35 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 33 tydzień od zapłodnienia

Zapewne dokucza ci zgaga, to zmora prawie każdej ciężarnej w ostatnich tygodniach ciąży.

kalendarz ciąży trzydziesty piąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 35 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 35

35 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 8

35 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

Do porodu pozostało: ok. 5 tygodni (ok. 35 dni)

Waga dziecka: 2,5 kg

Długość dziecka (CRL): 45 cm

Obrazowa wielkość dziecka: duża sałata lodowa

Ósmy miesiąc ciąży – 35 tydzień ciąży – 33 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 35 tygodniu ciąży?

Skóra na twoim brzuchu jest zapewne napięta i może swędzieć. Smaruj brzuch kremem przeznaczonym dla kobiet ciężarnych lub naturalnymi nierafinowanymi olejami np olejem kokosowym lub oliwa z oliwek, to powinno złagodzić tę dolegliwość. Zapewne dokucza ci zgaga, to zmora prawie każdej ciężarnej w ostatnich tygodniach ciąży. Jedz mało a często, po jedzeniu nie kładź się na płasko. Pij dużo niegazowanej butelkowanej wody. Skonsultuj się z lekarzem, jaki preparat możesz przyjmować na zgagę. Dokuczać może ci też krwawienie z dziąseł w ciąży. Myj zęby miękką szczoteczką kilka razy dziennie i używaj płynu do płukania jamy ustnej, by nie namnażały się bakterie.

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

Twoje maleństwo zapewne czuje się ściśnięte, jego naturalna aktywność została ograniczona przez niewielką ilość miejsca jak mu pozostała. Cały czas trwa odkładanie tkanki podskórnej, zapewni ona ochronę przed utratą ciepła, po narodzinach.

Dziecko w trzydzietym piatym tygodniu ciąży waży ok. 2500g i ma ok. 33 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)).

Ważne badania w 35 tygodniu ciąży

Między 33 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać:

 • Morfologię krwi i badanie ogólne moczu
 • Badanie czystości pochwy, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców,
 • Antygen HBs
 • Ponownie wykonać badania w kierunku VDRL i HCV

Dieta ciężarnej w 35 tygodniu ciąży

Jesteś już w 35 tygodniu ciąży - mamy nadzieję, że jesteś zadowolona ze swojego dotychczasowego sposobu odżywiania w ciąży. Dalej rozszerzaj swoją wiedzę o zdrowym odżywianiu i obiecaj sobie solennie, że tak samo dobrze będziesz się odżywiać po zakończonych 9 miesiącach ciąży. Pamiętaj o naszych superfoods - czy wiesz, że należy do nich np. dynia, której 10 mg aż siedmiokrotnie pokrywa zapotrzebowanie na witaminę A? Do tego zawiera magnez, wapń czy potas. Innym polskim superfoods jest miód czy żurawina. Jedz je do woli!

Zwiększone zapotrzebowanie

Białko, żelazo, omega 3, DHA, witaminy i minerały - potrzebujesz niemal wszystkiego, żeby zapewnić maluchowi stabilny rozwój. Ważny jest jod, cynk, magnez, wapń oraz witaminy A, D, C oraz te z grupy B. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o suplementach.

Wskazówki

Magnez jest bardzo ważny w diecie ciężarnej. I choć kiedy myślimy o nim, pierwszym produktem, który pewnie przychodzi nam na myśl, jest gorzka czekolada, to trzeba wiedzieć, że nie jest ona wcale najlepszym jego źródłem. Aż 50% zapotrzebowania dziennego na ten składnik zapewnia dobrej jakości woda mineralna (210 mg magnezu), dalej na liście plasuje się kasza gryczana, szpinak, pestki dyni, szczaw, botwina, quinoa i biała fasola. Dbaj o dobrą podaż magnezu w diecie, a nocne skurcze nie będą Cię dotyczyć.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
 • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 35 tygodniu ciąży

Osoba towarzysząca przy porodzie - mąż, mama, doula?

Wybór osoby towarzyszącej przy porodzie to bardzo osobista sprawa dla każdej kobiety i rodziny. Niektóre przyszłe mamy chcą rodzic samodzielnie, inne nie wyobrażają sobie tej chwili bez wsparcia męża, mamy czy siostry. I wielu przyszłych ojców chce być obecnych przy porodzie własnego dziecka - niektórzy natomiast, wręcz przeciwnie - odmawiają uczestnictwa w tym wydarzeniu. Niezależnie od Twojej decyzji koniecznie zapytaj o chęć udziału osobę, z którą chcesz rodzic. W porodzie może towarzyszyć Ci również położna lub doula.

Rady dla przyszłego taty

Rola partnera przy porodzie: Spakuj plecak do porodu

Partner w porodzie nie jest tragarzem, ale to po Twojej stronie leży panowanie nad rzeczami, spakowanie ich do samochodu, przeniesienie do szpitala i wyciąganie ich w razie potrzeby podczas całego porodu. Dlatego dokładnie znaj zawartość walizki na poród i miej też swój, podręczny plecak z ważnymi rzeczami - jedzeniem, piciem i ubraniem na zmianę dla Ciebie. Wiedz również, gdzie są dokumenty partnerki. Możecie przygotować osobny worek ze wszystkimi rzeczami, które będą potrzebne na poród - m.in. akcesoriami do masażu czy do kąpieli. Wszystko to możesz zapakować do samochodu już wcześniej, np. tydzień przed planowanym terminem rozwiązania.

Zadanie na 35 tydzień ciąży

Spisz numery doradcy laktacyjnego i położnej środowiskowej - miej te numery w telefonie jeszcze przed porodem, żeby potem nie szukać nerwowo polecanego specjalisty. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 35 tygodniu ciąży

 • Pamiętaj o wszystkich ważnych badaniach na koniec ciąży. Wiele z nich, np. grupę krwi, musisz zabrać ze sobą na porodówkę,
 • Jeśli jeszcze nie spakowałaś torby na poród, warto podejść do tego tematu. To ostatni dzwonek na ostatnie zakupy wyprawkowe,
 • Spisz ważne numery, zostaw klucze bliskim i poinstruuj ich, co mają robić, kiedy przyjdzie wielki dzień,

35 tydzień ciąży - dowiedz się więcej

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia