Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Trymestr pierwszy

Zobacz w oseskowym kalendarzu ciąży, jak tydzień po tygodniu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i co dzieje się na kolejnych tygodniach ciąży.
Sprawdź, jak zmienia się ciało ciężarnej kobiety i jak przebiega ciąża w poszczególnych tygodniach ciąży.

Obowiązkowe czynności w I trymestrze

  • Wizyta u ginekologa. Umów się na nią przed 10 tygodniem ciąży. Pamiętaj, że jeżeli chodzisz do lekarza w ramach NFZ, to nie on musi wykonać USG. W ramach państwowej opieki medycznej przysługują ci trzy takie badania, pierwsze najczęściej wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży.
  • Badania. Lekarz musi wypisać ci skierowanie na całą masę badań. Morfologia, badanie moczu, grupa krwi oraz czynnik Rh, cytologia, przeciwciała przeciwko anty Rh, WR, HBs, HCV, anty-TPO, kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Ginekolog powinien zaproponować również testy wykrywające wirusa HIV w organizmie. Zostaniesz także zważona, a położna zmierzy ci ciśnienie.
  • Badanie prenatalne. W istocie nie polega ono na zbadaniu genów, a jedynie na ocenie rozwoju płodu i ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Musisz je wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży – jest bardzo ważne, więc wybierz lekarza z doświadczeniem, operującego na stosunkowo nowym aparacie USG.

Zalecane czynności w I trymestrze

  • Test Pappa. Nazywany jest testem podwójnym i służy do określenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych. Polecany jest szczególnie kobietom po 35 roku życia – wówczas ryzyko wystąpienia takich chorób u dziecka jest większe. Wykonuje się go między 11 a 14 tygodniem ciąży, badanie polega na pobraniu próbki krwi, która odsyłana jest do laboratorium. W niektórych przypadkach (wiek powyżej 35 roku życia, złe wyniki innych badań, choroby w rodzinie) badanie może być refundowane.

Do rozważenia w I trymestrze

  • Biopsja kosmówki. Jeżeli nieinwazyjne, wymienione powyżej badania wskażą na podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka chorób genetycznych, warto rozważyć poddanie się biopsji kosmówki. To badanie polegające na pobraniu przez szyjkę macicy bądź przez powłoki brzusznej fragmentu kosmówki błon płodowych. Materiał zostaje poddany badaniom genetycznym w laboratorium. To metoda, która obarczona jest ryzykiem poronienia (1-2%).
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista