Od tego tygodnia powinnaś mieć często mierzone ciśnienie krwi, ma to na celu uchwycenie objawów ewentualnego zatrucia ciążowego.
Informacje podstawowe o 31 tygodniu ciąży
Tydzień ciąży: 31
31 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 7
31 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3
W 31 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 9 tygodni (ok. 63 dni)
Waga dziecka: 1,6 kg
Długość dziecka (CRL): 28 cm
Obrazowa wielkość dziecka: ananas
Siódmy miesiąc ciąży – 31 tydzień ciąży – 29 tydzień od zapłodnienia
Jak się czuje kobieta w 31 tygodniu ciąży?
Od trzydziestego pierwszego tygodnia powinnaś mieć często mierzone ciśnienie krwi, ma to na celu uchwycenie objawów ewentualnego zatrucia ciążowego. Jesteś w ciąży, kup ciśnieniomierz i mierz regularnie ciśnienie. Dlaczego? Dzięki samokontroli szybko ustalisz początki nadciśnienia, które może być groźne dla Ciebie i Twojego dziecka. Ruchliwość twojego maleństwa może sprawiać ci ból.
Poród rodzinny to niezwykłe przeżycie dla obojga rodziców, ale tylko wtedy, gdy oboje jesteście na to zdecydowani. Jeśli którekolwiek z was ma wątpliwości, co do rodzinnego porodu, nie przekonujcie się na siłę, uszanujcie uczucia drugiej strony. Pamiętaj, że o obecność w czasie porodu możesz poprosić mamę, ciocię lub przyjaciółkę.
Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży
Płuca dziecka są już właściwie gotowe do samodzielnego oddychania. A to, dlatego, że w rozwiniętych pęcherzykach płucnych rozwijają się komórki nabłonkowe, które wydzielają surfaktant, substancję, która chroni pęcherzyki płucne przed zapadaniem, co umożliwi prawidłowe oddychanie dziecka po porodzie.
Dziecko w 31 ptygodniu ciąży waży ok. 1600g i ma ok. 28 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))
Ważne badania w 31 tygodniu ciąży
Między 27 a 32 tygodniem ciąży dobrze jest wykonać:
- Morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
- Powtórzyć badanie na przeciwciała odpornościowe (dla wszystkich kobiet),
- Wykonać badanie USG oceniające rozwój płodu
Dieta ciężarnej w 31 tygodniu ciąży
Notuj na bieżąco swoją wagę i pamiętaj, żeby nie urosnąć za bardzo - w III trymestrze zdarza się nam zajadać stresy, a to nie jest dobra droga. Kiedy czujesz się już ociężała, tym bardziej zwracaj uwagę na jakość posiłków. Pilnuj, żeby jeść niewielkie porcje co 3 godziny, nawadniaj się, staraj się być aktywna fizycznie i wzmacniać mięśnie przed porodem. Dzięki temu dolegliwości ciężarnych będą Ci mniej dokuczać, a sam poród będzie łatwiejszy.
Zwiększone zapotrzebowanie
W III trymestrze ciąży pamiętaj cały czas o białku, żelazie, zdrowych tłuszczach, witaminach i minerałach. Ważny jest jod, cynk, magnez, wapń oraz witaminy A, D, C oraz te z grupy B.
Wskazówki
Jarmuż to kolejny must-have w diecie i ważna pozycja na liście superfoods. Jest skarbnicą wartości odżywczych, takich jak błonnik, białko, żelazo, cynk, magnez czy fosfor. Już szklanka zaspokaja 90% zapotrzebowania na witaminę C i A oraz niemal 400-600% na witaminę K. Jedz go na surowo, jako czipsy lub jako składnik obiadów np. w formie pesto.
Źródła
- Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
- Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
- Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
- Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
- Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
- Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
- Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie
Ważny temat w 31 tygodniu ciąży
Poród w wodzie - czy warto go brać pod uwagę?
Poród w wodzie ma wiele zalet - ciepła woda rozluźnia mięśnie, przez co poród jest mniej bolesny i ma szybszy przebieg. Immersja wodna może towarzyszyć Ci jedynie podczas wczesnej fazy skurczów lub aż do narodzin dziecka do wody. Nie bój się, że stanie mu się krzywda - w końcu do tej pory mieszkał w ciepłej wodzie, jest więc to dla niego bardziej naturalne przejście, niż poród tradycyjną metodą. Niestety, istnieją przeciwskazania do porodu w wodzie - kobieta rodząca w ten sposób musi być zdrowa - nie może mieć m.in chorób układu krążenia, infekcji, łożyska przodującego czy nadciśnienia. Jeśli decydujesz się na poród w wodzie warto wynająć położną, która specjalizuje się w tego rodzaju porodach.
Rady dla przyszłego taty
Wybór fotelika samochodowego i sposoby jego montażu
Wybór i montaż fotelika samochodowego to zazwyczaj zadanie Panów - koniecznie więc musisz zagłębić ten temat i podjąć najlepszą możliwą decyzję dla swojej rodziny. Warto się dowiedzieć, co to są crashtesty, co oznacza skrót RWF, ISOFIX czy ADAC, przeczytaj też kilka dobrych tekstów o wyborze fotelika - od tego zależy bezpieczeństwo Twojego dziecka w samochodzie. Niestety, dobrego fotelika nie kupimy za 300-400 zł, trzeba więc przyszykować domowy budżet na taki wydatek. Pamiętaj, że fotelik kupujemy i montujemy przed porodem. Dziecka nie można przewozić na kolanach, podwyższeniu czy w chuście.
Zadanie na 31 tydzień ciąży
Jeśli boli Cię kręgosłup i dolny odcinek pleców, możesz nie tylko poprosić o masaż partnera - co powiesz na masaż w SPA? To świetny relaks, na który warto się wybrać np. z mamą lub przyjaciółką.
Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 31 tygodniu ciąży
- Zadbaj o swoją relację z partnerem - ciąża to ważny moment również dla niego,
- Jak Ci idzie przygotowanie wyprawki dla maluszka? Jeśli masz już wszystkie ciuszki, pamiętaj o ich wypraniu i wyprasowaniu,
31 tydzień ciąży - dowiedz się więcej
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista