4 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 2 tydzień od zapłodnienia

W tym tygodniu oczekujesz pojawienia się miesiączki, możesz odczuwać pewne objawy ciąży zbliżone do przedmiesiączkowych jak np. obrzmienie i tkliwość piersi czy rozdrażnienie.

kalendarz ciąży czwarty tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży – 4 tydzień ciąży – 2 tydzień od zapłodnienia

Czy jestem w ciąży?

Aby mieć pewność czy jesteś w ciąży wykonaj test krwi, da on jednoznaczną odpowiedź. Blastocysta wydziela hormon ciążowy (gonadotropinę kosmówkową HCG), który pojawia się właśnie we krwi. Inne wczesne ojawy ciąży >>

W tym okresie badanie domowym testem ciążowym może nie dać jednoznacznej odpowiedzi. Test wykonaj najlepiej z moczu po nocnym śnie, wtedy stężenie HCG jest największe. Jeśli jesteś w ciąży zapewne ciągle chce ci się siusiu. Odpowiedzialny za to jest właśnie hormon ciążowy, który m.in. doprowadza do przekrwienia narządów miednicy, co z kolei objawia się potrzebą częstego oddawania moczu w małych ilościach. Możesz tez czuć się zmęczona a nawet senna, to z kolei zasługa progesteronu.

Mity na temat płodności i sposobów na zajście w ciąże

Kiedy zamiast „Co tu począć?” zadajesz sobie pytanie jak to zrobić, prawdopodobnie Wasze starania o dziecko trwają już jakiś czas i zastanawiasz się, czy są jakieś złote środki, tricki czy ludowe sposoby, które Ci to ułatwią. Dlatego w tym tygodniu opowiemy o najcześciej pojawiających się mitach związanych z płodnością. Co nie pomoże Ci zajść w ciążę?

Jeśli chcesz mieć dziecko, uprawiaj seks tylko w dni płodne

To mit - żywotność plemników w ciele kobiety wynosi 6 dni. Jeśli zrobisz to jedynie w dzień owulacji, możesz nie trafić w odpowiedni czas, przez co zmniejszasz swoje szansę na ciążę. Nie ograniczaj się więc tylko do dni płodnych, choć oczywiście, musisz zwracać na nie uwagę.

Nie możesz karmić piersią, jeśli chcesz zajść w drugą ciążę

Ta metoda antykoncepcji niestety często zawodzi młode mamy - do niedawna uważano, że prolaktyna, hormon mamy karmiącej, powoduje tzw. niepłodność laktacyjną. Jest to jednak nieprawda, co potwierdza wiele mam, które zaszły w ciążę podczas karmienia piersią swojego malucha.

Aby móc zajść w ciążę, trzeba mieć orgazm

Orgazm nie gwarantuje zajścia w ciążę, tak samo jak jego brak nie sprawi, że jest to niemożliwe - przyjemność nie ma tutaj nic do rzeczy. I choć niektórzy przekonują, że skurcze, które odczuwa kobieta podczas orgazmu przesuwają nasienie dalej w kierunku dróg rodnych i ułatwiają poczęcie, raczej należy włożyć te teorie między bajki.

W zajściu w ciążę pomagają uniesione nogi czy świeca po stosunku

Niestety, zdecydowanie uważane jest to za mit, a żadne akrobacje nie pomagają w zajściu w ciążę. Nie jest też udowodnione, że łatwiej o zapłodnienie w konkretnych pozycjach seksualnych, np. w pozycji klasycznej. Nie zaszkodzi jednak, jeśli po stosunku poleżysz jeszcze chwilę z partnerem i poświęcicie sobie czas, zamiast od razu biec do łazienki. 

Tylko wiek kobiety ma znaczenie

Im kobieta jest starsza, tym ma mniejsze szanse na zajście w ciążę - spadek zaczyna się w okolicach 20 roku życia. Jednak nie dotyczy to tylko kobiet. Im mężczyzna jest starszy, tym jego nasienie jest gorszej jakości. Poza wiekiem na poczęcie ma wpływ również styl życia, niektóre choroby, leki, używki oraz stres.

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

Blastocysta zaczyna przeradzać się w zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek, z których powstaną trzy różne typy tkanek. Z warstwy wewnętrznej zwanej endodermą rozwiną się min. płuca, układ pokarmowy, trzustka i wątroba. Z warstwy środkowej zwanej mezodermą powstanie min. szkielet, mięśnie, naczynia krwionośne, serce i nerki. Z warstwy zewnętrznej zwanej ektoderma powstanie min. skóra, włosy, szkliwo zębów i układ nerwowy.

Czwarty tydzień ciąży - sprawdź teraz

Badania w ciąży 

Kiedy powiedzieć o ciąży

Mdłości i wymioty w ciąży 

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia