Sponsorowany
Jakie są przyczyny powstawania odparzeń pieluszkowych?
Odparzenie pieluszkowe to problem, którego źródła mogą być różne. Co do zasady, mówi się raczej o czynnikach ryzyka niż o jego konkretnych przyczynach. Otóż okazuje się, że na odparzenie pieluszkowe wyjątkowo mocno narażone są dzieci urodzone na długo przed planowanym terminem porodu, czyli wcześniaki. Na jego rozwój wpływ mają także okres ząbkowania oraz niektóre infekcje, zwłaszcza te o charakterze nawracającym. Antybiotykoterapia, zwłaszcza ta długotrwała również nie pozostaje bez znaczenia dla powstawania odparzenia pieluszkowego. Może narazić odporność niemowlęcia na szwank.(1) Warto zaznaczyć, że skóra niemowlęcia sama w sobie jest wyjątkowo wrażliwa oraz skłonna do podrażnień. Ponadto, kontakt z moczem działa na nią negatywnie, prowadząc do zaczerwienienia. Naprawdę nietrudno wówczas o odparzenie pieluszkowe.
Co sprzyja powstawaniu odparzeń u niemowlęcia?
Odparzenie pieluszkowe powstaje zdecydowanie częściej u tych niemowląt, u których zbyt rzadko zmieniana jest pieluszka. Zawarty w moczu amoniak szybko doprowadza wówczas do pojawienia się uciążliwych dla dziecka dolegliwości. Dlatego też, nie powinno zwlekać się ze zmianą pieluchy dłużej niż dwie-trzy godziny. Błędem, który może narazić niemowlę na odparzenie pieluszkowe jest także zakładanie mu zbyt obcisłej pieluszki bądź pampersa. Niewłaściwie dopasowany rozmiar sprawia, że materiał boleśnie ociera skórę niemowlęcia i nie zapewnia należytego przepływu powietrza.(2) Powstawaniu odparzeń sprzyja też niewłaściwy skład stosowanych kosmetyków czy chusteczek do higieny okolic intymnych. Dlatego też, wszelkie preparaty do pielęgnacji skóry niemowlęcia muszą być wybierane starannie.
Czym są odparzenia pieluszkowe u niemowląt?
Odparzenie pieluszkowe przybiera najczęściej postać intensywnie podrażnionej skóry. Nie jest ono niczym innym jak efektem długiego kontaktu niemowlęcego naskórka z substancjami, które znajdują się w wydzielinach takich jak mocz czy kał. Może ono przybierać różną postać, w zależności od tego, z jakim stopniem nasilenia objawów ma się do czynienia.
Jak objawiają się odparzenia pieluszkowe?
Odparzenie pieluszkowe manifestuje się najczęściej poprzez zaczerwienienie w okolicach intymnych dziecka. Na skórze widoczne są również oznaki podrażnienia, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do pojawienia się opuchlizny czy obrzęku. Niemowlę dotknięte tym problemem będzie najprawdopodobniej marudne i płaczliwe. Wszystko to z uwagi na to, że odparzenia pieluszkowe są odpowiedzialne za bolesność, a także za świąd oraz pieczenie.(3) W skrajnych przypadkach, gdy odparzenia zostaną zaniedbane, na skórze może dojść do pojawienia się pęcherzy, a nawet owrzodzeń.
Jak można leczyć odparzenia pieluszkowe?
W leczeniu odparzeń pieluszkowych zastosowanie znajdują przede wszystkim preparaty do stosowania zewnętrznego, także te na receptę. Mają one postać maści oraz kremów, które należy aplikować na podrażnioną skórę niemowlęcia. Jeżeli odparzenie zostało poważnie zaniedbane, konieczne może jednak okazać się użycie preparatów do stosowania ogólnego. Mają one za zadanie zapobiec poważnym zakażeniom.
Jak pielęgnować skórę dotkniętą odparzeniem pieluszkowym?
Jeżeli skóra dziecka została dotknięta odparzeniem pieluszkowym, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Skóra niemowlęcia powinna zostać dokładnie, ale i delikatnie oczyszczona. Najlepiej wykorzystać do tego celu preparat bazujący na łagodnych substancjach myjących. Silnie działające detergenty mogą bowiem doprowadzić do nadmiernego odwodnienia skóry. Ważne jest również to, aby użyć preparatu o właściwościach kojących i regenerujących. Godny polecenia może okazać się Sudocrem. Znajdujące się w nim substancje aktywne, takie jak chociażby lanolina i tlenek cynku, wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Preparat ten może znaleźć zarówno zastosowanie terapeutyczne, jak i profilaktyczne.(4)
Bibliografia:
(1)Skóra A., Pieluszkowe zapalenie skóry, Manager Apteki 2016, 7, s.43-44
(2)https://leki.pl/poradnik/co-na-odparzenia-u-noworodka/
(3)Wilmont A., Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012, s.272-274
(4)https://uroda.medonet.pl/cialo/problemy-i-choroby-skorne/odparzenia-przyczyny-objawy-leczenie-odparzen/yp41644#leczenie-odparzen