różnica wieku między dziećmi

Zastanawiasz się, jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza? Mamy odpowiedź!

Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, kiedy będzie dobry czas na jego rodzeństwo? Te rozterki przeżywa wielu rodziców. Rozważamy wszystkie „za” i wszystkie „przeciw”, analizujemy, myślimy… czas to uporządkować! Przeczytaj o wadach i zaletach obu „rozwiązań”, a potem zastanów się, które z nich są dla ciebie najbardziej istotne. Dlaczego w taki sposób? Otóż dlatego, że jedyna odpowiedź na pytanie: „jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?” brzmi: „taka, która wam pasuje”.
jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach

Pieniądze – jak rozmawiać o nich z dzieckiem? Jak wytłumaczyć, że nie można brać pieniędzy „ze ściany” i kiedy czas na kieszonkowe?

Dziecięce pytania odnośnie pieniędzy zdradzają, jak abstrakcyjna jest to dla nich rzecz. „Patrz, mam dużo pieniędzy, czy kupię za to klocki?” – pyta czterolatek, pokazując dziesięć jednogroszówek. „Czy możesz wziąć więcej pieniędzy z tej ściany i kupić mi lalkę?” – pyta pięciolatka, myśląc oczywiście o bankomacie. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, dopasowując informacje do ich wieku? I kiedy nadchodzi odpowiedni czas na regularne kieszonkowe?
dziecko i telefon

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
dziecko i zwierzęta

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
kiedy pozwolić dziecku na pomoc

Krojenie ostrym nożem, zalewanie herbaty, wyjście do sklepu po mleko – kiedy pozwolić na to dziecku?

Pragniemy, aby nasze dzieci były zaradne, samodzielne, można by rzec „życiowo ogarnięte”. Roszczeniowy nastolatek, który nie potrafi zrobić sobie kanapki, zdecydowanie nie stoi w naszych wyobrażeniach :). Jednocześnie bardzo często popełniamy błąd, nie pozwalając dzieciom na samodzielność. Kiedy więc przychodzi czas, aby powiedzieć: „przetnij sobie bułkę?”, „włóż kabel do kontaktu”, „zalej mi kawę, proszę!”?
dziecko na pogrzebie

Czy zabrać dziecko na pogrzeb? Za i przeciw obecności dziecka na pogrzebie

„Czy zabrać dziecko na pogrzeb?” – w pewnym momencie życia większość z nas, rodziców, staje przed takim dylematem. Z jednej strony chcemy, by dziecko pożegnało się z bliskim, z drugiej – obawiamy się nadmiaru emocji i negatywnego wpływu stresu. Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieją jednak pewne przesłanki, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję.

metoda zielonego ołówka

Czy wiesz, że metoda zielonego ołówka, może ci pomóc w wychowywaniu dziecka?

Czy pamiętasz swoje szkolne prace i testy, które po sprawdzeniu przez nauczyciela biły po oczach złowrogą czerwienią? Jeśli tak, to zapewne pamiętasz też negatywne uczucia, jakie wtedy ci towarzyszyły – uczucia niemające nic wspólnego z pozytywną motywacją do dalszej pracy. Dzisiejsi pedagodzy postanowili temu zaradzić i stworzyli metodę „zielonego ołówka”. Na czym polega i w jaki sposób można ją wprowadzić do codziennego wychowania?

Strony