10 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 8 tydzień od zapłodnienia

Dolegliwości ciążowe mogą przybierać na sile. Wszystko przez hormony, które buzują w twoim organizmie przystosowując go do trudów ciąży.

kalendarz ciąży dziesiąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 10 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 10

10 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 3

10 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 30 tygodni (ok. 210 dni)

Waga dziecka: 5 g

Długość dziecka (CRL): 3 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Orzech włoski

Trzeci miesiąc ciąży – 10 tydzień ciąży – 8 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 10 tygodniu ciąży?

Dolegliwości ciążowe mogą przybierać na sile. Wszystko przez hormony, które buzują w twoim organizmie przystosowując go do trudów ciąży. Masz nudności, czasem nawet wymioty jesteś rozdrażniona i rozkojarzona. Podczas ciąży organizm kobiety to fabryka hormonów, ich wysoki poziom może powodować nagłe wybuchy gniewu, euforii i lęku.

Jeśli w pierwszych tygodniach ciąży straciłaś kilka kilogramów teraz zaczynasz przybierać na wadze. Prawidłowa waga w ciąży ma wpływ na Twoje zdrowie jak również na zdrowie i rozwój Twojego maleństwa. Dbaj o to by Twoje posiłki były różnorodne i bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj w ciąży należy jeść dla dwojga a nie jeść za dwoje. Waga w ciąży >>

Rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

W dziesiątym tygodniu ciąży możecie obchodzić małą uroczystość, zakończył się okres tworzenia narządów. Od tej chwili przez ponad 6 miesięcy będą się one rozwijać. Z końcem okresu tworzenia się narządów mija ryzyko wystąpienia wrodzonych anomalii.

Dziecko ma długość, mierząc od czubka głowy do krzyża ok. 31-42 mm i waży około 5 gramów a swoim wyglądem zaczyna przypominać człowieka. Paluszki u rąk i u nóg powinny już być rozdzielone, zniknął ogon, pojawiły się zawiązki zębów mlecznych. Najszybciej rozwijającym się organem jest mózg, formuje się kora mózgowa, z każdą minutą przybywa około 250 milionów nowych neuronów.

Pomimo iż jeszcze nie widać czy w brzuszku mieszka chłopiec czy dziewczynka, to jądra chłopców produkują już testosteron.

Ważne badania w 10 tygodniu ciąży

10 tydzień! Ostatni dzwonek na następujące badania:

 • Badanie wykrywające grupę krwi i Rh (+/-) oraz na obecność przeciwciał,
 • Podstawowe badanie cytologiczne,
 • Badanie na czystość pochwy,
 • Morfologia krwi
 • Ogólne badanie moczu,
 • Badania w kierunku VDRL, HIV i HCV,
 • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM i IgG) i różyczki
 • Odbyć wizytę stomatologiczną,

Dieta ciężarnej w 10 tygodniu ciąży

Pamiętaj, że jeśli masz obawy, czy jesteś zdrowa i czy dostarczasz sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów, możesz wykonać proste badanie krwi, które pokazuje obecność najważniejszych dla ciąży witamin w Twoim organizmie - może to być badanie na poziom kwasu foliowego, witaminy D3, żelaza czy witaminy B12. Poproś o te dodatkowe pomiary podczas standardowej morfologii, a będziesz mogła spać spokojnie.

Zwiększone zapotrzebowanie

 • Kwas foliowy w diecie ciężarnej- odżywiaj się zdrowo i suplementuj kwas foliowy w ilości 0,4 mg dziennie.
 • Inne: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.

Wskazówki

Jesteś wegetarianką lub weganką? Według stanowiska światowych organizacji zdrowia obie diety są w 100% zdrowe dla kobiet ciężarnych i dzieci, o ile są właściwie zbilansowane. Nie musisz wracać do produktów odzwierzęcych, jeśli tego nie chcesz. Pamiętaj jedynie o suplementacji B12 i dostarczeniu maleństwu odpowiedniej ilości białka. Jeśli masz wątpliwości, czy odżywiasz się wystarczająco dobrze, zrób dodatkowe badania na obecność witamin (B12, D3, kwas foliowy, ferrytyna, żelazo) i skorzystaj z diety ułożonej przez wege dietetyka.

Źródła

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze w towarzystwie witaminy C, która zapewnia jego przyswajalność)

Ważny temat w 10 tygodniu ciąży

Ciekawe lektury na czas ciąży - wybierz mądrze!

Będziemy się powtarzać: ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas w życiu kobiety i jej rodziny. Warto się przygotować do nowej roli, również poprzez sięganie po lektury, które pozwolą nam być lepszą mamą, przygotować się do ciąży, porodu, macierzyństwa, odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących wychowania - podejść do całego procesu świadomie. Istnieje mnóstwo świetnych książek i poradników, które każda mama powinna przeczytać. Można do nich zaliczyć:

Rady dla przyszłego taty

Seks i bliskość w ciąży

Seks w ciąży jest ważnym tematem dla obu stron - nie, nie szkodzi dziecku i jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, możecie cieszyć się tą formą bliskości do samego porodu. W zaawansowanej ciąży należy jedynie wybierać pozycje, w której partnerce będzie wygodnie i które nie będą uciskały brzucha. Konieczna może być również wzmożona higiena, ponieważ w czasie ciąży łatwo o zakażenia intymne. Słuchaj swojej partnerki - jej oczekiwania seksualne mogą w ciąży dynamicznie się zmieniać.

Zadanie na 10 tydzień ciąży

Zrób wszystkie badania, jeśli jeszcze ich nie zrobiłaś - 10 tydzień ciąży to ostatni termin na zrobienie kompletu badań podstawowych. Dzięki nim lekarz będzie znał Twój stan zdrowia. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 10 tygodniu ciąży

 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości wykonania badań prenatalnych
 • 10 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie niezębnych badań
 • Jeśli do tej pory odżywiałaś się niezdrowo, zrób dodatkowe badania, które wykraczają poza podstawę - doradzamy testy na niedobory niektórych witamin i minerałów ważnych w ciąży, np. kwasu foliowego, witaminy D3 czy B12,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia