2 tydzień ciąży, pierwszy trymestr

Chciałbyś chłopca czy dziewczynkę? Płeć twojego dziecka zależy wyłącznie od plemnika a właściwie od chromosomów.

kalendarz ciąży drugi tydzień ciąży

Zaplanować płeć dziecka. Chciałabyś chłopca czy dziewczynkę?

Płeć twojego dziecka zależy wyłącznie od plemnika a właściwie od chromosomów. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, natomiast plemnik X lub Y. Dziewczynkę urodzisz, gdy jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik z X, a chłopca, jeśli plemnik zawiera chromosom Y.  Plemniki, w zależności do tego, jaki chromosom zawierają różnią się żywotnością. Plemnik z X odpowiedzialny za poczęcie dziewczynki jest wolniejszy, większy i żyje dłużej niż Y. Wg jednej z teorii, aby począć dziewczynkę należy współżyć często do kliku dni przed owulacją, aby począć chłopca powinno współżyć się w dniu owulacji lub tuż po niej i nie za często.

Największa szansa na zajście w ciążę?

W środku cyklu około 14 dnia, masz największa szansę by zajść w ciążę. Wzrost temperatury co najmniej o 0,5C powinien wskazywać owulację. Jajeczko czeka już w odpowiednim miejscu na zapłodnienie. Jeśli w tym czasie będziesz współżyć jest szansa, że jeden z milionów plemników wygra wyścig. Mimo iż w wyścigu tym bierze udział nawet 300 mln plemników, tylko kilkaset dociera do jajeczka. Tylko jednemu z nich uda się przeniknięcie przez ochroną otoczkę jajeczka.

Drugi tydzień ciąży - tak powstaje człowiek

W momencie zapłodnienia w jajeczku zachodzą zmiany chemiczne, które uniemożliwiają wyniknięcie innemu plemnikowi. Ciało plemnika rozpuszcza się, a jego jądro zawierające materiał genetyczny stapia się z jądrem komórki jajowej. Zapłodnione jajeczko rozpoczyna przemieszczenie się wzdłuż jajowodu do macicy w tym czasie dzieli się na kilkadziesiąt komórek. Powstała grupa komórek swoim wyglądem przypomina owoc morwy, dlatego też dostała łacińską nazwę tego owocu – morula i zmieściłaby się na łebku od szpilki.

Dieta w ciąży

Rozwijające się w Tobie maleństwo otrzymuje wszystkie składniki odżywcze za pośrednictwem Twojej krwi, dlatego tak ważne jest, co jesz. Przestrzegaj zasady by zdrowo się odżywiać a nie dużo, tak byś odpowiednio przybrała na wadze. Pamiętaj też o tym by pić dużo niegazowanej wody-około 2,5 do 3 litrów w ciągu doby.

Przygotuj się do ciąży

Planujecie ciąże i staracie się o dziecko? Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę (najlepiej nawet kilka miesięcy przed) i dbaj o siebie. Warto, żebyście zrobili badania profilaktyczne, aby wykluczyć różne choroby, które mogą być przeszkodą w czekających Was miesiącach.

Jeśli to Wasze pierwsze dziecko, przemyślcie wcześniej swoją sytuację: Czy jesteście gotowi na zostanie rodzicami? Czy macie stabilną sytuację finansową i oszczędności pozwalające na zapewnienie dziecku wszystkiego, co dla niego dobre? Czy macie stałą pracę? Warto przemyśleć wszystkie te czynniki - najlepiej jeszcze zanim będziecie starać się o dziecko. 

Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu na osesek.pl

W naszym kalendarzu ciąży chcieliśmy zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje o ciąży tydzień po tygodniu, abyś na bieżąco wiedziała, co zmienia się w Twoim organizmie i jak rośnie Twoje maleństwo przez wszystkie trymestry ciąży.

Każdy tydzień ciąży, począwszy od 5 (wtedy właśnie dowiadujesz się, że jesteś w ciąży!) to zbiór informacji o rozwoju płodu, zmianach w Twoim ciele, niezbędnych badaniach czy diecie ciężarnej oraz szereg przydatnych faktów dla Ciebie oraz ojca dziecka.

Wierzymy, że korzystanie z naszego kalendarza ciąży będzie nie tylko przyjemne, ale i pozwoli Ci lepiej przygotować się do ciąży. W każdym tygodniu podzieliliśmy się również linkami, które rozszerzają różne tematy dotyczące ciąży, porodu i macierzyństwa - mamy nadzieję, że znajdziesz w nich kopalnię wiedzy!

Pierwsze objawy ciąży

Mdłości w ciąży to pierwszy symptom, który przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o pierwszych objawach ciąży. Nie musi on jednak wystąpić i nie występuje u wszystkich kobiet, dlatego nie można się sugerować jedynie wymiotami. Pierwsze oznaki ciąży mogą się pojawić już 10 dni po zapłodnieniu. Poza brakiem miesiączki, która jest najczęstszym impulsem do wykonania testu ciążowego, może to być brak apetytu, bolesność piersi, wrażliwość na zapachy czy podwyższona temperatura. Ostatecznie jednak ciążę może potwierdzić jedynie lekarz. 

Drugi tydzień ciąży - warto przeczytać

Jak zaplanować płeć dziecka

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Dieta w ciąży

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia