3 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 1 tydzień od zapłodnienia

Jeśli doszło do zapłodnienia to właśnie jesteś w ciąży. Po siedmiu dniach od zapłodnienia morula zagnieżdża się w wyściółce macicy.

kalendarz ciąży trzeci tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży – 3 tydzień ciąży – 1 tydzień od zapłodnienia

Po siedmiu dniach od zapłodnienia morula zagnieżdża się w wyściółce macicy, gdzie przekształca się w blastocystę i wydziela substancje, które min. powodują zatrzymanie miesiączki.

Czym jest blastocysta i łożysko?

Blastocysta to wypełniona płynem kilkuset komórkowa kula. Komórki, z których jest zbudowana grupują się w określony sposób, niektóre z nich staną się zarodkiem a inne utworzą struktury podtrzymujące i umożliwiające odżywianie.

Blastocysta zwykle zagnieżdża się w górnej części macicy po tej samej stronie, co jajnik, z którego została uwolniona komórka jajowa. Komórki zewnętrznej warstwy blastocysty wysuwają w głąb wyściółki macicy wypustki podobne do korzeni zwane kosmkami. To połączenie rozwinie się w łożysko, narząd, który będzie odżywiać i chronić maleństwo przez kolejne miesiące ciąży. W tym samym czasie wyściółka macicy rozrasta się ponad blastocystą zamykając ją wewnątrz.

Ciąża bliźniacza

Bliźnięta jednojajowe, rozwijają się z pojedynczego jajeczka, zapłodnionego jednym plemnikiem. Jajeczko dzieli się na komórki, które tworzą dwie zygoty. Ich rozwój w Twoim brzuszku przebiega identycznie jak w ciąży pojedynczej, z tym, że powstają dwa płody o identycznym zestawie genów.

Bliźnięta dwujajowe, rozwijają się, gdy powstaną dwie komórki jajowe i obie zostaną zapłodnione, ale prze różne plemniki. Bliźnięta dwujajowe mają indywidualny zestaw genów.

Jak naturalnie zwiększyć szansę na poczęcie dziecka?

Postanowione! Zaczynacie starać się o dziecko. Proces jest przyjemny, przynajmniej na początku, kiedy nerwowo zerkasz na kalendarz zawsze na kilka dni przed planowaną miesiączką, a każdy ból brzucha sugeruje ewentualne mdłości. Niestety, zazwyczaj po kilku(nastu) miesiącach ochota na igraszki wyraźnie spada, przyjemność zabiera rutyna i poczucie obowiązku, a Wy czujecie się niepewnie. Według szacunków nawet co 4 para w Polsce ma problem z zajściem w ciążę. Oczywiście nie wszystkie potrzebują leczenia. Jak zwiększyć swoją szansę na poczęcie w naturalny sposób? 

Odpowiednia waga ciała

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga, negatywnie wpływa na płodność i to zarówno u Pań, jak i Panów. Badania mówią, że każde dodatkowe 10 kg zmniejsza szansę na zapłodnienie o 10%. Niezależnie od tego, czy staracie się o dziecko nieskutecznie przez wiele miesięcy, czy dopiero zaczynacie, warto uporać się z tym problemem. 

Odpowiednia dieta

Zdrowa i pełnowartościowa dieta to nie tylko lepsze samopoczucie, ale i większa szansa na poczęcie dziecka. Płodność wspomagają zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy E, A, C i z grupy B, żelazo oraz cynk. Możliwości odbiera alkohol, nadmiar kofeiny oraz jedzenie przetworzone. Jeśli więc staracie się o dziecko, warto zadbać o dobrą dietę.

Unikanie stresu

Kondycja psychiczna ma bezpośrednie przełożenie na stan fizyczny u kobiet i mężczyzn. Może on skutecznie zablokować Wasze możliwości posiadania potomstwa, ponieważ hormon stresu źle wpływa na organizm. Dajcie sobie czas i uwagę bez presji, dbajcie o dobrą relację i miejcie zawsze czas na relaks. Jeśli to możliwe, rozwiążcie stresujące sprawy przed poczęciem w taki sposób, aby ciążę przeżyć w jak najspokojniejszej atmosferze. 

Regularna aktywność fizyczna

Aktywne pary łatwiej zachodzą w ciąże, niż te, które siedzą na kanapie. Wystarczy regularny wysiłek fizyczny o średnim natężeniu i normalna waga, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Jeśli więc do tej pory nigdy nie ćwiczyliście, czas poznać wspólnie nową aktywność - a tak zdobytą energię wykorzystać w dobrym celu!

Objawy ciąży trzeci tydzień

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia. Sprawdź jakie są objawy ciąży tu >>

Trzeci tydzień ciąży - warto przeczytać

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Test ciążowy - czy może się mylić?

Dieta przyszłej mamy - czego nie jeść?

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia