9 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 7 tydzień od zapłodnienia

Twoje piersi stają się pełniejsze, włosy rzadziej się przetłuszczają, na twarzy mogą pojawić się krosty lub przeciwnie, twoja cera będzie wręcz promieniała blaskiem.

kalendarz ciąży dziewiąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 9 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 9

9 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 2

9 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 31 tygodni (ok. 217 dni)

Waga malucha: 4 gramy

Długość malucha (CRL): ok. 2-3 cm

Obrazowa wielkość dziecka w 9 tygodniu ciąży: Wisienka

Drugi miesiąc ciąży – 9 tydzień ciąży – 7 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 9 tygodniu ciąży?

Twój brzuszek może być już lekko powiększony. Twoje piersi stają się pełniejsze, włosy rzadziej się przetłuszczają, na twarzy mogą pojawić się krosty lub przeciwnie, twoja cera będzie wręcz promieniała blaskiem. 

W okresie ciąży, biust przyszłej mamy staje się pełniejszy, czasem zmienia rozmiar nawet o dwa trzy numery. Skóra na biuście jest delikatna i łatwo się rozciąga. Jak dbać o piersi w ciąży

Od czasu do czasu w pochwie może pojawiać się gęsta wydzielina, biała lub lekko żółta jest to zjawisko naturalne, noś wkładki higieniczne, aby zachować higienę tak ważną w tym okresie.  Gdybyś w wydzielinie zaobserwowała krew zgłoś się do lekarza. Przyczyny krwawienia w ciąży

Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży

Oczy dziecka są dobrze rozwinięte jednak nadal daleko od siebie osadzone. Powoli rozwijają się mięśnie. Nadal rozwijają się kończyny – rączki kształtują się szybciej niż nóżki, powoli zanika ogon. Paluszki połączone są ze sobą błoną jak u żabki. Serce dzieli się na przedsionki i komory.

Długość dziecka wynosi ok. 22-30 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) a maleństwo waży około 4 gramów. 

Ważne badania w 9 tygodniu ciąży

Jesteś w 9 tygodniu! Pamiętaj, że do 10 tygodnia ciąży należy wykonać:

 • Badanie wskazujące Twoją grupę krwi i Rh,
 • Badanie potwierdzające lub wykluczające obecność przeciwciał,
 • Podstawową morfologię krwi i badanie moczu,
 • Cytologię i badanie czystości pochwy,
 • Badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, VDRL (kiła), HIV i HCV,
 • Odwiedzić stomatologa i rozpocząć leczenie, jeśli będzie konieczne,

Dieta ciężarnej w 9 tygodniu ciąży

Masz problemy z nudnościami i wymiotami w ciąży? To normalny objaw, ale uwzględnij go w swojej diecie. Nie tylko unikając zapachów i żywności, która powoduje te przykre dolegliwości, ale i dbając, aby Tobie i Twojemu maluchowi nie zabrakło niczego, co wartościowe. Spadek wagi, o ile nie miałaś nadwagi przed ciążą, nie jest niczym dobrym - dbaj o siebie.

Zwiększone zapotrzebowanie

 • Kwas foliowy w diecie ciężarnej - przyjmuj 0,4 mg kwasu foliowego w suplementach, a dodatkowo sięgaj po zdrowe źródła tego kwasu w diecie.
 • Inne, ważne składniki: kwasy tłuszczowe DHA, jod, witamina D3, żelazo.

Wskazówki

Picie dużej ilości wody mineralnej jest dobre dla Twojego organizmu nie tylko w ciąży. Jeśli do tej pory miałaś z tym problem, czas zmienić ten nawyk na lepszy. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu już teraz - możesz wypijać zawsze minimum 1,5 litra w pracy lub zainstalować specjalną aplikację, która będzie Ci przypominała o konieczności picia.

Wspominaliśmy Ci już o super produktach, które powinnaś jeść. Jednym z nich jest quinoa, czyli komosa ryżowa, nazywana złotem lub skarbem Inków. To prawdziwe bogactwo aminokwasów i pierwiastków takich jak magnez, żelazo, potas i wapń. A do tego nie zawiera glutenu i jest pyszna ;)

Źródła składników odżywczych dla kobiet w ciąży 

 • Kwas foliowy - soczewica czerwona, ciecierzyca, szparagi, szpinak, brokuły, fasola, buraki
 • Kwasy tłuszczowe DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Jod - sól himalajska, jogurt naturalny, sól morska, fasolka szparagowa, biała fasola
 • Żelazo - czerwone mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze w towarzystwie witaminy C, która zapewnia przyswajalność)

Ważny temat na 9 tydzień ciąży

Uczucia w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

W czasie ciąży przechodzimy przez huśtawkę emocji, które są wywołane nową sytuacją oraz hormonami i procesami, które zachodzą w naszych ciałach. Nie może to być usprawiedliwieniem na złe traktowanie naszych najbliższych, więc warto przyglądać się tym uczuciom, rozumieć je i mieć do nich dystans. Może to być np. lęk, nadmierna potrzeba akceptacji u partnera, uczucie rozbicia i nieumiejętności poradzenia sobie z nową sytuacją. Staraj się być dobra dla siebie i swojego malucha - pamiętaj, że złe emocje udzielają się także jemu. Dbaj o siebie, pozwalaj sobie od czasu do czasu na ciążowe zachcianki, zdrowo się odżywiaj, dużo śpij i staraj się oswoić z uczuciami, które będą się pojawiać.

Rady dla przyszłego taty

Ważne badania w ciąży - wydrukuj listę na lodówce

Ciąża to czas, w którym Twoja partnerka częściej niż zwykle będzie odwiedzać lekarza i wykonywać różne badania. Wspomóż ją, nie tylko pamiętając o konieczności poszczególnych

wizyt, ale i w miarę potrzeb i możliwości podwożąc ją na badania. Szczególnie ważne jest to w przypadku morfologii wykonywanej na czczo - ciężarna może czuć się słabo, warto więc udzielić jej wsparcia, jakiego potrzebuje.

Zadanie na 9 tydzień ciąży

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o sporcie w ciąży - aktywność fizyczna jest bardzo ważna w tym okresie, ale I trymestr jest bardzo wrażliwy. Szczególnie, jeśli wcześniej nie byłaś zbyt aktywna. Ginekolog rozwieje Twoje wątpliwości. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 9 tygodniu ciąży

 • To ostatni moment na wykonanie szeregu badań w ciąży - jeśli nie masz ich już za sobą, koniecznie wybierz się do lekarza,
 • Zastanów się, kiedy chcesz poinformować o ciąży pracodawcę. Jeśli masz ciężką fizycznie lub stresującą pracę, nocne zmiany lub z innego powodu jej kontynuacja może zagrozić ciąży, warto o tym porozmawiać jak najwcześniej
 • Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę o wszelkich wątpliwościach dotyczących ciąży,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia