40 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 38 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu przypada termin porodu. Pamiętaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

kalendarz ciąży czterdziesty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 40 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 40

40 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 9

40 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

Do porodu pozostało: ok. 0 tygodni (ok. 0 dni)

Waga dziecka: 3,5 kg

Długość dziecka (CRL): 50 cm

Obrazowa wielkość dziecka: duża dynia

Dziewiąty miesiąc ciąży – 40 tydzień ciąży – 38 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 40 tygodniu ciąży?

Na czterdziesty tydzień ciąży przypada termin porodu. Pamiętaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, po skończeniu pełnych 40 tygodni będziesz miała zrobione badanie KTG. Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Wykonuje się je, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie stanów zagrożenia płodu, głównie niedotlenienia wewnątrzmacicznego.

Czasem lekarze decydują o skierowaniu ciężarnej do szpitala by móc na bieżąco monitorować stan mamy i dziecka.

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

Noworodek zazwyczaj nie wygląda jak z obrazka, ma pomarszczoną skórę, troszkę zniekształconą głowę, czasem na twarzy widoczne są wybroczyny i plamki. Skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, krwią a czasami nawet smółką. Po porodzie dziecko jest badane przez lekarza neonatologa (specjalistę od noworodków) i maluszek dostaje ocenę w tzw. Skali Apgar. By karmienie piersią przebiegało bez zakłóceń warto niezwłocznie po porodzie przystawić dziecko do piersi.

Donoszony noworodek waży około 3300-3500g, a długość jego ciała wynosi zwykle 50-56 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Dieta ciężarnej w 40 tygodniu ciąży

Rozwiązanie lada chwila, więc pewnie nie w głowie Ci gotowanie - z drugiej strony świetnie odwraca uwagę od niepotrzebnych myśli. Staraj się cieszyć każdym dniem i nastawić pozytywnie, bo stres tylko niepotrzebnie opóźnia poród. Jedz zdrowo, ale tylko to, co lubisz. Nie zapomnij też o romantycznej kolacji z partnerem czy wieczoru z przyjaciółmi, jeśli masz na to siłę i ochotę.

Zwiększone zapotrzebowanie

W ostatnim tygodniu ciąży pamiętaj cały czas o białku, żelazie, zdrowych tłuszczach, witaminach i minerałach. Pamiętaj, żeby prowadzić zdrowy tryb życia również po rozwiązaniu.

Wskazówki

Przygotuj sobie zupę poporodową i weź ją w termosie na porodówkę - to wywar, który gotuje się ok 6 godzin i który świetnie odwróci uwagę od pierwszych skurczów ;) Wrzuć ulubione warzywa, włoszczyznę, buraki oraz mnóstwo przypraw do dużego garnka i gotuj przez wiele godzin. Następnie odsącz warzywa i pij sam napar. Świetnie wzmacnia zarówno przed, jak i po porodzie!

Źródła

  • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
  • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
  • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
  • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
  • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
  • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
  • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 40 tygodniu ciąży

Wywoływanie porodu - kiedy konieczne?

Minął już termin porodu wyznaczony przez ginekologa, a Ty nadal nie urodziłaś? Nie przejmuj się - jedynie 5% kobiet rodzi dokładnie w terminie. Poród o czasie to taki, który następuje między 38 a 42 tygodniem ciąży - jeszcze przed Tobą więc nawet 2 tygodnie oczekiwania, które nie będą niczym więcej, niż normą. Dopiero po tym czasie ciążę można uznać za przenoszoną. Skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub wybierz się do szpitala na badanie KTG, które sprawdzi, czy z maluchem wszystko jest w porządku. Przeczytaj więcej o naturalnych sposobach na wywołanie porodu. Po 42 tygodniu lekarz prawdopodobnie da Ci skierowanie na patologię ciąży, podczas którego wykonane będą różne badania. Poród można wywołać na wiele sposobów - poprzez podawanie oksytocyny, przebijając pęcherz płodowy czy wykonując masaż szyjki macicy.

Rady dla przyszłego taty

Kiedy zorganizować pępkowe?

Pępkowe, czyli impreza dla panów po narodzeniu dziecka, to często jedna z pierwszych myśli przyszłych ojców związanych z porodem. Niestety, wbrew pozorom, ciężko wybrać dobry termin na jego zorganizowanie. Po porodzie zazwyczaj jesteś wykończony psychicznie i fizycznie - chcesz po prostu odpocząć. W drugą dobę „po”, sam nie wiesz, czy partnerka wyjdzie ze szpitala już jutro ( i musisz być trzeźwy, chyba że przywiezie ją ktoś inny), czy zostanie dłużej. Warto też wyspać się porządnie przed opieką nad niemowlakiem, załatwić formalności w urzędach, przygotować dom na powrót całej rodziny, wesprzeć partnerkę w opiece nad noworodkiem w szpitalu. Przemyślcie więc, kiedy będzie taka możliwość - może dopiero w pierwszy weekend po powrocie do domu?

Zadanie na 40 tydzień ciąży

Przygotuj rzeczy dla partnera na wyjazd ze szpitala - zapakuj do nich rzeczy dla malucha na wyjazd (np. kombinezonik w zimie i krem do buzi) oraz rzeczy dla siebie. Pamiętajcie o foteliku samochodowym!

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 40 tygodniu ciąży

  • Nie stresuj się zbliżającym porodem, ani brakiem skurczów - masz jeszcze 2 tygodnie do rozwiązania,
  • Dużo odpoczywaj i wysypiaj się, staraj się spotykać z innymi ludźmi i relaksować, aby nie myśleć w kółko o porodzie i nie poprawiać ciuszków na półkach,
  • Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj do szpitala, w którym chcesz rodzić,

40 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia