29 tydzień ciąży, trzeci trymestr - 27 tydzień od zapłodnienia

Od tego tygodnia z piersi może czasami samoistnie wyciekać pokarm. To nic niepokojącego, kup wkładki laktacyjne i zachowuj higienę.

kalendarz ciąży dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Informacje podstawowe o 29 tygodniu ciąży

Tydzień ciąży: 29

29 tydzień ciąży, który to miesiąc? Miesiąc: 7

29 tydzień ciąży, który to trymestr? Trymestr: 3

W 29 tygodniu ciąży do porodu pozostało: ok. 11 tygodni (ok. 77 dni)

Waga dziecka: 1,25 kg

Długość dziecka (CRL): 26 cm

Obrazowa wielkość dziecka: kapusta pekińska

Siódmy miesiąc ciąży – 29 tydzień ciąży – 27 tydzień od zapłodnienia

Jak się czuje kobieta w 29 tygodniu ciąży?

Od dwudziestego dziewiątego tygodnia ciąży z piersi może czasami samoistnie wyciekać pokarm. To nic niepokojącego, kup wkładki laktacyjne i zachowuj higienę. W tym okresie wiele kobiet miewa niezwykle realistyczne sny. Przez rozciągnięte mięśnie miednicy może zdarzyć się, że gdy kichniesz lub głośno się zaśmiejesz popuścisz kilka kropel moczu. Mogą ci też dokuczać zaparcia. Rozciągnięte i uciskane jelita pracują mniej wydajnie, przez co trawienie i wydalanie przebiega wolniej.

Rady na zaparcia w ciąży

  • Pij dużo wody niegazowanej, nie mniej niż 2 litry dziennie.
  • Jedz potrawy bogate w błonnik- świeże warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  • Jedz jabłka, to naturalna „miotełka".
  • Pogryzaj suszone śliwki, morele lub rodzynki.
  • Jeśli nie ma przeciwwskazań gimnastykuj się, spaceruj, pływaj, to pobudza przewód pokarmowy
  • Możesz do dziennej diety włączyć łyżkę stołową otrąb pszennych - najlepiej zmieszaną z naturalnym jogurtem i suszonymi owocami.

Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Maleństwo nadal magazynuje tłuszczyk, który po urodzeniu będzie go chronił przed utratą ciepła. Stymulacja wytwarzania mleka w piersiach zapewniona jest bezpośrednio przez Twoją małą kruszynkę. Nadnercza dziecka rozpoczynają produkcję hormonu (androgenów), który po dotarciu do łożyska przekształca się w estrogeny, co z kolei ma wpływ na stymulację wytwarzania prolaktyny w organizmie mamy, niezbędnej do produkcji mleka w piersiach.

Dziecko w 29 tygodniu ciąży waży około 1250g i ma ok. 26 cm (mierząc od czubka głowy do pupy, tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa (CRL))

Ważne badania w 29 tygodniu ciąży

Między 27 a 32 tygodniem ciąży dobrze jest wykonać:

  • Morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
  • Powtórzyć badanie na przeciwciała odpornościowe (dla wszystkich kobiet),
  • Wykonać badanie USG oceniające rozwój płodu

Dieta ciężarnej w 29 tygodniu ciąży

W III trymestrze nadal dbaj o siebie i swoją dietę. Pilnuj różnorodności posiłków, jedz 5-6 małych porcji dziennie i zapewniaj sobie odpowiednią ilość płynów. Nawet jeśli w nocy cierpisz na bezsenność, staraj się dosypiać w dzień, ale nie zwiększaj ilości kawy i omijaj napoje energetyzujące. W III trymestrze warto zacząć mrozić żywność na pierwsze tygodnie z noworodkiem - jeśli więc zostają Ci nadmiary, wiesz, co z nimi zrobić.

Zwiększone zapotrzebowanie

W III trymestrze ciąży pamiętaj cały czas o białku, żelazie, zdrowych tłuszczach (DHA i omega 3) oraz witaminach i minerałach, których potrzebujesz niemal wszystkich. Dbaj o różnorodną dietę, pełną warzyw, owoców, pełnowartościowych węglowodanów, orzechów i białka.

Wskazówki

Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie nie tylko na składniki odżywcze, ale i na płyny. Dlatego poza wypijaniem minimum 2 litrów wody dziennie (latem jeszcze więcej!) sięgaj po herbaty, świeżo wyciskane soki oraz zupy, które odpowiedzą na to rosnące zapotrzebowanie. A jeśli jesteśmy już przy napojach - pamiętaj o ksylitolu, kolejnym superfoods, który świetnie zastąpi biały cukier. Działa odkażająco, nie powoduje próchnicy, a nawet ją leczy! Ksylitol jest niestety droższy, niż klasyczny cukier, ale jeśli masz możliwość warto je zamienić, chociaż na czas ciąży. Innym sposobem jest rezygnacja ze słodzenia w ogóle.

Źródła

  • Białko - dobrej jakości mięso i ryby, warzywa strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasole), nabiał,
  • Wapń - ser żółty, mleko, jogurty naturalne, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, tofu, biała fasola
  • Żelazo - dobre gatunkowo mięso, soja, fasole, suszone pomidory, soczewica, ciecierzyca (zawsze razem z witaminą C),
  • Magnez - woda mineralna, kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, fasola biała
  • Tłuszcze DHA i omega-3 - dobrej jakości ryby morskie, zmielone siemię lniane, orzechy włoskie, soja
  • Witamina C - papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe, jarmuż, brukselka, brokuły
  • Witamina A - jaja, ser żółty, marchew, brokuły, papryka czerwona, pomidory, brzoskwinie

Ważny temat w 29 tygodniu ciąży

Co warto mieć w torbie do porodu?

W 3 trymestrze ciąży mamy zazwyczaj coraz częściej myślą o zbliżającej się godzinie „0” i powoli zaczynają przygotowania do tego momentu. Jednym z elementów przygotowań jest wyprawka dla mamy i przygotowanie torby do porodu. Nie musisz pakować torby już teraz - dobrze jest to zrobić na około miesiąc przed porodem - ale możesz już zacząć gromadzić rzeczy, które będą Ci wtedy niezbędne. Przemyśl w czym chcesz rodzić i w czym karmić, zakup wszystkie środki higieniczne (m.in. podkłady, majtki jednorazowe, podpaski poporodowe, leki), przemyśl, czy masz odpowiednią walizkę czy torbę do szpitala. Będziesz spokojniejsza, kiedy wszystko będzie pod ręką.

Rady dla przyszłego taty

Przetestuj trasę do szpitala

Na początku III trymestru ciąży warto wybrać szpital ( a najlepiej dwa, w razie problemów w pierwszym), w którym na świat przyjdzie Wasz potomek. Nie tylko odwiedźcie kilka placówek i zadajcie ważne dla Was pytania, ale po wyborze odpowiedniego również zacznij testować trasę do szpitala. Pamiętaj, że partnerka może rodzić zarówno w nocy, jak i w środku dnia - weź pod uwagę korki w godzinach szczytu czy wypadek na trasie.

Zadanie na 29 tydzień ciąży

Pamiętaj, żeby wyprać wszystkie ubranka, kocyki i zabawki maluszka - koniecznie trzeba to zrobić przed rozwiązaniem. Zaproś koleżanki na dzień prasowania - wspólnymi siłami zrobicie to w jeden wieczór, a do tego będziecie się świetnie bawić ;)

Podsumowanie. O czym warto pamiętać w 29 tygodniu ciąży

  • Dieta w III trymestrze to dieta wysokobiałkowa - dbaj więc o dobrą podaż różnorodnego i wartościowego białka,
  • Jeśli Twoja wyprawka jest już gotowa, czas na następny etap przygotowań - wypierz ubranka, wyparz część sprzętów i przygotuj np. kącik do przewijania maleństwa,
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia