15 tydzień ciąży, drugi trymestr - 13 tydzień od zapłodnienia

Najwyższy czas pomyśleć o ubraniach ciążowych, bo zapewne nieźle się już zaokrągliłaś.

kalendarz ciąży piętnasty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 15 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 15

15 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 4

15 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 2

Do porodu pozostało: ok. 25 tygodni (ok. 175 dni)

Waga dziecka: 60 g

Długość dziecka (CRL): 10 cm

Obrazowa wielkość dziecka: Małe jabłko

Czwarty miesiąc ciąży – 15 tydzień ciąży – 13 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 15 tygodniu ciąży?

Najwyższy czas pomyśleć o ubraniach ciążowych, bo zapewne nieźle się już zaokrągliłaś. W tym tygodniu na Twoim brzuch może pojawić się ciemna linia - linea negra - biegnąca od pępka do spojenia łonowego, piegi i pieprzyki też mogą troszkę ściemnieć – nie martw się te zmiany wracają do normy po porodzie. Gdy pomacasz swój brzuch, powinnaś wyczuć dno powiększającej się macicy ok. 6-7 cm poniżej pępka.

Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży

Skóra dziecka jest cienka i przezroczysta.  Na paluszkach zaczynają kształtować się linie papilarne. Rozwinięte mięśnie pozwalają zginać ręce w łokciach i nadgarstkach, zaciskać dłonie w piąstki. Dziecko jest ruchliwe. Włosy na głowie i brwiach ciemnieją, jeśli dziecko w genach ma zapisane ciemne włosy to mieszki włosowe właśnie zaczynają wytwarzać ciemny barwnik. Szpik rozpoczyna produkcje krwinek. To ty dostarczasz tlen dziecku, poprzez łożysko, do którego krew dopływa tętnicami a odpływa pępowiną.

Dziecko w 15 tygodniu ciąży mierzy ok. 93-103 mm (mierząc od czubka głowy do pupy tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL)) i waży około 50 gramów.

Ważne badania w 15 tygodniu ciąży

Pomiędzy 15-20 tydz. ciąży dobrze jest wykonać następujące badania:

 • Podstawową morfologii krwi i ogólne badania moczu,
 • Badania czystości pochwy
 • Cytologię, o ile nie była wykonywana wcześniej

Dieta ciężarnej w 15 tygodniu ciąży

W II trymestrze ciąży Twoje zapotrzebowanie kaloryczne rośnie o ok. 300 kalorii - wykorzystaj ten zwiększony limit na kolejny zdrowy posiłek, a nie na białą bułkę z dżemem. W II trymestrze dziecko intensywnie rośnie, potrzebuje więc całego spektrum ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta jest naprawdę ważna, bo to inwestycja w zdrowie Twojego malucha, o którą możesz zadbać już teraz. I zrobisz to z przyjemnością, poczujesz się lepiej i zaczniesz pięknieć w ciąży. Jeśli lekarz Ci nie zabronił, w II trymestrze możesz rozpocząć aktywność fizyczną – w połączeniu ze zdrową dietą da Ci ona energię, która pozwoli przenosić góry!

Zwiększone zapotrzebowanie

W II trymestrze ciąży rośnie zapotrzebowanie na białko, wapń i żelazo, którego powoli zacznie brakować. Ważne są również zdrowe tłuszcze dla rozwoju mózgu płodu. Wzrasta również zapotrzebowanie na witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę A - wszystkie są niezbędne małemu organizmowi do rozwoju. Dbaj więc o różnorodną i zdrową dietę.

Wskazówki

W ciąży potrzebujesz różnorodnych kwasów tłuszczowych - nie tylko wspomnianych już DHA, ale i omega 3 i omega 6. Dobrym źródłem tłuszczów są orzechy (najlepiej włoskie i migdały) i oleje, np. olej lniany, którego wystarczy dodawać do zimnych potraw np.: sałatki. Zdrowe tłuszcze zawierają też jajka. Dbaj o obecność dobrych tłuszczy w diecie, nie tylko przy pomocy suplementów.

Źródła

 • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
 • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
 • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
 • Tłuszcze DHA - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
 • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
 • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 15 tygodniu ciąży

Naturalna pielęgnacja niemowlęcia - wstęp do wyprawki

Pewnie nie możesz się doczekać, aż zaczniecie kupować wyprawkę - a może już masz nawet pierwsze zakupy za sobą? Najgorszy okres dla Twojej ciąży minął, masz nową energię, więc już wkrótce będzie czas na gromadzenie tych wszystkich rzeczy, które przydadzą Ci się dla nowego członka rodziny. Stwórz sobie pierwszą listę wyprawkową, ale pamiętaj o zdrowym rozsądku. Czy wiesz, że do pielęgnacji noworodka nie potrzebujesz tych wszystkich kremów i zasypek? Tak naprawdę w pierwszym okresie życia najlepiej używać jedynie kilku kropli dobrego oleju do kąpieli (np. kokosowego lub ze słodkich migdałów) i tyle… Maleństwo nie potrzebuje żadnych środków do mycia (praktycznie się nie brudzi, poza pupą, którą przemywasz za każdym razem), ani mnóstwa zasypek. Postaw na minimalizm i naturalne podejście do pielęgnacji.

Rady dla przyszłego taty

Męskie zadania: Zabezpiecz dom przed narodzinami dziecka

Przed narodzinami dziecka warto zadbać o różne rzeczy, na które potem nie będzie czasu. Może to być na przykład dorobienie dodatkowych kluczy - przed porodem warto dać je wszystkim, którzy będą mogli np. zadbać o Waszego pupila podczas nieobecności. Potem dodatkowa para przyda się, kiedy dziecko będzie chować Wasze rzeczy w różnych nieprzewidzianych miejscach. Warto też przymocować do ścian meble, odmalować pokój, zabezpieczyć kontakty czy np.: zrobić miejsce na dodatkowe rzeczy, ukryć część zanim przyjdzie do raczkowania. Dobrze jest zrobić też przegląd samochodu.

Zadanie na 15 tydzień ciąży

Cały tydzień oglądaj seriale. Bez limitu! To rozkaz ;) Szczególnie, jeśli czujesz się zmęczona I trymestrem ciąży. Postaw na komedie - niech maluch w Twoim brzuchu też się pośmieje ;)

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 15 tygodniu ciąży

 • W II trymestrze ciąży będzie rozpierać Cię energia - to z reguły najlepszy okres w całej ciąży. Przed Tobą zakupy wyprawkowe, możliwe, że już jesteś na zwolnieniu lekarskim. Odpoczywaj po trudach I trymestru!
 • W II trymestrze możesz jeść o 300 kalorii więcej, niż w poprzednim. Wykorzystaj dobrze ten zwiększony limit.
 • Na następne badania masz czas do 20 tygodnia, więc spokojnie możesz jeszcze poczekać.
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia