Co lepsze, mała czy większa różnica wieku, pomiędzy dziećmi, a może to bez znaczenia
Planowanie drugiej ciąży
Większość par od początku zakłada, że w pokoju dziecinnym zamieszka rodzeństwo. Różnice pojawiają się jeśli chodzi o perspektywę czasową… Aby zdecydować się na drugie dziecko trzeba przede wszystkim czuć się gotowym i osiągnąć w tym względzie konsensus z partnerem. Bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy…
Najlepszy czas na drugie dziecko?
Im szybciej zafundujemy pierwszej pociesze braciszka lub siostrzyczkę, tym mniejszy problem z zazdrością. Niewielka różnica wieku zwykle pozwala także na lepszy kontakt między rodzeństwem i wspólne zabawy już od najmłodszych lat. Dla rodziców to szansa na czas dla siebie. Niektórzy argumentują także, że jak się już jest „w pieluchach”, to łatwiej jest połączyć dwa w jednym, ograniczając koszty związane z niemowlęcą wyprawką i mogąc po kilku latach cieszyć się dwójką odrośniętych od podłogi dzieciaków.
Z drugiej jednak strony, opieka nad dwojgiem malutkich dzieci, a wcześniej ciąża w towarzystwie absorbującego i wymagającego noszenia brzdąca, mogą sprawić dużo problemów i na jakiś czas skrajnie wyczerpać rodziców. To może odbić się negatywnie i na zdrowiu psychicznym, i na fizycznym, jak również na związku.
W dzisiejszych realiach ekonomicznych przebywanie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w jednym ciągu z dwójką dzieci może poważnie zaciążyć na późniejszym powrocie do pracy. Pracodawcy nieprzychylnie patrzą na kilkuletnie przerwy w CV.
Drugie dziecko i większa różnica wieku
Odczekanie przynajmniej 3 lat przed drugą ciążą niesie ze sobą sporo plusów. Po pierwsze, starsza latorośl dużo już rozumie i łatwiej zaakceptuje zmiany, a może nawet współpracować podczas ciąży i w okresie niemowlęcym. Dla matki zaś taka pauza między jednym okresem niespania a drugim bywa stabilizująca i pozwala lepiej cieszyć się ponownym macierzyństwem. Rodzice zwykle więcej czasu skupiają na każdym z dzieci, gdy oddzielnie przechodzą one przez okres przedszkola czy szkoły.
Niestety, biorąc pod uwagę fakt, że rodzimy dzieci coraz później, w przypadku mam po 30-tce każdy rok zwłoki z drugą ciążą oznacza zmniejszone szanse na zapłodnienie przy jednoczesnym wzroście prawdopodobieństwa komplikacji i wad wrodzonych płodu. Różnica ponad czterech lat może również bardzo ograniczyć kontakt i zrozumienie między dziećmi, praktycznie uniemożliwiając wspólne zabawy. Bywa tak, że rodzeństwo zaczyna „dogadywać się” ze sobą dopiero po osiągnięciu dojrzałości.
Przygotowanie do drugiej ciąży – aspekt zdrowotny
Badania naukowe wskazują, że z punktu widzenia zdrowia drugiego dziecka najlepiej jest zajść w ciążę 2-3 lata po pierwszym porodzie – wcześniejsze ciąże częściej kończą się przedwcześnie lub owocują małym płodem. Czekanie ponad pięć lat ze statycznego punktu widzenia zwiększa ryzyko patologicznej drugiej ciąży.