8 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 6 tydzień od zapłodnienia

Możesz już powoli kupować luźniejsze ubrania, macica właśnie w tym tygodniu znacznie się powiększać a ubrania mogą stać się bardziej obcisłe w tali.

kalendarz ciąży ósmy tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 8 tygodniu ciąży 

Tydzień ciąży: 8

8 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 2

8 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 32 tygodnie, czyli ok. 224 dni

Długość malucha (CRL): 1,5 cm

Obrazowa wielkość dziecka w 8 tygodniu ciąży: Poziomka

Drugi miesiąc ciąży – 8 tydzień ciąży – 6 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 8 tygodniu ciąży?

Możesz już powoli kupować luźniejsze ubrania, macica właśnie w tym tygodniu znacznie się powiększać a ubrania mogą stać się bardziej obcisłe w tali, choć brzuszka jeszcze nie widać. Zaczynasz powoli przybierać na wadze, choć w pierwszych tygodniach ciąży zdarza się, że tracisz kilka kilogramów.

Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży

Na rozwijających się kończynach dziecka zaczynają różnicować się malusieńkie paluszki. Malutkie ręce zginają się już w łokciach i nadgarstkach. Twarz zaczyna nabierać wyrazu. Rozwijają się zewnętrzne części uszu pojawia się czubek nosa i górna warga. Nad szeroko rozstawionymi oczami zaczynają rosnąć powieki. Układ pokarmowy dziecka rozwija się w szalonym tempie, jelita są tak długie, że nie mieszczą się w maleńkim brzuszku dziecka i część z nich wsuwa się do pępowiny.

Ważne badania w 8 tygodniu ciąży

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać badania:

 • Potwierdzające Twoją grupę krwi i Rh,
 • Wykluczające obecność przeciwciał odpornościowych,
 • Pokazujące Twój stan zdrowia: morfologię krwi i badanie moczu,
 • Cytologiczne i badanie na czystość pochwy (może je wykonać położna),
 • W kierunku VDRL (kiła), HIV i HCV, toksoplazmozy i różyczki,
 • Kontrolne u lekarza stomatologa,

Dieta ciężarnej w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży dbaj o zdrową dietę i pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego. Jeśli Twoje wyniki badań (przede wszystkim morfologia i badanie moczu) są niepokojące, skonsultuj je z lekarzem i zastanów się, co możesz zmienić. Również wynik wizyty u dentysty nie powinien pozostać bez wpływu na Twoje odżywianie - jeśli masz wrażliwe zęby, pamiętaj o tym komponując jadłospis.

Zwiększone zapotrzebowanie 

 • Kwas foliowy w diecie ciężarnej - suplementuj kwas foliowy, który aż w 75% zapobiega powstania wady cewy nerwowej u płodu w I trymestrze.
 • Pozostałe, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.

Wskazówki

Prawidłowa waga w ciąży ma wpływ na Twoje zdrowie jak również na zdrowie i rozwój Twojego maleństwa. Dbaj o to by Twoje posiłki były różnorodne i bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj w ciąży należy jeść dla dwojga a nie jeść za dwoje - to znacząca różnica. Zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wzrasta jedynie o ok. 300-500 kcal dziennie i to dopiero od II trymestru ciąży. W ciąży nie da się nie przytyć, warto jednak byś kontrolowała przyrost masy ciała. 

Źródła składników odżywczych dla kobiety w ciąży

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze w towarzystwie witaminy C, która zapewnia przyswajalność).

Ważny temat na 8 tydzień ciąży

Trening mięśni dna miednicy w ciąży

Ćwiczenia mięśni Kegla należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej od samego początku ciąży. Dobrze wyćwiczone sprawiają, że poród jest łatwiejszy i mniej bolesny, zmniejsza się ryzyko nacięcia krocza podczas porodu oraz nietrzymania moczu po porodzie - dolegliwości, która dotyczy większości ciężarnych. Mięśnie kegla to te same, którymi wstrzymujesz strumień moczu. Ćwicz codziennie zaciskając je w różnych sytuacjach - np. podczas stania w kolejce na pocztę czy jeździe tramwajem. Pamiętaj jedynie, aby nie robić tego podczas oddawania moczu, bo może to grozić infekcją.

Rady dla przyszłego taty

Książki dla przyszłych ojców

Istnieje wiele książkowych pozycji, które są must-havem dla przyszłych ojców. Jeśli lubisz czytać i czujesz się niepewnie w nowej roli jako tata, mogą rozwiać wiele Twoich wątpliwości. Pozycje takie jak „Być mężem i ojcem” i „Rodzic jako przywódca stada” Jaspera Juula czy „Jak być wystarczająco dobrym tatą” Michała Nazarewicza to dobry początek w Twojej bibliotece.

Zadanie na 8 tydzień ciąży

Przemyśl zakup książki pamiątkowej o ciąży - takie książeczki są wydawane nie tylko na pierwsze lata życia dziecka, ale również na ten wyjątkowy okres, jakim jest ciąża. Jeśli chciałabyś mieć taką pamiątkę to jest to dobry moment, żeby o niej pomyśleć. Możesz tez w zwykłym notesie utworzyć rodzaj pamiętnika ciąży - zapisując codziennie ile ważysz jak się czujesz, jakie dolegliwości ci doskwierają, luźne przemyślenia, Cytaty. Wklejać fotki czy z wydruki z wizyt na USG.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 8 tygodniu ciąży

 • Pamiętaj, że do 10 tygodnia ciąży musisz wykonać szereg podstawowych badań, które określą Twój stan zdrowia na tym etapie.
 • Wybierz lekarza prowadzącego, jeśli nie zrobiłaś tego do tej pory,
 • Przemyśl swoją dietę i odżywiaj się zdrowo, a do tego koniecznie odstaw wszystkie używki!
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia