5 tydzień ciąży, pierwszy trymestr - 3 tydzień od zapłodnienia

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na co wskazuje min brak miesiączki koniecznie umów się do lekarza by to potwierdzić.

kalendarz ciąży piąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o piątym tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 5

5 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 2

5 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 1

Do porodu pozostało: ok. 35 tygodni  czyli ok. 245 dni

Długość malucha (CRL): 2 mm

Obrazowa wielkość dziecka: Ziarno sezamu

Drugi miesiąc ciąży – 5 tydzień ciąży – 3 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 5 tygodniu ciąży?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na co wskazuje min brak miesiączki koniecznie umów się do lekarza by to potwierdzić. Twoja ciąża będzie liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ta data na karcie ciąży oznaczona jest symbolem OM.

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

Zarodek przybiera kształt litery C, dlatego bywa pieszczotliwie nazywany fasolką. Pojawiają się zawiązki kończyn oraz narządów wewnętrznych: płuc, tchawicy, nerek oraz trzustki. Tworzy się cewa nerwowa przypominająca swoim kształtem rurkę, z której rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy. Utworzyły się już pęcherzyki mózgowe. Tworzą się pierwsze podstawowe naczynia krwionośne. Tam gdzie będą nogi w chwili obecnej widoczne jest ogon, który niedługo zniknie. Pojawiają się zawiązki narządów słuchu i wzroku.

Ważne badania w 5 tygodniu ciąży:

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać:

  • Badanie na grupę krwi i Rh,
  • Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych,
  • Podstawową morfologię krwi i ogólne badanie moczu,
  • Badanie cytologiczne i badanie na czystość pochwy,
  • Badania w kierunku VDRL, HIV i HCV,
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM i IgG) i różyczki
  • Odwiedzić stomatologa

Dieta ciężarnej w 5 tygodniu ciąży

Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, czas na suplementację kwasu foliowego, który jest najważniejszy dla rozwoju malucha w tym okresie. Lekarz, który potwierdzi ciążę, z pewnością poradzi Ci regularną suplementację tego pierwiastka. Warto również zrezygnować z wszelkich używek - alkoholu, papierosów czy mocnej kawy. Nie planowałaś ciąży i do tej pory zdarzało Ci się przesadzać na imprezach? Nie przejmuj się, nie zaszkodziłaś dziecku.

Zwiększone zapotrzebowanie:

Kwas foliowy - badania wykazały, że przyjmowanie 4 mg kwasu foliowego codziennie przed zapłodnieniem (minimum 1 miesiąc przed) i przez I trymestr ciąży zmniejsza aż o 75% ryzyko powstania wad rozwojowych u dziecka. Wybierz się więc do apteki po taki preparat lub ogólny suplement dla kobiet w ciąży.

Kwas foliowy znajduje się głównie w zielonych warzywach, takich jak szparagi, brokuły i sałaty, w owocach cytrusowych i drożdżach. Mimo wszystko jest to składnik, na którego zapotrzebowanie w ciąży ciężko pokryć wyłącznie z diety, dlatego zalecana jest suplementacja.

Ważny temat na 5 tydzień ciąży

Jak i kiedy poinformować o ciąży?

Ciąża potwierdzona? Pewnie nie możesz się doczekać, aż poinformujesz o tym fakcie rodzinę i przyjaciół. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić - szczególnie, kiedy już wiecie na 100%, że spodziewacie się potomka. Niektóre pary informują o tym fakcie od razu, inne czekają nawet do zakończenia I trymestru - nie tylko dlatego, że pierwsze miesiące ciąży są bardzo wrażliwe i łatwo o poronienie, ale i dlatego, że przez ten okres nie najlepiej się czują i wolą zostawić to w tajemnicy. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Was!

Rady dla przyszłego taty

Zabierz swoją partnerkę na pierwszą wizytę u ginekologa, który potwierdzi lub zaprzeczy Waszym przypuszczeniom o ciąży. Szczęśliwa nowina? Wybierzcie się razem na kolację, żeby uczcić ten moment!

Zadanie na 5 tydzień ciąży

Koniecznie wybierz się do apteki po suplementy dla kobiet w ciąży. Poza kwasem foliowym ważne są również witaminy z grupy B i D, które również mogą znaleźć się w preparacie przeznaczonym dla kobiet w ciąży.

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 5 tygodniu ciąży?

  • Wybierzcie się do lekarza, który potwierdzi lub zaprzeczy ciąży. Jeśli to jest specjalista, któremu ufasz, może zostać Twoim lekarzem prowadzącym.
  • Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej - zacznij suplementować kwas foliowy, zdrowo się odżywiaj i zrezygnuj z używek.

Jak obliczyć termin porodu?

Planowany termin porodu ustala się na koniec 40 tygodnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pamiętaj, że data porodu jest przybliżona i tylko do 10 %kobiet rodzi w tym dniu. Dziecko możesz urodzić każdego dnia pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Okres ten uznaje się za poród w terminie. Oblicz termin porodu tu

Twoja ciąża znajduje się w tak zwanym pierwszym trymestrze ciąży, który trwa do 13 tygodnia. Jest to okres, w którym zarodek rozwija się niezwykle szybko. Jest to też czas, w który istnieje najwyższe ryzyko poronienia w trakcie trwania całej ciąży.

Piąty tydzień ciąży - sprawdź teraz

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia