22 tydzień ciąży, drugi trymestr - 20 tydzień od zapłodnienia

Maleństwo ma już komplet neuronów w mózgu, dzięki którym poznaje własne ciało i jego otoczenie.

kalendarz ciąży dwudziesty drugi tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 22 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 22

22 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 5

22 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

W 22 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 18 tygodni (ok. 126 dni)

Waga dziecka: 450 g

Długość dziecka (CRL): 19 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Mango

Piąty miesiąc ciąży – 22 tydzień ciąży – 20 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 22 tygodniu ciąży?

W Twoim organizmie znacznie wzrosła ilość osocza, co prowadzi do rozrzedzenia krwi i powoduje fizjologiczną niedokrwistość ciężarnych (anemia), jest to zjawisko całkowicie normalne. Na podstawie wyników badań krwi lekarz zdecyduje czy będziesz musiała przyjmować preparaty z żelazem by uzupełnić jego niedobory i uniknąć anemii. W dwudziestym drugim tygodniu ciąży lekarz zapewne zleci ci również bardzo ważne badanie USG, tzw. połówkowe. Badanie to sprawdzi czy wszystkie narządy Twojego dziecka rozwijają się prawidłowo, przede wszystkim czy jego serduszko rozwija się prawidłowo.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

Choć trudno w to uwierzyć w 22 tygodniu ciąży dziecko ma już komplet neuronów w mózgu, dzięki którym poznaje własne ciało i jego otoczenie. Najszybciej rozwijającym się zmysłem jest dotyk. Dziecko dotyka swoją twarz, głaszcze nóżki, brzuszek, szarpie za pępowinę.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży paznokcie dziecka są już niemal całkowicie wykształcone i cały czas rosną. Pamiętaj by w torbie do szpitala mieć dla maluszka specjalne rękawiczki na dłonie, by się nie podrapał. Lekarze zalecają by nie obcinać noworodkowi paznokci zaraz po porodzie ze względu na ryzyko skaleczenia, które może spowodować zakażenie.

Dziecko w 22 tygodniu ciąży ma około 19 cm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i wazy 350 gramów

Ważne badania w 22 tygodniu ciąży

Pomiędzy 21-26 tygodniem dobrze jest zrobić następujące badania:

 • USG płodu (poproś o nie lekarza)
 • Badanie moczu i podstawową morfologię krwi,
 • Badanie na przeciwciała - tylko u kobiet z krwią Rh(-),
 • Badanie na stężenie glukozy w kierunku cukrzycy ciążowej, tzw. test obciążenia glukozą
 • Badanie w kierunku toksoplazmozy, o ile wcześniejsze badanie pokazało wynik ujemny,

Dieta ciężarnej w 22 tygodniu ciąży

Pamiętaj, że odżywianie w ciąży rządzi się swoimi prawami, a obok nakazów są też i zakazy - różnorodna dieta to jedno, ale pamiętaj również o tym, czego nie możesz jeść. Pod żadnym pozorem nie pij nawet najmniejszej ilości alkoholu, którego picie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla Twojego dziecka. Zrezygnuj również z kawy, papierosów, napojów energetyzujących, serów pleśniowych, surowego mięsa czy owoców morza. Nie przesadzaj również z kalorycznością produktów.

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży rośnie zapotrzebowanie na białko, wapń i żelazo oraz na zdrowe tłuszcze, niezbędne dla rozwoju mózgu płodu. To czas intensywnego rozwoju dziecka, potrzebujesz więc codziennie szeregu witamin, mikro i makroelementów - zadbaj o różnorodną i zdrową dietę.

Wskazówki

Masz problemy z zaparciami w ciąży? Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody mineralnej, wzbogać dietę o błonnik, suszone owoce i produkty z pełnego przemiału. Zrezygnuj ze wszystkich ciężkich potraw, bo to właśnie one Ci szkodzą. Pamiętaj, że zaparcia w ciąży mogą prowadzić do problemów z hemoroidami, które w ciąży są dość powszechne - lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego walcz o lekkostrawne posiłki już teraz.

Źródła  

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 22 tygodniu ciąży

Co to jest BLW i dlaczego warto się nim zainteresować?

BLW czyli Baby-Led Weaning to sposób rozszerzania diety niemowląt po 6 miesiącu życia, które zamiast karmienia łyżeczką i przygotowania dziecku papek i zupek, pozwala dziecku od początku na samodzielne żywienie i wybór tego, co chce jeść. Pozwala to na rozwój zdolności manualnych, zmniejsza ryzyko zadławienia, daje dziecku możliwość samemu poznawać smaki i faktury jedzenia, cieszyć się wspólnymi posiłkami ( bez wmuszania, samolocików i jedzenia bezsmakowych papek dla niemowląt) oraz zmniejsza ryzyko, że dziecko będzie niejadkiem. Tak przynajmniej twierdzą zwolennicy tej metody. Wymaga ona zaufaniu dziecku, że sam może decydować, kiedy jest głodne i na co ma ochotę. Warto znać ten skrót i zainteresować się tą metodą.

Rady dla przyszłego taty

Pomyśl o finansach

Sfera finansowa jest ważną kwestią w czasie Waszej ciąży i po narodzinach - dlatego porozmawiaj o nich ze swoją partnerką. Przemyślcie nie tylko kwestię wyprawki i związanych z nią kosztów. To dobry moment na zastanowienie się nad przyszłością rodziny, dodatkowym ubezpieczeniem na życie, budowaniem poduszki bezpieczeństwa na wszelki wypadek czy po prostu założeniem konta dla przyszłego członka rodziny, na które będziecie co miesiąc odkładać pewną sumę pieniędzy. Takie rozmowy to inwestycja w spokojną przyszłość.

Zadanie na 22 tydzień ciąży

Pomyśl o sesji ciążowej - to doskonała pamiątka, która uwieczni ten moment Waszego życia. Koniec 2 trymestru to dobry czas na tego typu sesje. 

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 22 tygodniu ciąży

 • Poszukaj fotografa na sesję brzuszkową,
 • Jeśli masz problem z zaparciami, przyjrzyj się swojej diecie,
 • Powoli czas na kolejne badania ciążowe,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia