Prawidłowa pozycja do snu w ciąży

Czy wiesz, że odpowiednia pozycja snu w ciąży jest ważna dla zdrowia zarówno przyszłej mamy jak i rozwijającego się dziecka? Sprawdź, jaka jest najzdrowsza pozycja snu w ciąży.

prawidłowa pozycja do snu w ciąży

Czy wiesz, że odpowiednia pozycja snu w ciąży jest ważna dla zdrowia zarówno przyszłej mamy jak i rozwijającego się dziecka? Sprawdź, jaka jest najzdrowsza pozycja snu w ciąży.

Czy w ciąży mogę spać na brzuchu

We wczesnym okresie ciąży do ok. 3 miesiąca możesz spokojnie spać na brzuchu nie obawiając się o bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka. W późniejszym okresie ciąży taka pozycja nie jest zalecana a poza tym powiększający się brzuch uniemożliwia spanie w tej pozycji.

Czy w ciąży mogę spać na plecach

W pierwszym trymestrze ciąży również ta pozycja uznawana jest za bezpieczną. Jednak powiększająca się macica zaczyna uciskać kręgosłup oraz żyłę główną dolną, którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca, dlatego już pod koniec pierwszego trymestru unikaj spania w tej pozycji.

Spanie w ciąży na boku

Lekarze zalecają, jako najbardziej odpowiednią i bezpieczną pozycję snu, drzemki czy leżenia dla kobiety ciężarnej na lewym boku. Dla zwiększenia wygody leżenia w tej pozycji pomiędzy nogi włóż dość sporą poduszkę. Nogi możesz zgiąć w kolanach i dodatkowo pod kolano podłożyć sobie kolejną poduchę. Również pod plecy czy biodra możesz podłożyć poduszkę, które zwiększą komfort leżenia w tej pozycji. Znajdź dla siebie odpowiednie ułożenie w tej bezpiecznej pozycji.

Dlaczego leżenie na plechach czy na prawym boku w ciąży nie jest zalecane?

Leżąc na plecach lub na prawym boku w ciąży uciskana jest żyła główna dolna, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Ucisk ten zaburza prawidłowe krążenie krwi w Twoim organizmie. Co może powodować słabsze dotlenienie rozwijającego się płodu, a ty możesz mieć zawroty głowy, słabe samopoczucie, mroczki a nawet omdlenia.

Leżąc na lewym boku w ciąży nie zaburzasz prawidłowego krążenia a dodatkowo wspomagasz pracę nerek. Prawidłowa praca nerek zapewnia usuwanie toksyn z organizmu oraz pomaga unikać obrzęków stóp.

W ciąży bardzo ważny jest odpoczynek i dobry sen – wietrzenie sypialni przed snem oraz prawidłowa pozycja podczas snu czy odpoczynku zapewnią Ci odpowiedni relaks.

Prawidłowa pozycja do snu w ciąży - akcesoria 

Pomocna do zachowania prawidłowej pozycji podczas snu w ciąży jest specjalna poduszka do spania w ciąży.

Autor
Sylwia Stasiów

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia, poofi