7 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 5 tydzień od zapłodnienia

W 5 tygodniu po zapłodnieniu ściana macicy staje się bardziej miękka, dzieje się tak by jeszcze bardziej umożliwić blastocyście mocne i trwałe zagnieżdżenie się.

kalendarz ciąży siódmy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o siódmym tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 7

7 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 2

7 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 33 tygodni, czyli ok. 231 dni

Waga dziecka: 0,8 grama

Długość malucha (CRL): 7 mm

Obrazowa wielkość dziecka: Owoc jagody

Drugi miesiąc ciąży – 7 tydzień ciąży – 5 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 7 tygodniu ciąży?

W 5 tygodniu po zapłodnieniu ściana macicy staje się bardziej miękka, dzieje się tak by jeszcze bardziej umożliwić blastocyście mocne i trwałe zagnieżdżenie się. W kanale szyki macicy zgęstniały śluz ścina się i tworzy tzw. czop śluzowy. Czop ten zamyka kanał szyjkowy oddzielając macicę od ewentualnych zanieczyszczeń ze świata zewnętrznego. Wydalany on jest tuż przed porodem, gdy szyjka zaczyna się rozwierać.

Rozwój dziecka w 7 tygodniu ciąży

Powoli, ale wyraźnie różnicują się ramiona i ręce. Zaczyna wykształcać się przewód pokarmowy oraz rosnąć pępowina. Pojawiają się zarysy twarzy, otwór w miejscu ust, wykształcają się też malusieńkie nozdrza. Tęczówki delikatnie zabarwiają się, oczy nadal osadzone są po bokach głowy. Dziecko w tym tygodniu mierzy ok. 5-13 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i wazy około 0, 8 grama.

Ważne badania w 7 tygodniu ciąży

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:

 • Badanie wykazujące grupę krwi i RH (konieczne przy porodzie) oraz pierwsze badanie na obecność przeciwciał odpornościowych, które wykluczą ewentualny konflikt serologiczny,
 • Morfologię krwi i badanie moczu (bieżąca ocena stanu zdrowia),
 • Podstawowe badanie cytologiczne i badanie na czystość pochwy,
 • Badania w kierunku VDRL, HIV i HCV, różyczki oraz toksoplazmozy,
 • Odbyć kontrolną wizytę u stomatologa,

Dieta ciężarnej w 7 tygodniu ciąży

Pamiętaj, że jedzenie za dwoje w ciąży to mit - trzeba zmienić to przekonanie na jedzenia dla dwojga. Nie folguj za bardzo swoim zachciankom! Przetworzona żywność, słodycze, kawa za kawą - to nie sprzyja ani Tobie, ani maleństwu. Jeśli jednak odczuwasz zwiększoną ochotę np. na owoce, warto po nie sięgać, bo być może organizm wysyła Ci sygnał, czego brakuje Twojemu organizmowi. Kontroluj swoją wagę - w I trymestrze nie powinnaś przytyć więcej, niż ok. 3 kilogramy.

Zwiększone zapotrzebowanie

 • Kwas foliowy w diecie ciężarnej - pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko powstania wad wrodzonych u maleństwa.
 • Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3 oraz żelazo.

Wskazówki

Choć o witaminie B12 w diecie słyszą jedynie wegetarianie i weganie, badania pokazują, że i w diecie osób jedzących mięso coraz łatwiej o niedobór tego składnika. Wynika to z faktu zmiany w hodowli zwierząt, których naturalny pokarm (witamina B12 jest pobierana przez zwierzęta z gleby) jest obecnie zastąpiony gotowymi mieszankami. To bardzo ważna witamina dla ciąży, więc warto zmierzyć jej niedobór lub zerknąć, czy znajduje się w Twoich suplementach.

Źródła

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - mięso i ryby, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (w towarzystwie witaminy C, która zapewnia przyswajalność żelaza)

Ważny temat na 7 tydzień ciąży

Kangurowanie noworodka. Czy wiesz dlaczego jest ważne?

W naszych tematach tygodnia będziemy starać się przekazywać Ci wiedzę, którą powinna znać przyszła mama - związanych z samą ciążą, porodem, jak i opieką nad niemowlęciem. Jeśli nie znasz terminu kangurowanie, warto go poznać - to czas, kiedy bezpośrednio po porodzie mama przebywa z noworodkiem w kontakcie skóra do skóry, zanim zostanie zabrane na różne badania. Zarówno dla świeżo urodzonego maleństwa, jak i dla rodziców, jest to bardzo ważny moment, w którym buduje się bliskość. Obecnie kangurowanie jest nam zagwarantowane w standardach okołoporodowych - każdy szpital musi więc dać Ci możliwość kangurowania, o ile oczywiście przez względy medyczne jest to możliwe i stan malucha po porodzie na to pozwala. Znaj swoje prawa!

Rady dla przyszłego taty

Ciąża partnerki. Co z alkoholem i papierosami?

Wielu przyszłych ojców rezygnuje z picia alkoholu i palenia papierosów wkrótce potem, jak dowiedzą się o błogosławionym stanie swojej partnerki. Nie tylko po to, aby nie szkodzić jej i maleństwu (np. paląc papierosy w domu), ale i by towarzyszyć jej i kibicować, kiedy ona sama paliła i piła przed ciążą. Z pewnością będzie jej raźniej, a jeśli obojgu z Was uda się w ten sposób rzucić nałóg - tym lepiej! Unikaj tylko ciąży spożywczej ;)

Zadanie na 7 tydzień ciąży

Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych, które wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. W naszym kraju są to badania refundowane dopiero po 35 roku życia i w grupie ryzyka, ale każda kobieta powinna je wykonać - dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje dziecko nie jest obarczone poważnymi wadami wrodzonymi. Medycyna idzie do przodu - jeśli nawet okazałoby się, że ze zdrowiem Twojego maleństwa nie wszystko jest w porządku, być może będzie możliwe leczenie jeszcze w ciąży. Sprawdź, gdzie możesz wykonać te badania, na kiedy są wolne terminy i jaki jest koszt ich wykonania w miejscowości, w której mieszkasz.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

W tym tygodniu powinna odbyć się, (jeśli jeszcze nie miała miejsca), pierwsza wizyta u ginekologa. Kolejne wizyty w prawidłowo przebiegającej ciąży będą miały miejsce, co miesiąc aż do 28 tygodnia. Potem lekarz będzie wyznaczał ci wizyty, co dwa tygodnie, a od 36 tygodnia, co tydzień aż do porodu. Na pierwszej wizycie lekarz założy ci kartę ciąży, do której będzie wpisywał wszystkie istotne informacje o twoim stanie zdrowia i stanie twojego dziecka. Kartę ciąży powinnaś mieć zawsze przy sobie, na wszelki wypadek.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 7 tygodniu ciąży

 • Jeśli jeszcze nie poinformowaliście rodzinę i bliskich o ciąży, zastanówcie się, kiedy chcecie to zrobić i w jaki sposób,
 • Pamiętaj o zdrowym odżywianiu - I trymestr jest niezwykle wrażliwy, a maluch choć niewielki, rozwija się intensywnie,
 • Nie zapominaj o przyjmowaniu codziennej dawki kwasu foliowego,
 • Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia