Z osobą, która będzie Ci towarzyszyła przy porodzie, przedyskutuj plan porodu.
Informacje podstawowe o 32 tygodniu ciąży
Tydzień ciąży: 32
32 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 8
32 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3
Do porodu pozostało: ok. 8 tygodni (ok. 56 dni)
Waga dziecka: 1,8 kg
Długość dziecka (CRL): 28 cm
Obrazowa wielkość dziecka: dynia piżmowa
Ósmy miesiąc ciąży – 32 tydzień ciąży – 30 tydzień od zapłodnienia
Jak się czuje kobieta w 32 tygodniu ciąży?
Na twoich nogach mogą pojawić się żylaki, a w nocy budzić Cię będą kurcze nóg. Z pochwy może wydobywać się zwiększona ilość białawej wydzieliny. Z osobą, która będzie Ci towarzyszyła przy porodzie, przedyskutuj plan porodu, warto też byście wspólnie uczestniczyli w zajęciach szkoły rodzenia. Warto też wspólnie, wcześniej odwiedzić wybrany szpital, by zapoznać się z otoczeniem. Osoba towarzysząca kobiecie w czasie porodu stanowi bardzo duże wsparcie emocjonalne, często też staje się łącznikiem pomiędzy kobietą a personelem medycznym.
Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży
W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko zazwyczaj przyjmuje prawidłową pozycję do porodu, a więc układa się głową w dół. Jeśli to jeszcze nie nastąpiło nie martw się w pojedynczej ciąży dzieci obierają właściwą pozycję czasem prawie w ostatniej chwili.
Dziecko w 32 tygodniu ciąży waży ok. 1800g i ma ok. 29 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))
Ważne badania w 32 tygodniu ciąży
Między 27 a 32 tygodniem ciąży dobrze jest wykonać:
- Morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
- Powtórzyć badanie na przeciwciała odpornościowe (dla wszystkich kobiet),
- Wykonać badanie USG oceniające rozwój płodu
Dieta ciężarnej w 32 tygodniu ciąży
Płód intensywnie rośnie i przygotowuje się do życia poza Twoim brzuchem - zapewnij mu dobry start dietą bogatą w składniki odżywcze. Pamiętaj przede wszystkim o zdrowych tłuszczach, bo to z ich dostarczaniem często maja problemy kobiety ciężarne. Jedz orzechy, nasiona, pestki i dobry olej lniany lub rzepakowy. Jeśli jesz ryby, wybieraj te morskie i dobrej jakości - panga, supermarketowe filety i paluszki rybne to zła droga.
Zwiększone zapotrzebowanie
Białko, żelazo, magnez, wapń, zdrowe tłuszcze, cynk i szereg witamin - to najważniejsze mikro i makroelementy, które musisz dostarczyć swojemu organizmowi w odpowiednich ilościach każdego dnia. Nie ufaj w 100% suplementom - ich przyswajalność jest różna. Różnorodna dieta to podstawa.
Wskazówki
Owoce w ciąży są bardzo ważne - wybieraj te sezonowe, a od czasu do czasu również suszone, byle dobrej jakości i niedosładzane. Suszone śliwki są świetne na zaparcia, morele mają mnóstwo cennych składników mineralnych. Dodawaj je do porannej owsianki - są pyszne, bardzo słodkie i zdrowe!
Źródła
- Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
- Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
- Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
- Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
- Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
- Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
- Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie
Ważny temat w 32 tygodniu ciąży
Kim jest doula? Jaka jest jej rola przy porodzie?
Doula to opiekunka kobiet podczas porodu - podczas kiedy położna jest zapewnieniem bezpiecznego przebiegu narodzin pod względem medycznym i fizycznym, doula ma za zadanie wsparcie psychiczne rodzącej. To bardzo stary zawód, który od niedawna wrócił do łask - doświadczone doule pomagają przy porodach w całej Europie. Warto rozważyć obecność douli przy porodzie - zazwyczaj ich opieka obejmuje kilka spotkań przed porodem (przygotowanie torby, rozmowa o porodzie i Waszych obawach, poznanie się wzajemne), jej obecność przez cały poród oraz kilka spotkań po, podczas których wspiera młodych rodziców w opiece nad dzieckiem.
Podczas porodu doula wykorzystuje swoje umiejętności, aby naturalnie wesprzeć rodzącą - masaże, akupunkturę i akupresurę, pomaga się zrelaksować. Już sama obecność kogoś, kto ma doświadczenie w porodach i jest „po Waszej stronie” może działać na Was relaksująco. Jeśli w Twoim mieście pracuje doula, warto przemyśleć jej uczestnictwo w Waszym wielkim dniu.
Rady dla przyszłego taty
Czy faceci naprawdę mdleją a przy porodzie?
Omdlenia mężczyzn podczas porodu zdarzają się niezwykle rzadko, jeśli nie wcale - nie ma więc obaw, że zemdlejesz w tak ważnym momencie. Zawsze, jeśli poczujesz się gorzej, możesz wyjść lub na chwilę usiąść, żeby ochłonąć z emocji i wziąć kilka głębokich wdechów. Zazwyczaj jednak Panowie radzą sobie doskonale, nie masz więc powodu do obaw. Jeśli jednak masz obawy i nie chcesz być na sali porodowej, koniecznie porozmawiaj o tym z partnerką.
Zadanie na 32 tydzień ciąży
Poszukaj dodatkowych zajęć z maluchem w Twoim mieście - kino dla mam, fitness z wózkami, taniec w chustach. Zorientuj się, jakie masz opcje w swoim miejscu zamieszkania i zapisz linki do atrakcyjnych miejsc.
Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 32 tygodniu ciąży
- Poród staje się coraz bardziej realny, nic więc dziwnego, że ten temat wraca do Ciebie niczym bumerang. To całkowicie normalne i potrzebne, dlatego sięgaj po wszystkie informacje, których potrzebujesz
- To ostatni dzwonek na wykonanie niezbędnych badań w tym okresie ciąży,
32 tydzień ciąży - dowiedz się więcej
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista