5 ważnych zasad gdy karmisz butelką niemowlaka

Choć wydaje się prostsze niż karmienie piersią, w praktyce wymaga o wiele więcej ostrożności i wiedzy.

karmienie butelką

Podstawowy dylemat rodziców najczęściej ogranicza się do wyboru butelki do karmienia (koniecznie bez BPA!) i mleka w proszku. Przy okazji umyka nam jednak wiele istotnych zasad oraz zagrożeń…

Butelka dla dziecka musi myć czysta

Każda nowa butelka dla dziecka i smoczek muszą być przed pierwszym użyciem wysterylizowane (wygotowane min. przez pięć minut). Przed każdym następnym karmieniem powinny być dokładnie umyte, płynem do mycia naczyń lub specjalnym detergentem, a raz na jakiś czas, zwłaszcza w pierwszym półroczu życia dziecka warto butelkę ze smoczkami wysterylizować raz jeszcze.

Mleko w butelce dla niemowlaka musi być:

Każdorazowo należy przygotować świeże mleko o odpowiedniej temperaturze, którą mama zawsze powinna skontrolować. Nie poleca się podgrzewania mleka w mikrofali, bo podgrzewa ona miejscowo i niektóre łyki mogą być parzące. Lepszym sposobem jest podstawienie butelki pod kran z gorącą wodą. Raz przygotowany napój nie powinien leżeć dłużej niż dwie godziny w temperaturze pokojowej. Nauczmy się też obserwować kiedy i ile wypija nasze dziecko – to pozwoli przygotowywać odpowiednio mniejsze porcje.

Pozycja noworodka i małego dziecka w trakcie karmienia butelką

I mamie, i dziecku musi być wygodnie. Specjaliści polecają, aby zachować kontakt wzrokowy z maluszkiem, co nie tylko pomaga prawidłowemu karmieniu butelką, ale też wzmacnia więź z rodzicami. Idealnie, gdy dziecko nachylone jest pod kątem 45 stopni, a jego dolna część tułowia spoczywa na kolanach osoby karmiącej. Niemowlę nie powinno pić z butelki do karmienia na leżąco, bo zwiększa to ryzyko próchnicy i infekcji uszu.

Odpowiednie karmienie butelką niemowlaka 

Podczas karmienia butelką smoczek musi być zawsze wypełniony mlekiem, aby dziecko nie ssało niepotrzebnie powietrza, które powoduje potem wzdęcia. Warto też robić przerwy i podnosić maluszka do pozycji pionowej, aby mogło mu się odbić. Jeśli dziecko się krztusi, należy wymienić smoczek do butelki na taki o mniejszym przepływie. Jeśli się denerwuje, może to oznaczać, że mleko nie cieknie odpowiednio szybko.

Gdy smoczek się zassie, należy lekko odciągnąć kącik ust dziecka i pozwolić powietrzu wlecieć do butelki. Zatkane smoczki można delikatnie wydusić czystą ręką a następnie spłukać pod gorącą wodą.

Czego nie należy robić karmiąc butelką

  • Zostawiać dziecka samego z butelką – grozi to zadławieniu.
  • Podgrzewać resztek mleka z poprzedniego karmienia – niebezpieczeństwo zatrucia pokarmowego.
  • Używać butelek i smoczków, które są mocno porysowane i zużyte.
  • Rozmrażać mleka z piersi w mikrofali – tracimy tym samym cenne wartości odżywcze.
  • Zmuszać dziecka do picia, gdy zaczyna odwracać głowę od butelki.
  • Pozwalaj dziecku spać z butelką mleka w buzi – zwiększa to ryzyko próchnicy ząbków.
Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia