1 tydzień ciąży, pierwszy trymestr

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, możesz bez recepty w aptece kupić test owulacyjny, który pomoże określić, kiedy masz największą szanse na zajście w ciążę.

kalendarz ciąży pierwszy tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży – Pierwszy tydzień ciąży

Jeszcze nie jesteś w ciąży, właśnie masz okres. Wiek płodu liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, kiedy mówi się ze jesteś w czwartym tygodniu ciąży twoje maleństwo tak naprawdę ma dopiero ok. 2 tygodni.

Przygotowanie organizmu do ciąży

Macica, w cyklu menstruacyjnym, co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Pierwszy dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu. Krwawienie ma miejsce, gdy endometrium – wyściółka macicy się złuszcza. W jednym z dwóch jajników około 5 dnia cyklu komórka jajowa zaczyna dojrzewać w wypełnionym płynem woreczku zwanym pęcherzykiem Graafa. Mniej więcej w 14 dniu, przy cyklach regularnych 28-dniowych, pęcherzyk jest dojrzały, pęka i uwalnia jajeczko. Pozostałość po pęcherzyku staje się ciąłem żółtym, które jest odpowiedzialne za wytwarzanie progesteronu, hormonu, który będzie odgrywał bardzo ważną rolę w przystosowaniu Twojego organizmu do ciąży, jeśli nastąpi zapłodnienie.

Jeśli planujesz ciążę, pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego i prowadź zdrowy tryb życia. Jak przygotować się do ciąży sprawdź tu >>

Jak obliczyć dni płodne

Cykl owulacyjny a staranie się o dziecko

Musi dojść do owulacji, aby było możliwe poczęcie dziecka. Kobiecy cykl owulacyjny trwa około miesiąca, ale szansa na zapłodnienie jest możliwa teoretycznie jedynie przez ok. 5 dni. Nic więc dziwnego, że znajomość cyklu jest tak ważna dla par starających się o ciążę. Jak obliczyć dni płodne? Jakie są objawy owulacji i jak obliczyć jej termin? 

Jakie są objawy owulacji?

Niektóre kobiety bez żadnego problemu potrafią wskazać moment swojego jajeczkowania. Zazwyczaj ocena odbywa się na podstawie pojawienia się lekkiego bólu w podbrzuszu, przypominającego trochę ból miesiączkowy lub pojawienie się drobnego plamienia na bieliźnie. Owulację może zwiastować również zwiększona ilość śluzu w pochwie. Ważnym sygnałem może być także podwyższona temperatura. Jeśli jednak nie należysz do kobiet, które potrafią wskazać, kiedy mają owulację lub boisz się, że Twoja intuicja Cię zawiedzie, możesz skorzystać z testów owulacyjnych, możliwych do kupienia w każdej aptece bez recepty.

Jak obliczyć termin owulacji?

Jeśli Twój cykl menstruacyjny jest regularny, czyli zawsze trwa tą samą liczbę dni (np. 28 dni), to łatwo Ci będzie obliczyć orientacyjny termin owulacji. Występuje ona zazwyczaj w 14. dzień cyklu, licząc od pierwszego dnia krwawienia, a dni płodne przypadają odpowiednio na 12. do 16. dnia cyklu. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy Twój cykl miesiączkowy jest nieregularny - wtedy niestety nie zostaje nam nic innego, jak obserwacja własnego organizmu.

Kalendarz dni płodnych pomoże sprawdzić w jakim okresie cyklu jesteś i kiedy masz największe szanse aby zajść w ciążę. Oblicz dni płodne tu >>

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, możesz bez recepty w aptece kupić test owulacyjny, który pomoże określić, kiedy masz największą szanse na zajście w ciążę. Gdy komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika, żyje przez ok. 17 godzin Na szczęście plemniki mają dłuższą żywotność: do 3 dni. Dlatego do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po zbliżeniu.

Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia. Sprawdź jakie są objawy ciąży tu >>

Pierwszy tydzień ciąży - warto przeczytać

Więcej seksu to lepsze plemniki

Jak zaplanować płeć dziecka

Jak przygotować się do ciąży

Wczesne objawy ciąży fakty i mity

Kwas foliowy dlaczego jest taki ważny 

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia