W tym tygodniu kończy się pierwszy trymestr ciąży wraz z nim większość ciężarnych żegna się z nudnościami a rozdrażnienie ulega złagodzeniu.
Informacje podstawowe o 13 tygodniu ciąży
Tydzień ciąży: 13
13 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 3
13 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1
Do porodu pozostało: ok. 27 tygodni (ok. 189 dni)
Waga malucha: ok. 20 gramów
Długość malucha (CRL): 7 cm
Obrazowa wielkość dziecka: Mandarynka
Trzeci miesiąc ciąży – 13 tydzień ciąży – 11 tydzień od zapłodnienia
Jak się czuje kobieta w 13 tygodniu ciąży?
W tym tygodniu kończy się pierwszy trymestr ciąży wraz z nim większość ciężarnych żegna się z nudnościami a rozdrażnienie ulega złagodzeniu. Można powiedzieć że Twój organizm przyzwyczaił się do podwyższonego poziomu szalejących hormonów. Niestety możesz mieć kłopoty z napiętą i suchą skórą na brzuchu i piersiach. Stosuj kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Łożysko jest już dobrze rozwinięte i gotowe do wytwarzania hormonów - progesteronu i estriolu, tak ważnych w utrzymaniu ciąży. Drugim zadaniem łożyska jest dostarczanie dziecku składników odżywczych i tlenu oraz odbieranie zbędnych produktów przemiany materii.
Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży
Wykształcone dolne i górne powieki zrastają się ze sobą, przez najbliższe cztery miesiące pozostaną zamknięte. Ramiona i rączki dziecka są dobrze rozwinięte i na tyle długie ze maleństwo może wkładać kciuk do ust. Jednak dziecko jeszcze nie umie ssać. W tym tygodniu w obrębie głowy i kończyn dziecka zaczynają gromadzić się sole wapnia, rozpoczyna się proces tworzenia kośćca. Płód może połykać niewielkie ilości płynu owodniowego i wydalać go z moczem. W tym tygodniu zaczynają być widoczne zewnętrzne narządy płciowe.
Twoje maleństwo ma ok. 65-78 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży 14-29 gramów.
13 tydzień ciąży - badania
W tym tygodniu lekarz zleci Ci wykonanie USG, gdzie zostanie zmierzony tzw. fałd karkowy (przezierność karkowa) - NT oraz zostanie uwidoczniona kość nosowa u Twojego dziecka - NB, czyli zostanie wykluczona wada genetyczna zespół Downa. Możesz również wykonać tzw. test PAPPA, czyli badanie Twojej krwi wykluczające wady układu nerwowego Twojego dzidziusia.
Dieta ciężarnej w 13 tygodniu ciąży
Ciąża to dobry czas na zmianę swoich nawyków żywieniowych i zwiększenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Jeśli do tej pory Twoja dieta była daleka od ideałów, a nawet miałaś problem z nadwagą i otyłością, dobrze jest to zmienić! Już niedługo, kiedy maluch pojawi się na świecie, będziesz dla niego wzorem do naśladowania - warto więc się postarać i pokazać mu, że zdrowe odżywianie i regularny wysiłek fizyczny jest czymś normalnym. Pamiętaj o tym!
Zwiększone zapotrzebowanie
- Kwas foliowy - suplementuj kwas foliowy, który aż w 75% zapobiega powstania wady cewy nerwowej u płodu w I trymestrze.
- Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.
Wskazówki
Pamiętaj, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić Twojemu dziecku. Nie przyjmuj rad „życzliwych”, że jeden kieliszek nie zaszkodzi, a lampka wina jest przecież dobra na trawienie - ryzyko jest zbyt duże, a Ty o ile nie masz problemów z alkoholem, poradzisz sobie przecież z tym wyzwaniem bez żadnego trudu. Możesz przygotowywać sobie pyszne bezalkoholowe drinki i shoty - uważaj tylko na cukier!
Czas na kolejny superfoods
Co powiesz na jagody goji? Dodane do owsianek, ciast czy jedzone samodzielnie są pyszne, a do tego zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, które przydadzą Ci się w ciąży. Jagody goji samej witaminy C zawierają nawet o 500 razy więcej, niż pomarańcze! Do tego mają mnóstwo białka, 18 aminokwasów i 21 pierwiastków. To jedne z najzdrowszych owoców świata!
Źródła
- Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
- Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
- Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
- Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C)
Ważny temat w 13 tygodniu ciąży
Dobre emocje w ciąży. Dlaczego takie ważne?
Od kiedy jesteś w dwupaku, wszystko, co robisz, ma wpływ również na Twoje nienarodzone maleństwo. Zła dieta, alkohol, palenie papierosów, leki, ale i uczucia, które Ci towarzyszą podczas całej ciąży, są również jego częścią. Kortyzol, czyli hormon stresu, wpływa na rozwój maleństwa i na jego poporodową przyszłość. Silny stres może również powodować przerwanie ciąży! Dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie w tym wyjątkowym okresie. Bądź dla siebie dobra, nie przejmuj się drobiazgami, unikaj stresów i prowadź higieniczny tryb życia - wysypiaj się, zdrowo odżywiaj, uprawiaj sporty (o ile lekarz nie widzi przeciwskazań), dbaj o swoją relację z partnerem i samą sobą. Staraj się optymistycznie patrzeć w przyszłość.
Rady dla przyszłego taty
Budowanie relacji z dzieckiem możliwe już w czasie ciąży
Kiedy jedni panowie bez skrępowania głaskają brzuch, przemawiają do niego czy szczypią malucha, inni unikają go jak ognia i czują się głupio. Daj sobie przestrzeń dla wszystkich uczuć - nie jest to konieczne. Zazwyczaj dobry jest na to III trymestr, kiedy ciąża jest już bardzo widoczna, dziecko jest bardzo aktywne, a Ty coraz bardziej zdajesz sobie sprawę, że to tuż tuż. Już podczas ciąży płód uczy się Twojego głosu, a do tego partnerki zazwyczaj lubią, kiedy Panowie przejawiają zainteresowanie ciążą. Część dzieci po przyłożeniu ręki do brzucha uderzają właśnie w to miejsce - jest więc to pole do zabawy, zaczepiania czy „oddawania” maluchowi kopniaków. Warto też przyłożyć ucho do brzucha i posłuchać, co się dzieje w świecie Twojego dziecka.
Zadanie na 13 tydzień ciąży
Poczytaj dobre książki dla mam - o rodzicielstwie, o wychowaniu i rozwoju malucha, a także zwykle, ciepłe historie rodzinne. To pozwoli Ci się zrelaksować i doczekać do II trymestru, w którym poczujesz nową energię i zastrzyk sił witalnych.
Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 13 tygodniu ciąży
- To ostatni dzwonek na wykonanie kolejnej serii badań niezbędnych w czasie ciąży. Jeśli źle się czujesz, poproś kogoś bliskiego, żeby podwiózł Cię do lekarza.
- Pamiętaj, że nie tylko kwas foliowy jest ważny w ciąży i zadbaj o różnorodną dietę.
- W tym tygodniu możesz zobaczyć dziecko na USG. Rośnie jak na drożdżach ;)
- To ostatni dzwonek na wykonanie badań prenatalnych
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista