20 tydzień ciąży, drugi trymestr - 18 tydzień od zapłodnienia

Wyraźnie widać, że jesteś w ciąży. Talia rozciągnęła się, a macica wypchnęła brzuszek do przodu.

kalendarz ciąży dwudziesty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 20 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 20

20 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 5

20 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

W 20 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 20 tygodni (ok. 140 dni)

Waga dziecka: 300 g

Długość dziecka (CRL): 16 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Banan

Piąty miesiąc ciąży – 20 tydzień ciąży – 18 tydzień od zapłodnienia

W dwudziestym tygodniu ciąży wyraźnie widać, że jesteś w ciąży. Talia rozciągnęła się, a macica wypchnęła brzuszek do przodu. Twój pępek się uwypuklił. Niestety mogą pojawić się brązowe lub czerwone linie na skórze brzucha, to rozstępy.  Powiększająca się macica uciska płuca, żołądek i nerki, co powoduje niestrawność i potrzebę częstego oddawania moczu. Na skutek ucisku macicy na odbytnicę mogą pojawić się hemoroidy.

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy mogą swędzieć i krwawić podczas wypróżniania. Pojawiają się na skutek ucisku macicy na odbytnicę. Dobre rady by ich uniknąć i zminimalizować dolegliwości jeśli się pojawią:

 • Spaceruj
 • Unikaj stania i siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas.
 • Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry
 • Nie zakładaj nogi na nogę, i nie podkurczaj nóg.
 • Kontroluj przybieranie na wadze w ciąży.
 • Unikaj zaparć, jedz dużo warzyw i owoców. Dużo pij nie mniej niż 2l dziennie niegazowanych płynów najlepiej by była to woda.
 • Nie napinaj się w czasie wypróżniania

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

Skóra dziecka nie jest już taka cieniutka, składa się z czterech warstw a gruczoły łojowe rozpoczynają wydzielać maź płodową. Jest to tłusta substancja stanowiąca ochronę dla delikatnej skóry płodu przed zmacerowaniem. Maź przyczepia się do lanugo (meszka płodowego).

W 20 tygodniu ciąży twojemu dziecku rosną włosy na głowie i paznokcie u nóg. Twoje maleństwo ma już działające wszystkie zmysły. Jego ciałko jest wrażliwe na dotyk, poza czubkiem głowy i bocznymi powierzchniami ciała, co chroni je przed bólem podczas przeciskania się przez kanał rodny podczas porodu.

Dziecko reaguje na światło docierające przez powłoki brzuszne. Słyszy twój głos, bicie twojego serca, dźwięki dochodzące z zewnątrz jego wygodnego mieszkanka.

Dziecko w 20 tygodniu ciąży ma 15-17 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży ok. 260 gramów.

Ważne badania w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie:

 • Podstawowej morfologii krwi,
 • Ogólnego badania moczu,
 • Badania czystości pochwy (poproś o nie lekarza lub położną prowadzącą ciążę)
 • Cytologię, jeśli z jakiegoś powodu nie zrobiłaś jej wcześniej,

Dieta ciężarnej w 20 tygodniu ciąży

W II trymestrze nadal pamiętaj o odpowiedniej dawce witaminy D i jodu, bo mimo że zapotrzebowanie na niego spadło, nadal oba składniki są ważne w diecie. Witamina D, nazywana witaminą słońca, jest w naszym klimacie ciężej dostępna ze względu na pogodę - jej suplementacja jest więc praktycznie koniecznością, nie tylko w ciąży. Warto też przyjmować jod w ilości 150 mg dziennie - wspomaga rozwój mózgu płodu.

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży rośnie zapotrzebowanie na białko, wapń i żelazo - utrzyma się ono aż do ostatnich dni ciąży. Ważne są również zdrowe tłuszcze dla rozwoju mózgu płodu, dlatego śmiało sięgaj po orzechy, ryby morskie i oleje roślinne. To czas intensywnego rozwoju dziecka, potrzebujesz więc codziennie szeregu witamin - zadbaj o różnorodną i zdrową dietę.

Wskazówki

Morfologia już pokazała, że masz problem z żelazem? Pomyśl o napojach z pokrzywy, które świetnie uzupełniają niedobory na ten składnik. Warto wybrać ten dobrej jakości i pić minimum szklankę dziennie tego napoju - zobaczysz, jak wyniki szybko Ci podskoczą!

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat na 20 tydzień ciąży

Wychowanie w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Co warto o nim wiedzieć?

Rodzicielstwo Bliskości to termin opracowany przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, opisujący fundamenty jednego z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem - na długo przed tym, zanim pojawiły się poradnikowe sposoby wychowania. Przez krytyków nazywane „wychowaniem bezstresowym”, jest szeroko komentowane przez wielu rodziców. Zachęcamy Cię do poznania fundamentów rodzicielstwa bliskości, aby móc podjąć świadomą decyzję - nie taką, czy zgadzasz się ze wszystkimi filarami tego nurtu, ale taką, która pozwoli Ci brać z niej to, co uważasz za wartościowe i jednocześnie odrzucać to, z czym się nie zgadzasz. Będąc rodzicem cały czas musisz podejmować trudne decyzje dotyczące Twojej rodziny - niezależnie od tego, co postanowisz, warto świadomie podejść do każdego tematu.

Rady dla przyszłego taty

Relacje z innymi - bądź wsparciem

Kobiety wielokrotnie skarżą się, zarówno podczas ciąży, jak i już w macierzyństwie, na swoje relacje z innymi osobami, przede wszystkim z najbliższą rodziną. Wiecznie pouczająca mama, wywyższająca się teściowa czy znajomi, którzy nie respektują prawa ciężarnej do odpoczynku czy nie przejmując się odmowami, dotykają jej brzucha- wszystkie te sytuacje wpływają negatywnie na jej samopoczucie. Wesprzyj przyszłą mamę jako partner i wskaż granice, którą znajomi i rodzina nie mogą przekroczyć.

Zadanie na 20 tydzień ciąży

Pomyśl o dodatkowych zajęciach w trakcie ciąży - może to być nie tylko joga czy aqua aerobik, ale np. zajęcia z szycia dla mam, malowanie czy kino. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 20 tygodniu ciąży

 • Pomyśl o dodatkowych zajęciach dla kobiet ciężarnych, jeśli Wasz budżet może pozwolić sobie na taki wydatek,
 • Pamiętaj o odpowiedniej dawce jodu w diecie,
 • Dowiedz się, jak unikać hemoroidów - bolesnej dolegliwości, która niestety spotyka wiele ciężarnych,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia