Kalendarz ciąży - drugi trymestr ciąży

Zobacz w kalendarzu ciąży, jak tydzień po tygodniu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i co dzieje się w drugim trymestrze ciąży.
Sprawdź, jak zmienia się ciało ciężarnej kobiety i jak przebiega ciąża w drugim trymestrze.

Obowiązkowe czynności w II trymestrze

  • Wizyty u ginekologa. W trakcie drugiego trymestru ciąży powinnaś odwiedzić ginekologa minimum trzykrotnie. Między 15 a 20 tygodniem ciąży należy wykonać badanie krwi. Ponadto, lekarz wystawi ci skierowanie na badanie moczu, a jeżeli wcześniej igG w badaniu na obecność przeciwciał toksoplazmozy było ujemne, to należy badanie powtórzyć. Lekarz powinien zbadać cię także palpacyjnie, na fotelu.
  • Badanie poziomu cukru we krwi, czyli test obciążenia glukozą. Wykonuje się go między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, polega bowiem na wypiciu co najmniej 50 g glukozy, co wielu przyszłym mamom sprawia kłopot. Zabierz ze sobą cytrynę!
  • USG połówkowe. To bardzo ważne badanie, oceniające rozwój dziecka. Lekarz sprawdza budowę serca i innych narządów, ilość wód płodowych, ułożenie łożyska i inne. Należy przeprowadzić je między 21 a 26 tygodniem ciąży, przy czym najdokładniejsze wyniki uzyskuje się między 21 a 22 tygodniem.

Zalecane czynności w II trymestrze

  • Test potrójny. To badanie badające poziom stężenia gonadotropiny, estriolu oraz alfafetoproteiny. Nieprawidłowe wartości mogą wskazywać na zwiększone prawdopodobieństwo występowania wad u dziecka. Test jest nieinwazyjny.

Do rozważenia w II trymestrze ciąży

  • Amniopunkcja. W przypadku, gdy badanie nieinwazyjne wskażą na podwyższone ryzyko wystąpienia u dziecka wad, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem amniopunkcji. Badanie polega na nakłuciu igłą worka owodniowego i pobraniu płynu do badania. Niestety, w tym przypadku istnieje 1%-we ryzyko poronienia.
  • Wybór szkoły rodzenia. To już czas, w którym warto zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia i wykonać kilka telefonów celem uzyskania najważniejszych dla nas informacji.
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista