płuc nie pozwoliłby na samodzielne oddychanie i dziecko musiałoby przebywać w inkubatorze.
Dziecko w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży waży ok. 1000g i ma ok. 24 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))
Ważne badania w 27 tygodniu ciąży
Między 27 a 32 tygodniem ciąży dobrze jest wykonać:
- Morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
- Powtórzyć badanie na przeciwciała odpornościowe (dla wszystkich kobiet),
- Wykonać badanie USG oceniające rozwój płodu
Dieta ciężarnej w 27 tygodniu ciąży
W III trymestrze ciąży zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie, a liczbę kalorii możemy zwiększyć o 500 w porównaniu do odżywiania przed ciążą, czyli jedynie 200 kalorii w porównaniu do poprzedniego trymestru. Nie jest to dużo, dlatego nie zmieniaj radykalnie diety - możesz zjeść np. jedno jajko więcej na śniadanie, albo jedną kanapkę wieloziarnistą, dwa banany itd. Nadal kontroluj swoją wagę.
Zwiększone zapotrzebowanie
W III trymestrze ciąży zapotrzebowanie na poszczególne składniki nie zmienia się specjalnie w porównaniu do drugiego. Nadal występuje wzmożone zapotrzebowanie na białko, wapń, żelazo, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerały, takie jak cynk, witaminy z grupy B, A, D3 i C. Do tego dochodzi jedynie magnez, którego braki będą powodować skurcze mięśni. Żelazo jest teraz naprawdę potrzebne - rób regularnie morfologię, żeby sprawdzić jego braki.
Wskazówki
Na koktajle owocowe mamy ochotę zwłaszcza wiosną i latem - świeże lub mrożone owoce zmiksowane z mlekiem i jogurtem to pyszny posiłek, który syci i gasi pragnienie. Po kolorowe koktajle sięgaj również w ciąży - unikaj jedynie dodawania do nich cukru.
Źródła
- Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
- Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
- Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawszerazem z witaminą C),
- Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
- Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
- Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
- Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie
Ważny temat w 27 tygodniu ciąży
Poród naturalny czy przez cesarskie cięcie?
Strach przed porodem siłami natury sprawia, że coraz więcej kobiet pragnie urodzić przez cesarskie cięcie. Warto dobrze poznać obie metody narodzin przed podjęciem wyboru. Jeśli decyzję o cięciu cesarskim powoduje strach przed porodem, warto go odczarować - poczytać o świadomym podejściu do porodu, o dobrych historiach porodowych, o tym dlaczego jest to magiczny moment w życiu pary, o tym, jak możemy się przygotować, żeby był wydarzeniem niezwykłym, choć trudnym. Poród naturalny jest również bardziej rekomendowany ze względu na dziecko i krótszą rekonwalescencję mamy po porodzie - cesarskie cięcie wydaje się łatwiejsze na początku, ale niestety, jest to ciężka operacja, którą jedne mamy przeżywają lepiej, drugie gorzej.
Rady dla przyszłego taty
Jak być dobrym ojcem dla swojego dziecka?
Panowie często obawiają się tacierzyństwa - szczególnie Ci, którzy wychowani byli w „tradycyjnym” podziale rodziny, w którym główne skrzypce w życiu dziecka pełni tylko mama, kiedy tata w głównej mierze pracował. Warto rozwiać swoje wątpliwości z partnerką, porozmawiać z innymi świadomymi ojcami - pozwoli to oswoić się z nową, fascynującą rolą. Sam fakt, że chcesz być dobrym tatą i zastanawiasz się, jak to zrobić już jest ogromnym plusem na Twoją korzyść. Oby tak dalej!
Zadanie na 27 tydzień ciąży
Wybierz się w odwiedziny do szpitala, w którym chcesz rodzić - a nawet kilku, jak nie podjęłaś jeszcze decyzji. Pomoże Ci to dobrze wybrać, rozmowa z personelem wyjaśni parę spraw, a do tego odbędziecie pierwszy raz trasę do szpitala.
Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 27 tygodniu ciąży
- Zacznij odwiedzać szpitale, w których chcesz rodzić,
- Pamiętaj o zdrowej diecie i świadomie rezygnuj ze szkodliwej żywności,
- Pomyśl o pozytywnych afirmacjach na czas ciąży,
27 tydzień ciąży - dowiedz się więcej
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista