Z uwagi na znacznie zwiększoną ilość krwi w Twoich naczyniach, mogą pojawić się niewielkie krwawienia z nosa i dziąseł.
Informacje podstawowe o 17 tygodniu ciąży
Tydzień ciąży: 17
17 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 4
17 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2
W 17 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 23 tygodni (ok. 161 dni)
Waga dziecka w 17 tygodniu: 110 g
Długość dziecka (CRL): 12 cm
Obrazowa wielkość dziecka: Cebula
Czwarty miesiąc ciąży – 17 tydzień ciąży – 15 tydzień od zapłodnienia
Jak się czuje kobieta w 17 tygodniu ciąży?
Z uwagi na znacznie zwiększoną ilość krwi w Twoich naczyniach, mogą pojawić się niewielkie krwawienia z nosa i dziąseł, gdyby krwawienie było obfite skontaktuj się z lekarzem, zapewne zleci ci dodatkowe badania. Łożysko jest już duże i dobrze rozwinięte, ma gęstą sieć naczyń krwionośnych, co pozwala na sprawną wymianę substancji odżywczych i produktów przemiany materii pomiędzy Tobą a maleństwem. Przyzwyczajaj się do spania na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. Takie ułożenie ciała pozwoli na łatwiejszy przepływ krwi i dobre dotlenienie dziecka, bo nie będzie uciskana żyła główna dolna.
Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży
Podczas rutynowej wizyty ginekolog będzie od 17 tygodnia ciąży sprawdzał bicie serca dziecka, Ty też będziesz mogła je usłyszeć. Nie zdziw się, uderzenie będą bardzo szybkie, ok. 140-170 uderzeń na min. W siedemnastym tygodniu ciąży u Twojego dziecka rozpoczyna się proces odkładania podskórnego tłuszczyku.
Dziecko ma 10-12 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży ok 100g.
Ważne badania w 17 tygodniu ciąży
Pomiędzy 15-20 tydz. ciąży dobrze jest wykonać:
- Morfologię krwi i ogólne badania moczu,
- Badania czystości pochwy,
- Badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonane jeszcze w ciąży,
Dieta ciężarnej w 17 tygodniu ciąży
II trymestr to zazwyczaj najłaskawszy okres w całej ciąży - dolegliwości I trymestru znikają, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzał i powodował problemy, które pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży. Jeśli dodamy do tego fakt, że ciąża jest widoczna i większość mam w tym trymestrze zaczyna zakupy wyprawkowe i przechodzi na zwolnienie, nie ma nic dziwnego w tym, że promieniejesz. Pozwalaj sobie na ciążowe zachcianki, ale nadal utrzymuj w tym tygodniu dobrą dietę - może spróbujesz jakiś superfoods lub potrawę, która jest prawdziwą bombą witaminową?
Zwiększone zapotrzebowanie
W II trymestrze ciąży nasze ciało potrzebuje przede wszystkim dużej podaży białka, wapnia i żelaza. Niezbędne są również zdrowe tłuszcze - DHA, omega 3 i omega 6. W najbliższych miesiącach wzrasta również zapotrzebowanie na witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę A - wszystkie są niezbędne do rozwoju płodu. Dbaj więc o różnorodną i zdrową dietę.
Wskazówki
Czy wiesz, że kiszonki to jedne z najlepszych źródeł witaminy C i całego szeregu innych witamin? Staraj się je jeść minimum raz w tygodniu i sobie nie żałuj - mają niewiele kalorii, a to samo zdrowie. Jedz kiszonki szczególnie zimą i jesienią, kiedy wzrasta ryzyko przeziębień i gryp, a świeże warzywa i owoce nie są tak dostępne ani tak dobrej jakości, jak latem. Polecamy kapustę kiszoną - w ciąży niejedna z nas ma zresztą na nią ochotę!
Źródła
- Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
- Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
- Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
- Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
- Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
- Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie
Ważny temat w 17 tygodniu ciąży
Bankowanie krwi pępowinowej - tak czy nie?
Bycie rodzicami to nieustanne wybory, które każdy z nas musi podjąć w imię dobra i bezpieczeństwa swojej rodziny. Dużo z nich należy podjąć już w czasie ciąży - jedną z nich jest zgoda lub jej brak na pobranie komórek macierzystych po porodzie i ich bankowanie. Prywatne banki komórek macierzystych zachęcają do tego rodziców, nie tylko przez wynajmowanie gwiazd do promocji, ale i argumentując, że jest to decyzja, która jest niczym polisa na przyszłość dla naszego dziecka. Z drugiej jednak strony, ma ona wielu przeciwników, a m.in. Amerykańska Akademia Pediatrii wręcz odradza tą praktykę.
Rady dla przyszłego taty
Szkoła rodzenia - miejsce dla par
Nie bez powodu na szkołę rodzenia zapisuje się w parach - rodzicielstwo to sprawa dwojga ludzi i każde z nich powinno być przygotowane do swojej roli w taki sam sposób. Ojciec również powinien uczestniczyć w tych zajęciach. Nowoczesny tata to ten obecny, świadomy i aktywny w swoim rodzicielstwie, dlatego nauka w szkole rodzenia przyda się każdej parze. Warto wybrać szkołę świadomie, razem z partnerką, przyglądając się programowi i czytając opinie w internecie. Dobra szkoła rodzenia uwzględnia i podkreśla rolę ojców podczas ciąży, porodu i wychowywania.
Zadanie na 17 tydzień ciąży
Przemyśl zrobienie odlewu gipsowego brzucha! To świetna pamiątka, którą można wykonać w ostatnim trymestrze ciąży i która nie kosztuje majątku. Gipsowe odlewy brzucha można robić również podczas baby shower ;)
Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 17 tygodniu ciąży
- Przez całą ciążę czeka Cię wiele decyzji - od tak błahych, jak wybór koloru przewodniego w pokoju dziecka, aż po niezwykle ważne, m.in. o bankowaniu krwi pępowinowej. Rób notatki wszystkich informacji, które wydają Ci się ważne,
- Już niedługo czeka Cię wybór szkoły rodzenia - już teraz możesz przejrzeć ofertę poszczególnych z nich,
- Pamiętaj o zdrowych tłuszczach w diecie,
17 tydzień ciąży - dowiedz się więcej
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista