24 tydzień ciąży, drugi trymestr - 22 tydzień od zapłodnienia

W macicy jest już ok. 500ml płynu owodniowego, to taki mały basen dla twojego maleństwa.

kalendarz ciąży dwudziesty czwarty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 24 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 24

24 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 6

24 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

W 24 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 16 tygodni (ok. 112 dni)

Waga dziecka: 600 g

Długość dziecka (CRL): 21 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Melon

Szósty miesiąc ciąży – 24 tydzień ciąży – 22 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 24 tygodniu ciąży?

Niestety na brzuchu mogą pojawić się dalsze rozstępy, są efektem szybkiego rozciągania się skóry. W macicy jest już ok. 500ml płynu owodniowego, to taki mały basen dla twojego maleństwa, które czuje się w nim jak „ryba w wodzie”.  Na tym etapie ciąży mogą pojawić się bóle krzyża, kłopoty z pęcherzem, zgaga i ogólne zmęczenie. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi w górę, powyżej poziomu serca. Unikaj sytuacji stresujących.

Zgaga w ciąży to uczucie palenia w przełyku, cofający się z żołądka pokarm powoduje to nieprzyjemne palenie. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest praktycznie nie do uniknięcia w ciąży, szczególnie daje się we znaki pod koniec ciąży, kiedy to ucisk macicy ma żołądek ją potęguje.

Rady na zgagę w ciąży

 • Jedz małe posiłki, za to często.
 • Jedz wolno i dokładnie, powoli przeżuwaj każdy kęs.
 • Wyłącz z diety potrawy gorące, pikantne, smażone i bardzo tłuste.
 • Po posiłku unikaj pozycji leżącej. Pospaceruj lub posiedź.
 • Pij mleko- pomaga zobojętnić kwasy żołądkowe.
 • Na zgagę pomaga majeranek. Łyżeczkę majeranku chwilę po żuj w ustach i połknij.
 • Jedz migdały
 • Nie noś obcisłych ubrań
 • Nie leż i nie spij na płasko.

Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży

Oczy dziecka leżą już blisko siebie z przodu twarzy, uszy są już na swoim ostatecznym miejscu po bokach głowy. Powieki są cały czas zrośnięte, mimo to pojawiły się już rzęsy. Dziecko jest coraz większe i nie ma już tyle miejsca na fikanie koziołków, co wcześniej. Dziecko jest bardzo świadome tego, co dzieje się z Tobą. Badania wykazały, że w wyniku twojego stresu dziecko też będzie zestresowane, a szczęśliwe, kiedy ty odczuwasz radość.  

Dziecko w 24 tygodniu ciąży waży około 530 gramów i mierzy 21 centymetrów (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)).

Ważne badania w 24 tygodniu ciąży

Pomiędzy 21-26 tydz. należy wykonać:

 • Badanie USG płodu,
 • Podstawową morfologię krwi i badanie moczu, które ocenią Twój stan zdrowia,
 • Badanie na przeciwciała odpornościowe - u kobiet z grupą krwi Rh(-),
 • Badanie w kierunku cukrzycy ciążowej (obciążenie glukozą),
 • Jeśli w I trymestrze wynik na toksoplazmozę był ujemny, należy powtórzyć teraz to badanie,

Dieta ciężarnej w 24 tygodniu ciąży

Twoje zapotrzebowanie energetyczne w II trymestrze ciąży jest większe o 300 kalorii w porównaniu do I trymestru. Dla kobiet regularnie uprawiających wysiłek fizyczny o średniej intensywności jest to ok. 2400-2800 kalorii. W zależności od tego, ile ćwiczysz - może to być więcej lub mniej. W ciągu trzech miesięcy II trymestru możesz przybrać na wadze do 6 kg. Jeśli już teraz przekroczyłaś tą liczbę oznacza to, że prawdopodobnie odżywiasz się nieprawidłowo - chyba, że jesteś w ciąży bliźniaczej lub intensywnie ćwiczysz.

Zwiększone zapotrzebowanie

Dbaj o różnorodną dietę, pełną warzyw i owoców, z naciskiem na białko, żelazo, zdrowe tłuszcze, wapń oraz jod i cynk. Końcówka II trymestru to czas, w którym poziom żelaza zaczyna gwałtownie spadać - będzie to widać na morfologii, możesz zrobić też dodatkowe badania na poziom ferrytyny i żelaza w organizmie. Sięgaj śmiało po napoje z pokrzywy, warzywa strączkowe, jaja i suszone morele. Dobrym źródłem żelaza jest czerwone mięso, ale odradza się go jeść ciężarnym – nie spożywaj go więcej niż raz tygodniowo.

Wskazówki

Zaczynasz mieć problemy ze zgagą w ciąży? To normalne w czasie ciąży. Żeby zmniejszyć przykre dolegliwości nie jedz ciężko, ani tłusto, sięgaj po migdały i przed snem pij szklankę chudego mleka, a do tego próbuj herbatek wspomagających trawienie, np. z kopru włoskiego. Staraj się też zaraz po posiłku nie leżeć na płasko - będzie to jedynie wzmagało dolegliwości.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawszerazem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 24 tygodniu ciąży

Zalety noszenia dziecka w chuście

Każdy rodzic nosi swoje dziecko, a chustonoszenie jedynie ułatwia ten proces. Nie jest to zresztą nowy wynalazek, bo kobiety w chustach nosiły swoje dzieci od wieków, zanim pojawiły się wózki, które początkowo były używane jedynie przez wyższe klasy, jako dowód statusu materialnego. Noszenie dzieci w chustach i specjalnych nosidłach ma wiele zalet - pozwala dziecku na bliskość z rodzicem, bezpieczną obserwację otoczenia, a jemu pozostawia wolne obie ręce. Dobra pozycja w chuście pozwala na rozwój kręgosłupa i bioderek, pomaga w kolkach i podczas ząbkowania, wspiera aktywne rodzicielstwo, zasłania podczas karmienia piersią w miejscu publicznym. Jeśli chcemy spróbować, warto wybrać dobrą chustę (najlepsze dla początkujących i najbardziej uniwersalne są chusty tkane, o długości przeciętnie 4,6 metra, bawełniane o splocie krzyżowym) i porozmawiać z doradcą chustowym, który pokaże nam, w jaki sposób prawidłowo nosić dziecko w chuście - ważne jest, aby dziecko zachowało pozycję tzw. fizjologicznej żabki. To gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia malucha.

Rady dla przyszłego taty

Pierwsza pomoc dla noworodka

Życie jest nieprzewidywalne, dlatego znajomość zasad pierwszej pomocy przedmedycznej dla noworodków i małych dzieci jest konieczną wiedzą dla obojga rodziców. Warto wybrać się na specjalistyczny kurs poświęcony tej tematyce, ale jeśli z różnych powodów nie możecie tego zrobić, samemu zagłębić temat. Jak zachować się w przypadku SIDS, zadławienia przedmiotem, drgawek podczas gorączki, zatrzymania akcji serca, poparzeń? Musisz to wiedzieć, zanim maluch się urodzi - od tego zależy jego życie.

Zadanie na 24 tydzień ciąży

Pomyśl o wyprawce dla siebie - nie tylko maluch potrzebuje nowych rzeczy na swój start. Nie wszystkie rzeczy możesz kupić od razu - np. stanik do karmienia najlepiej kupić w ostatnim miesiącu ciąży lub nawet po, jak ustabilizuje Ci się laktacja. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 24 tygodniu ciąży

 • Staraj się dbać o siebie i zmniejszać przykre dolegliwości ciąży,
 • Twój poziom żelaza będzie gwałtownie spadać - zastanów się, w jaki sposób naturalnie zwiększyć jego podaż w diecie,
 • Wykonaj badanie obciążenia glukozą, które sprawdzi, czy masz problemy z cukrzycą ciążową - to częsta dolegliwość kobiet ciężarnych, która mija zaraz po porodzie,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia