6 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 4 tydzień od zapłodnienia

Dziecko można już zmierzyć, od czubka głowy do krzyża jego długość wynosi około 2-4 mm i można je zobaczyć na USG.

kalendarz ciąży szósty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o szóstym tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 6

6 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 1

6 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 34 tygodnie, czyli ok. 238 dni

Długość malucha (CRL): 4 mm

Obrazowa wielkość dziecka: Zielony groszek

Drugi miesiąc ciąży – 6 tydzień ciąży – 4 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 6 tygodniu ciąży?

Niestety już w tym tygodniu możesz odczuwać nudności, często połączone z wymiotami. Nudności doskwierać mogą o każdej porze dnia a nawet w nocy. Pocieszeniem może być to, że naukowcy ustalili, iż poranne mdłości w czasie ciąży mogą świadczyć, że dziecko będzie miało wysoki poziom inteligencji. W ciąży wyostrza się zmysł zapachu, może zdarzyć się tak, że ulubione potrawy, perfumy a nawet zapach partnera będzie przyprawiał Cię o mdłości.

Rady na poranne mdłości w ciąży

  • Przed wstaniem z łóżka zjedz kawałek suchego chleba, sucharka lub płatki kukurydziane.
  • W ciągu dnia jedz małe porcje, ale często - nawet osiem posiłków. Jedz dużo warzyw i owoców, jednak unikaj cytrusów.
  • Unikaj widoku i zapachu jedzenia, które wywołuje u ciebie nudności i wymioty.
  • Unikaj tłustych i smażonych pokarmów.
  • Po posiłku usiądź prosto, nie kładź się a unikniesz wtedy sensacji żołądkowych.
  • Wstając z łóżka rób to powoli, unikaj gwałtownych zmian pozycji ciała.
  • Możesz popijać wodę z imbirem, który zapobiega nudnościom. Kawałeczek surowego imbiru zetrzyj na tarce i zalej wodą.
  • Na nudności pomagają też migdały. Zapobiegawczo możesz kilka zjadać, co dwie trzy godziny.

Innymi dolegliwościami pierwszego okresu ciąży to zmęczenie i senność, tkliwość piersi, bóle i zawroty głowy, zmienność nastrojów i rozdrażnienie. Dlatego dużo wypoczywaj i unikaj sytuacji stresujących. Więcej rad na dolegliwości ciążowe >>

Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży

Dziecko można już zmierzyć, od czubka głowy do krzyża jego długość wynosi około 2-4 mm i można je zobaczyć na USG. W tym tygodniu cewa nerwowa wzdłuż kręgosłupa zamyka się i rozpoczyna rozwijać się mózg.

Głowa dziecka zaczyna się różnicować, po bokach głowy zaczynają się tworzyć małe uwypuklenia, już niedługo przekształcą się w oczy. Wykształcają się uszy, które na razie umiejscowione są w okolicach szyj. Zaczynają tworzyć się narządy wewnętrzne: wątroba i płuca. Na dole i po bokach pojawiają się malutkie pączki, z których wykształcą się już pod koniec pierwszego trymestru ręce i nogi dziecka. Serce dziecka bije niemalże na zewnątrz jego małego ciałka.

Ważne badania w 6 tygodniu ciąży

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać:

  • Badanie na grupę krwi i Rh,
  • Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych,
  • Podstawową morfologię krwi i ogólne badanie moczu,
  • Badanie cytologiczne i badanie na czystość pochwy,
  • Badania w kierunku VDRL, HIV i HCV,
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM i IgG) i różyczki
  • Odwiedzić stomatologa

Dieta ciężarnej - 6 tydzień ciąży

W I trymestrze ciąży Twoja dieta nie powinna znacząco różnić się od tej, którą stosujesz na co dzień - o ile oczywiście odżywiasz się zdrowo i pełnowartościowo. Zapotrzebowanie kaloryczne nie jest większe, musisz jedynie dopilnować, aby w Twoim jadłospisie znalazł się komplet składników odżywczych, witamin i mikroelementów.

Pamiętaj o rezygnacji z używek, mocnej kawy i herbaty, napojów energetyzujących, serów z niepasteryzowanego mleka (m.in. sery pleśniowe, feta itd.), owoców morza i surowego mięsa. Nie sięgaj też po żywność wysoko przetworzoną, która jest pełna polepszaczy i konserwantów - zarówno Ty, jak i dziecko ich nie potrzebujecie.

Czy słyszałaś o superfoods?

To takie produkty, które znane są z tego, że są bombami witaminowymi. I choć diety nie można do nich ograniczać, warto je znać i zadbać, aby w naszym jadłospisie pokazywały się jak najczęściej. Szczególnie w ciąży! Do tej listy można zaliczyć amarantus, płatki owsiane, kaszę jaglaną, kiełki, czosnek czy nasiona chia. Staraj się urozmaicać swoje posiłki, próbować nowych rzeczy, eksperymentować w kuchni - to samo zdrowie!

W naszym kalendarzu ciąży będziemy od czasu do czasu wspominać o różnych superfoods i wymieniać zawarte w nich składniki odżywcze.

Zwiększone zapotrzebowanie

  • Kwas foliowy - wspominaliśmy o nim i w zeszłym tygodniu - to najważniejszy składnik diety w I trymestrze, odpowiadający bezpośrednio za kondycję rozwijającego się płodu.
  • Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3 oraz żelazo.

Wskazówki

Jod znajdziesz w soli morskiej, ale jeśli nie używasz soli w kuchni, warto sięgnąć po suplementację. Najlepszy jod to ten z alg - poszukaj wartościowego preparatu.

Źródła wartości odżywczych dla kobiety w ciąży

  • Kwas foliowy w diecie ciężarnej - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
  • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
  • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
  • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (w towarzystwie witaminy C, która zapewnia przyswajalność)

Ważny temat na 6 tydzień ciąży

Baby blues, depresja poporodowa. Czy może Ciebie dotyczyć?

Choć depresja poporodowa to termin określający samopoczucie kobiety po porodzie, niski komfort psychiczny dotyczy też wiele przyszłych mam na samym początku ciąży, a często i przez cały I trymestr. Może nie planowałaś dziecka, nie wiesz, czy będziesz dobrą mamą, masz wiele problemów i czujesz, że to nie najlepszy moment na założenie rodziny? A może wręcz przeciwnie - planowałaś tą ciążę, a teraz czujesz się z nią nieswojo? Niezależnie od sytuacji, pozwól sobie na te uczucia i staraj się im przyjrzeć. Takie rozterki są normalne w czasie ciąży, szczególnie kiedy na początku szaleją w nas hormony i nasze samopoczucie zazwyczaj nie należy do najlepszych.

Zadbaj o siebie, wygadaj się bliskiej osobie, poświęć trochę czasu na przyjemności - pozwoli Ci to stopniowo oswoić z nową rolą. Jeśli to konieczne, wybierz się do psychologa lub psychoterapeuty.

Rady dla przyszłego taty

Dolegliwości 1 trymestru - wspieraj swoją partnerkę

Pierwsze trzy miesiące ciąży są ogromnym wyzwaniem dla Twojej partnerki - zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Niezależnie od tego, czy planowaliście ciąże, czy dziecko pojawi się w Waszym życiu przypadkiem, jest to dla niej trudny okres. Dolegliwości ciążowe m.in. wymioty, nudności, zawroty głowy, senność oraz burza hormonalna, dezorientacja związana z przyszłym rodzicielstwem - wszystko to jest dla niej wyzwaniem.

Wspieraj swoją partnerkę w tym wyjątkowym momencie życia momencie. Wystarczy odrobina wyrozumiałości, zrozumienie potrzeb, troska o jej samopoczucie, aby czuła, że ma wsparcie, którego tak bardzo teraz potrzebuje.

Zadanie na 6 tydzień ciąży

Weź długą, relaksującą kąpiel i zadbaj o siebie - chwila tylko dla nas samych jest ważna, szczególnie, kiedy ciąża jest dla Ciebie niespodzianką, masz wiele obaw, chcesz zebrać myśli. Pamiętaj tylko, żeby woda nie była zbyt ciepła, bo może zagrozić maleństwu. Jeśli masz wątpliwości, możesz kupić specjalny termometr do wody dla niemowląt - i tak Wam się przyda.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 6 tygodniu ciąży

  • Wybierz lekarza prowadzącego ciążę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś oraz wykonaj wszystkie niezbędne badania do 10 tygodnia ciąży, aby ginekolog miał pełną wiedzę na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia
  • Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego
  • Odżywiaj się zdrowo
  • Stopniowo będą nasilać się dolegliwości ciążowe - każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, ale bądź przygotowana, że Twoje samopoczucie może się obniżyć.

Szósty tydzień ciąży - warto przeczytać

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia